Cerrahi el yıkamanın ameliyathane hemşirelerinin ellerindeki Gr(-) ve Gr(+) bakterilere etkisi
Effects of surgical handwashing of operation room nurses to Gr(-) and Gr(+) bacteries
- Tez No: 115625
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NERİMAN AKYOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 548
Özet
6.0ZET Araştırma, Mayıs 2001 - Ekim 2001 tarihleri arasında istanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Genel Cerrahi, Ortopedi ve Travmatoloji, Kulak-Burun- Boğaz ve Acil Cerrahi Ameliyathanelerinde çalışan hemşirelerin ellerindeki gr(-) ve gr(+) bakterilere 5 dk'lık zaman yöntemi kullanılarak geliştirilen standart cerrahi el yıkama işleminin ne derece etkili olduğunu belirlemek amacıyla yarı deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmamıza katılan 40 ameliyathane hemşiresine, uygulama öncesinde bir hafta süreyle cerrahi el yıkama standardına ilişkin eğitim verilmiş ve standart yazılı olarak dağıtılmıştır, iki aşamada gerçekleştirilen çalışmada, hemşirelerin herbirinin, cerrahi el yıkama öncesi ve sonrası ellerinde bulunan gr(-) ve gr(+) bakteri kolonileri incelenmiştir. Elde edilen veriler yüzdelik, Wilcoxon matched, Mc Nemar, Mann-WhitneyU ve Kruskal Wallis testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Ameliyathanede çalışan hemşirelerin %62.5'inin 31 ve üstündeki yaş grubunda, %70'inin ön lisans mezunu, %45'inin 6-10 yıl arası ameliyathanede çalıştığı, %40'ının günde 3 kez ameliyata girdiği, %85'inin çalıştığı birimdeki el yıkama ünitesinde bulunan musluk ve antiseptik solüsyon kaplarının dirsek kontrollü olduğu, %62,5'inin el yıkamada ılık su kullandığı ve %100'ün hastane infeksiyonlarının önlenmesine yönelik hizmet içi eğitim programına katıldığı görülmüştür. Sonuç olarak, ameliyathanelerde çalışan hemşirelerin, hastane infeksiyonlarının önlenmesine yönelik verilen eğitimlere açık oldukları gözlenmiş ve büyük bir çoğunluğunun ellerinde bulunan gr(-) ve gr(+) bakteri koloni sayısının cerrahi el yıkama sonrası azaldığı, %12.5 oranındaki hemşirelerde ise arttığı görülmüştür. Ameliyathanede çalışma süresinin artışının el yıkama davranışı üzerine olumlu etki yaptığı ve cerrahi el yıkamada ılık su kullanımının gr(-) ve gr(+) bakteri koloni sayısındaki azalmada soğuk suya göre daha etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, kontaminasyon olasılıkları elimine edilerek %7.5'lik PVI'lü tek kullanımlık fırçalı-sünger kombinasyonunun fırçası ile sadece tırnakların fırçalanmasını ve süngeri ile ise dirseklerin 3-5 cm yukarısına kadar olan bölümün yıkanmasını içeren toplam 5 dakikalık cerrahi el yıkamanın ve doğru el kurulamanın eller üzerinde bulunan gr(-) ve gr(+) bakteri koloni sayısını %65-70 oranında azalttığı görülmüştür. 45
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY The aim of this study is to investigate the efficency of the standard surgical hand wash process using 5 minute time procedure, against gr(-) & gr(+) bacteriae at operation room nurse's hands. This study had done at the departments of General Surgery, Orthopedic Surgery, Otolaryngology Surgery and Emergency Surgery in medical school of Cerrahpaşa, University of Istanbul. Before the study, 40 operation room nurses that included the study had performed one week educational program for one week. And standard written educational forms had given to them. At the two step investigation the gr(-) & gr(+) bacteria colonies taken from the hands of each nurses had studied. The data were interpreted by hisdeded Wilcoxon matched, Mc Nemar, Mann- Whitney U and Kruskal Wallis tests. Of the operation room nurses 62.5% of them at the age group of 31 and over 31, 70% of them is first degree graduated, 45% of them had studied in operation room for 6-10 years, 40% of them is being in operation 3 times a day, 85% of them had elbow controlled antiseptic solution boxes and insluks at their units, 62,5% of them using worm water while hand washing and 100% of them performed educational program while serving at operation room. Finally of the study.it is found that the operation room nurses had been looking for education for prevention of infections and the number of colonies of gr(-)&gr(+) bacteriae decreases at the hands of most of the nurses but increases in 12.5% of them after surgical hand washing. The increase at time of study in operation room is seen to affect the handwashing behavior positively. The use of the warm water at surgical handwash is being detected more effective than use of cold water in decreasing the number of gr(-)&gr(+) colonies of bacteriae. Also it had been found that the number of colony of the gr(-)&gr(+) bacteriae decreases 65%-70% after five minute surgical hand washing including brushing of the nails and washing through 3-5 cm above the elbow with disposable sponge-brush combination including 7.5% PVI. 46