Miyofasyal ağrı sendromunda laser ve tetik nokta enjeksiyonunun karşılaştırılması
Comparison of low level laser therapy and trigger point injection in the management of myofascial pain syndrome
  1. Tez No: 115603
  2. Yazar: HÜSEYİN ARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
VI. ÖZET MİYOFASYAL AĞRI SENDROMU TEDAVİSİNDE DÜŞÜK GÜÇTE LASER TEDAVİSİ İLE TETİK NOKTA ENJEKSİYONUNUN KARŞILAŞTIRILMASI Miyofasyal ağrı sendromu (MAS) sıklıkla omuz, boyun ve bel bölgesini tutar ve aşır duyarlı tetik noktalarla (TN) karekterizedir. Tedavisi kuru iğneleme, lokal anestezik veyî şalin enjeksiyonu, soğutucu“sprey ve germe”ve laser tedavisidir. Çalışmamızda amacımız miyofasyal ağrı sendromu (MAS) tedavisinde TN enjeksiyonu ile laser tedavisi yöntemlerinin etkinliğini karşılaştırmak ve hastaların 6 a> sonrası durumlarını incelemekti. Bu amaçla çalışmaya klinik olarak MAS tanısı konulan 43 hasta alındı. Hastalar rasgele yöntemle 23 ve 20 kişilik 2 gruba ayrıldı. Bütün hastalara boyun, sırt, omuz germe ve postür egzersizlerini de içeren eğitim programı verildi. Birinci gruba laser, ikinci gruba TN enjeksiyonu (prilocaine) uygulandı. Tedavi yöntemleri ağrı şiddeti (VAS, Verbal Ağrı Değerlendirmesi), ağrı eşiği (Algometrik Ölçüm), depresyon (BDÖ) parametreleri ile tedavi öncesi, tedavi sonrası ve 6. ayda karşılaştırıldı. Tedavi sonrasında takip parametrelerinin hepsinde laser tedavisinin enaz enjeksiyon tedavisi kadar olumlu sonuçlar verdiğini saptadık. Tedaviden 6 ay sonra yapılan kontrolde enjeksiyon ve laser tedavilerinin sağladığı iyileşmenin devam ettiğini gözlemledik. Sonuç olarak; TN enjeksiyonu ve TN'lere laser uygulamasının MAS tedavisinde etkili olduğu, noninvaziv olması nedeniyle laser tedavisinin MAS tedavisinde tercih sebebi olabileceği ve güvenle kullanılabileceği kanısına vardık. 80
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY COMPARISON OF LOW LEVEL LASER THERAPY AND TRIGGER POINT INJECTION IN THE MANAGEMENT OF MYOFASCIAL PAIN SYNDROME Myofascial pain syndromes are commonly found in the shoulder, neck and low back and are characterized by the precence of hypersensitive points, called“trigger points”. Treatment includes interruption of the pain with a needle, by injection of a local anesthetic or salin, or by a cooled spray of the skin, followed by stretching of the muscle and laser therapy. Purposes of this study is to compair the effectiveness of trigger points injection with laser therapy in myofascial pain syndrome and to observe the patients for six months. Fortythree patients with myofascial pain syndromes were included in the study. All the patients were taught about neck, upper back, shoulder stretching and postural exercises. Then patients were divided randomly into two groups. The first group containing 23 patients was treated with laser, the second group containing 20 patients was treated by local injections therapy containing prilocaine. We compaired the both method during six months of therapy. Effectiveness of the treatment was evaluated as pain and depression. Pain was evaluated by a Visual Analog Scale, Verbal Pain Scale and algometry, depression was evaluated by Beck Depression Inventory. We decided that the outcomes and the curative effect carried on during six months were smilar in both groups. We decided that both trigger point injection and laser therapy in the treatment of myofascial pain syndrome were effective. Laser therapy may be superior because of being noninvasive and safe.