Miyofasyal ağrı sendromunda düşük güçlü laser ve intramuskuler elektrik stimulasyonu tedavilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 164923
  2. Yazar: AHMET SÜMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN ARDIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
VII. ÖZET Bu çalışmada amacımız miyofasyal ağrı sendromunun (MAS) tedavisinde düşük güçlü lazer ve intramuskuler elektrik stimulasyonu tedavilerinin etkinliklerini değerlendirmek ve karşılaştırmaktı. Çalışmaya Pamukkale Üniversitesi FTR AD polikliniğine başvuran ve üst trapez kasında aktif tetik noktası bulunan 45 hasta alındı. Hastalar randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Birinci gruba düşük güçlü lazer ve germe egzersizleri, ikinci gruba İMS ve germe egzersizleri uygulandı. Üçüncü gruba sadece germe egzersizleri verildi. Lazer tedavisi; tetik nokta üzerine 10dk. süre ile 4 joule/cm2 olarak toplam 10 seans uygulandı. İMS tedavisi; tetik nokta içine çelik akupunktur iğnesi ile girilerek, 20dk. süre ile konvansiyonel TENS akımı(80Hz) şeklinde toplam 10 seans uygulandı. Germe egzersizleri trapez kaslarına verildi. Hastalar ağrı şiddeti, ağrı eşiği, servikal eklem hareket açıklığı ve boyun disabilite indeksi parametreleri yönünden tedavi öncesi, tedavi bitiminde ve tedaviden lay sonra değerlendirmeye alındı.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY In this study, our aim is to evaluate and compare the effectiveness of intramuscular electrical stimulation theraphy and low level laser in the treatment of myofascial pain syndrome (MPS). We took 45 patients that administrated to Pamukkale University Physical Treatment and Rehabilitation unit with a active trigger point at upper trapezius muscle. The patients were divided into three groups randomly. First group were treated with low level laser and streching exercise. Second group were treated with IMS and streching exercise. Third group were treated with only streching exercise. A 4 joule/cm2 laser treatment were applied to the trigger point for 10 minutes totally 10 sessions. IMS treatment were applied into the trigger point with steel acupuncture needle with a conventional TENS circuit (80 Hz) for 20 minutes, totally 10 sessions. Streching exercises were given to the trapezius muscles. The patients were evaluated through the pain intensity, pain threshold, cervical joint movement range and the neck disability index parameters before, during and one mount after the treatment. There is no significant difference in pain threshold in the control group at the end of the therapy as compared with the beginning (p>0,05).