Kalça protezi uygulanan hastaların 'vaka yönetimi' modeli ile izlenmesi
Monitoring the patients who are applied hip replacement through the care management model
  1. Tez No: 115647
  2. Yazar: ÜMRAN DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
BOLUM VI.TURKÇE VE İNGİLİZCE ÖZET ÖZET Araştırma kalça protezi uygulanan hastalarda“Vaka Yönetimi”modelinin, hastaların aldığı bakım kalitesi, hasta ve ailelerin doyumu, hastanede yatış süresine etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak planlanmıştır. Araştırma Nisan 2001 ve Nisan 2002 tarihleri arasında yapılmış olup, araştırmayı kabul eden ve kalça protezi uygulanan toplam 69 hasta çalışma kapsamına alınmıştır. Veriler; Hasta Bilgi Formu, Ortak Bakım Planı / Bakım Protokolü (Critical Path), Bakım İzlem Cetveli, Hasta Doyumu Değerlendirme Anketi, Hasta Eğitim Materyalleri, Hemşirelik Bakım Planı: (Gordon'un Fonksiyonel Sağlık Örüntüleri Modeline göre): Evde İzlem Formu, Bakımın Ana Unsurları İle İlgili Değişkenleri Değerlendirme (Puanlama) Formu kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde; SPSS 10.0(SPSS Inc., Chicagon IU., USA) istatistik paket programı kullanılmıştır. Gruplara göre karşılaştırmalar için iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi (Student t test), parametrik varsayımların bozulduğu durumlarda ise bu testin parametrik olmayan karşılığı Mann- Whitney U testi ve Değişkenler arası bağımlılığın araştırılmasında Ki-kare testi kullanılmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre; vaka yönetimi modeli uygulanan hastalarda, vaka yönetimi modeli uygulanmayan hastalara göre bakım kalitesinin arttığı belirlenmiştir. Vaka yönetimi modeli uygulanan grupta hasta memnuniyetinin arttığı ve hastanede yatış süresinin azaldığı saptanmıştır. Elde edilen bu bulgular ve deneyimler doğrultusunda; sağlık kurumlarının bakım kalitesini arttırmak için, bakım protokollerini ve vaka yönetimi modelini uygulamaya koyması ve vaka yöneticisi olarak hemşirelerin eğitilmesinin yararlı olacağı önerilmiştir. 87
Özet (Çeviri)
SUMMARY This experimental study has been planned to determine the effect of case management model which applied to the patients who got hip replacement on the quality of care taken by patients, satisfaction of the patients and their families and duration of hospitalization. The study has been performed from April 2001 to April 2002, and total 69 patient who got hip replacement and accepted to participate in the research have been involved. Data have been obtained through“Patient Information Form”,“Common Care Plan/Care Protocol (Critical Pathway), ”Care Follow Up Tool“, ”Questionnaire for the Evaluation of Patient Satisfaction“, ”Patients Training Materials“, ”Nursing Care Plan (According to Gordon's Functional Health Pattern Model)“, ”Home Follow Up Form“, and Determining the Variables Related to the Main Compenents of Care Form”. SPSS 10.0 Package Program has been used to evaluate the data obtained from this study. Student T- test has been used to compare the groups, and Mann-Whitney U test has been used when the parametric assumtions have not been provided and Chi-square test has been used for investigating the dependency among variables. According to evaluation results it has been determined that quality of care has improved in patients who were applied case management model rather than for those who were not applied case management model. It was also determined that patient satisfaction has increased and duration of hospitalization has decreased for the patients who got care according to case management model. It has been proposed that it would be useful that health institutes should put care protocols and case management into practice and educate the nurses as case manager to improve quality of care of health istitutes. 88