Enfeksiyon şüpheli diz ve kalça protezi hastalarında kan sedimantasyon hızı, kan beyaz hücre sayısı ve C-reaktif proteinin doku polimeraz zincir reaksiyonu ile korelasyonu
Correlation of blood sedimentation rate, blood white cell count, and C-reactive protein with tissue polymerase chain reaction in patients with knee and hip prosthesis with suspected infection
- Tez No: 916554
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ATALAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Enfeksiyon şüpheli diz ve kalça protezi hastalarında kan sedimantasyon hızı, C reaktif protein ve kan beyaz hücre sayısının PCR ile korelasyonu AMAÇ : Ortalama yaş ömrünün artması ile beraber osteoartrit sık görülen eklem hastalıklarından biri haline gelmiştir. Günümüzde yüksek başarı oranlarına sahip eklem artroplastileri sayesinde osteoartrit nedenli açığa çıkan ağrının azaltılmasın yanında mobilizasyonunda artması sağlanmıştır. Periprostetik enfeksiyonlar günümüzde eklem artroplastilerinin en zorlu komplikasyonlarından biridir. Periprostetik eklem enfeksiyonlarında etkili bir tedavi için doğru tanının konulması gerekmektedir. Günümüzde periprostetik eklem enfeksiyonları için kan sedimantasyon hızı, C-reaktif protein ve kan beyaz hücre sayısı kullanılmaktadır. Ancak bu değerler başta inflamasyon olmak üzere enfeksiyon dışı sebeplerden dolayı da yükselebilmektedir. Çalışmamızda periprostetik enfeksiyonların tanısında yardımcı olacak şekilde kan sedimantasyon hızı, C-reaktif protein ve kan beyaz hücre sayısı için bir cut-off değer araştırıldı. MATERYAL VE METOD : Çalışmamız Gazi Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik kurulu tarafından 29.03.2021 tarihi ve 331 karar no ile onanmıştır. Çalışmamızda kullanılan PCR, bilinen iki DNA segmenti arasında özgün bir bölgenin enzimatik olarak çoğaltılması için uygulanan tepkimelerin genel adıdır. Dokulardan elde edilen örnekler steril koşullarda ayrıştırıldı. Elde edilen dokudan DNA ve RNA belirlendi. Ayrıştırma için Taq polimeraz enzimi kullanıldı ve replikasyon sayesinde sınırlı sayıda DNA bölümünden yeterli uzunlukta zincir elde edilerek mikroorganizma tanımlandı. Temmuz 2018 ile aralık 2020 tarihleri arasında periprostetik enfeksiyon şüphesi olan 26 hasta değerlendirmeye alındı. Fizik muayene ve klinik bulguları ile enfeksiyon şüphesi olan hastalardan kan sedimantasyon hızı, CRP ve kan lökosit sayısı, eritrosit dağılım genişliği ve kan sayımında Nötrofil/Lenfosit oranı çalışıldı. Kan sedimantasyon hızı, CRP ve kan lökosit sayısını etkileyen immün sistemi baskılayacak ilaç kullanımı, idrar yolu enfeksiyonu, ağız yolu ve diş enfeksiyonu ile, solunum yolu enfeksiyonu düşünülen hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmaya belirtilen kriterlere uyan 26 hasta dahil edildi. Hastalardan 21 tanesi total diz artroplastisi, 5 tanesi de total kalça artroplastisi vakasıydı. 19 kadın 7 erkek çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalamsı 72.19 idi (56-85) 16 hastada protez gevşemesi mevcuttu , hastaların preoperatif muayenesi ve laboratuvar incelemesi ( kan sedimantasyon, tam kan sayımı ve C-reaktif protein ) periprostetik eklem enfeksiyon şüphesi olan hastalardı. Protez gevşemesi saptanan tüm hastaların ilk operasyonu dış merkezde yapılmıştı ve hepsinde preoperatif antibiyotik kullanım öyküsü mevcuttu. Kültür sonucunu etkilememesi için antibiyotikler preoperatif 10 gün önceden kesildi. 16 hastanın tamamında ilk seansta tüm implantlar çıkarıldı. Hastalara antibiyotikli spacer uygulandı. Enfekte olduğu düşünülen dokulardan kültür ve PCR incelenmesi için uygun örnekler alındı. Örnekler 30 dakika içinde, kültür ve PCR çalışılması için uygun laboratuvara teslim edildi. Kültür sonuçları ortalama 3 gün (2-4 gün arası ) PCR ise 24 saat içerisinde sonuç verdi. 16 hastanın 5 tanesinde kültürde üreme olmamasına rağmen, PCR ile patojen mikroorganizma saptandı. 1 hastada hem kültüre üreme saptandı hem de PCR ile tespit edildi. Saptanan mikroorganizmaya göre postoperatif uygun antibiyotik tedavisi başlandı. Preoperatif klinik muayenesi ve kan sedimantasyon hızı, CRP ve kan lökosit sonucuna göre periprostatik eklem enfeksiyonu düşünülmeyen, ancak protez gevşemesi olan 10 hastada ilk seansta revizyon yapıldı. Enfeksiyon şüphesi uyandıran dokulardan örnekler alınarak 30 dakika içerisinde kültür ve PCR incelenmesi için laboratuvara gönderildi. Bahsi geçen 10 hasta grubunun hiçbirinde kültür ve PCR ile patojen mikroorganizma saptanmadı. BULGULAR : Çalışmamıza 21 total diz artroplastisi ve 5 total kalça artroplastisi olan 26 hasta dahil edildi. Bu hastalardan 19 kadın ve 7 tanesi erkek idi. PCR durumu ile cinsiyet, vaka ve kültür sonucu durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunamadı. (p>0,05). PCR gruplarına göre yaş (yıl), WBC, RDW ve N/L açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktur (p>0,05). PCR gruplarına göre CRP ve Sedim açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p0,05). Cut-off belirlemek için yapılan ROC analizi