Aile planlaması danışmanlarının acil kontrasepsiyon ile ilgili bilgi, tutum ve uygulamaları
Knowledge, attitude and practice of the family planning providers about the emergency contraception
  1. Tez No: 115627
  2. Yazar: MARİ BILDIRCIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVİN HOTUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1078
Özet
Araştırmamız aile planlaması (AP) danışmanlarının acil kontrasepsiyon ile ilgili bilgi, tutum ve uygulamalarını belirlemek amacıyla planlanmıştır. Evrenimizi, İstanbul'un Avrupa yakasında bulunan 25 AÇSAP Merkezi oluşturmaktadır. Evrenin tümü örnekleme alınmış ancak ulaşılabilen 21 merkez örneklemi oluşturmuş ve araştırmamız bu merkezlerde çalışan toplam 41 AP danışmanı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler, 17 soruluk yarı yapılandırılmış soru formu aracılığıyla“görüşme yöntemi”ile elde edilmiş, yüzdelik, ortalamalar, X2 (Chi-Square), Fisher Kesin Olasılık Testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmamızdaki AP danışmanlarının yaş ortalaması 34.4390± 6.3329'dur. Büyük çoğunluğu kadın, %48,8 'i ebe, %53.7'si 0-5 yıllık aile planlamasında çalışma deneyimine sahip ve hiçbiri acil kontrasepsiyona özel bir hizmet içi eğitim almamıştır. AP danışmanlarının tümü acil kontrasepsiyonu duymuş,%82.9'u acil kontrasepsiyonu doğru tanımlamış, % 61'i acil kontrasepsiyonun yasal olduğunu, % 53.7'si tecavüz endikasyonunda kullanılabileceğini ifade etmiştir. AP danışmanlarından KOK'u % 100'ü, Rahim İçi Aracı % 73.2'si, diğer yöntemleri (mifepristone, yüksek doz östrojen, MR) % 9.8'i saymıştır. AP danışmanlarından, % 80.5'i KOK'un doğru etki mekanizmasını, %73.2'si doğru uygulama zamanını, % 75.6'sı doğru dozunu, %68.3'ü bulantı kusma, % 19.5'i baş ağrısı, % 43.9'u kanama düzensizliği gibi diğer yan etkileri tanımlamıştır. AP danışmanlarından RİA'yı tanımlayanların % 60'ının RİA'nın doğru etki mekanizmasını, % 50'sinin doğru uygulama zamanını, % 70'inin kanama, % 40'ınm ağrı yan etkisini tanımladığı belirlenmiştir.AP danışmanlarının % 78'inin daha önce acil kontrasepsiyon uyguladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The purpose of our study is to determine the knowledge, attitude and practice of the Family Planning ( FP ) providers about the emergency contraception. 25 MCHFP Centres which are established in the European side of Istanbul constitutes our universe. All of the universe was sampled but only 21 centers were reached and our study was carried out on 41 FP providers who work in these centres. Data was collected by a semi-structered questionnaire which contained 17 questions obtained through“interview technique”and evaluated by using percentage, average, X2 (Chi - Square) and Fisher Exact Probability Test. Age average of the FP providers in our study is 34.4390 ± 6.3329. The majority of the providers are female, 48% of them are midwives, 53.7% had 0-5 years of work experience in FP and none had had any in-service education on emergency contraception. All of the FP providers subject to this study had heard of emergency contraception. 82.9% defined the emergency contraception correctly; 61% thought of it as legal and 53.7% stated that it can only be applied if an indication of rape exists. 100% of the FP providers mentioned COC; 73.2% IUD; 9% other methods (mifepristone, high dose estrogen, MR) as contraceptive methods. 80.5% of the FP providers correctly defined the COC's mechanism of action, 75.6% the right dose, 73.2% the right application time, 68.3% nausea and vomiting, 19.5% headache, 43.9% other side effects such as bleeding irregularities. 60% of the FP providers whom defined the IUD described the right mechanism of action; 50% the right application time; 70% the bleeding and 40% the pain side effect correctly. 94It is determined that 78% of the FP providers had previously applied emergency contraception.