Farklı olgunlaşma grubuna giren bazı soya çeşitlerinin değişik ekim zamanlarına göre önemli bitkisel özellikleri ile verim ve tohum kalitelerinin belirlenmesi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 11559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. HALİS ARIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
IX ÖZ Bu çalışma -farklı olgunlaşma grubuna giren A. 1525, P.9292, A. 3127, Mitchell 410 ve Mitchell 450 çeşitlerinin beş -farklı tarihte ekilerek verim ve verime etkili bazı karakterler ile tohum kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. İncelenen özellikler yönünden çeşitlerin -farklı ekim zamanlarından önemli derecede etkilendikleri görülmüştür. Dekara tohum verimi bakımından en uygun ekim tarihi erkene i çeşitlerde 13 Mayıs, geçci çeşitlerde b Nisan olarak saptanmıştır. Tohum kalitesi açısından tüm çeşitler için 6 Nisan ve 25 Nisan ekimlerinin uygun olmadığı bu tarihten sonra yapılan ekimlerde tohum kalitesinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
X ABSTRACT This study was conducted to determine the a-f-fect o-f di-f-ferent planting dates on the yield, yield components and seed quality o-f the selected soybean cultivars such as A. 1525, P. 9292, A. 3127, Mitchell 410 and Mitchell 450 which were classified in various maturity groups. The result o-f this study indicated that the cultivars were signi-f icantly in-fluenced by the di-f-ferent planting dates. The planting date o-f May 13*H was -found to be the proper planting time -for early maturity and April 6*H.for the late maturity group o-f cultivars. The planting dates other then April 6th and 25*H were proper -from stand point of increase in seed quality -for all cultivars.