Arteryal kan basınç ölçümlerinde iki non-invaziv yöntemin karşılaştırılması
Two non-invasive methods of blood pressure measurement
  1. Tez No: 115626
  2. Yazar: ASLIHAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVİN KANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Araştırma, yaşam bulguları arasında oldukça büyük bir öneme sahip olan arteryal kan basıncı ölçümlerinde kullanılan iki non-ınvaziv yöntemi karşılaştırarak, etkili yöntemin belirlenmesi amacıyla, K.K.T.C.Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinin polikliniklerine yakınlarını getiren sağlıklı yetişkin bireyler üzerinde tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına 18-60 yaş arası, antihipertansif özgeçmişi bulunmayan, hipertansiyon ve hamilelik durumu olmayan 300 gönüllü sağlıklı yetişkin alınmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen veri toplama formu aracılığı ile toplanmıştır. Demografik özelliklerin yanısıra aynı birey üzerinde önce cıvalı tansiyon aleti, sonra da elektronik tansiyon aletiyle arteryel kan basıncı ölçümleri yapılarak, veri toplama formuna kayıt edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdeleme ve Ki-kare testi ve Pearson" Momentler Çarpımı Korelasyonu Tekniği (Pearson's Moments Multiplication Correlation Technigues) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was designed to determine the effective method after comparion of two noninvasive methods of blood pressure measurement. The study was carried out on an descriptive basis in the Dr. Burhan Nalbantoğlu State Hospital Outpatients in K.K.T.C. A total of 300 healthy adults were included who ranged between 18-60 years old and did not have hypertension and pregnancy background. Data were collected using a form developed by the investigator throught the literature. Each individual was monitored following taking the tension arterial blood pressure measurement firstful by the manual method and later electronic method, and findings of measurements were recorded. Data were analyzed using by means of percentage, chi-square and Pearson's Moments Multiplication Correlation Techniques. 51