sonucunda; PCR pozitif duruma göre CRP ve Sedimantasyon değerlerinin ayırt etmede anlamlı prediktörler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Correlation of blood sedimentation rate, C reactive protein and blood white cell count with PCR in patients with knee and hip prosthesis with suspected infection. OBJECTIVE: With the increase in average age, osteoarthritis has become one of the common joint diseases. Thanks to joint arthroplasties with high success rates, the pain caused by osteoarthritis has been reduced and increased in mobilization. Periprosthetic infections are one of the most difficult complications of joint arthroplasties today. Correct diagnosis should be made for an effective treatment in periprosthetic joint infections. Today, blood sedimentation rate, C-reactive protein and blood white cell count are used for periprosthetic joint infections. However, these values may also increase due to non-infectious reasons, especially inflammation. In our study, a cut-off value was investigated for blood sedimentation rate, C-reactive protein, and blood white cell count to assist in the diagnosis of periprosthetic infections. MATERIAL AND METHOD: Our study was approved by Gazi University Clinical Research Ethics Committee with the date of 29.03.2021 and the decision number 331. PCR used in our study is the general name of the reactions applied for the enzymatic reproduction of a specific region between two known DNA segments. Samples obtained from tissues were separated under sterile conditions. DNA and RNA were determined from the obtained tissue. Taq polymerase enzyme was used for separation and the microorganism was identified by obtaining sufficient length chains from a limited number of DNA segments thanks to replication. Between July 2018 and December 2020, 26 patients with suspected periprosthetic infection were evaluated. Blood sedimentation rate, CRP and blood leukocyte count, erythrocyte distribution width and Neutrophil / Lymphocyte ratio in blood count were studied from patients with physical examination and clinical findings and suspected infection. Patients who were suspected of using drugs to suppress the immune system affecting blood sedimentation rate, CRP and blood leukocyte count, urinary tract infection, oral and dental infection, and respiratory tract infection were not included in the study. Twenty-six patients who met the specified criteria were included in the study. Of the patients, 21 were total knee arthroplasty and 5 were total hip arthroplasty cases. 19 women and 7 men were included in the study. The mean age of the patients was 72.19 (56-85), 16 patients had prosthesis loosening, preoperative examination and laboratory examination (blood sedimentation, complete blood count and C-reactive protein) of the patients were consistent with periprosthetic joint infection. The first operation of all patients with prosthesis loosening was performed in an external center, and all of them had a history of preoperative antibiotic use. Antibiotics were discontinued 10 days preoperatively in order not to affect the culture result. All implants were removed in the first session in all 16 patients. Antibiotic spacer was applied to the patients. Appropriate samples were taken from tissues thought to be infected for culture and PCR analysis. The samples were delivered within 30 minutes to the appropriate laboratory for culture and PCR study. Culture results were obtained within an average of 3 days (2-4 days) and PCR within 24 hours. Although there was no growth in culture in 5 of 16 patients, pathogenic microorganism was detected by PCR. In 1 patient, both culture growth was detected and it was detected by PCR. According to the detected microorganism, appropriate postoperative antibiotherapy was started. According to preoperative clinical examination and blood sedimentation rate, CRP and blood leukocyte results, 10 patients who were not suspected of periprostatic joint infection but who had prosthesis loosening were revised in the first session. Samples were taken from tissues suspicious of infection and sent to the laboratory for culture and PCR analysis within 30 minutes. No pathogenic microorganism was detected in any of the aforementioned 10 patient groups by culture and PCR. RESULTS: Twenty-six patients with 21 total knee arthroplasty and 5 total hip arthroplasty were included in our study. Of these patients, 19 were women and 7 were men. No statistically significant correlation was found between PCR status and gender, case, and culture result status. (p> 0.05). There is no statistically significant difference between the PCR groups in terms of age (years), WBC, RDW and N / L (p> 0.05). A statistically significant difference was found between the PCR groups in terms of CRP and Sediment (p 0.05). As a result of the ROC analysis made to determine the cut-off; CRP and Sedimentation values were found to be significant predictors in differentiating according to PCR positive status.