Akut miyokard infarktüsü geçiren hastaların bakımında vaka yönetimi modelinin uygulanması
Implementation of the care management model for the care of the patients who have had acute myocardial infarction
  1. Tez No: 115646
  2. Yazar: NURAN TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NALAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 8726
Özet
vn. ÖZET Araştırma, Akut MI geçiren hastaların bakımında“Vaka Yönetimi Modeli”nin uygulanması ve bu yöntemin; bakım kalitesi, hasta ve personel memnuniyeti ile hastanın hastanede kalış süresi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla deneysel olarak planlanmıştır. Araştırma GATA Kardiyoloji B.D.'na bağlı Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'nde, Temmuz 2001 -Nisan 2002 tarihleri arasında akut MI tanısı ile yatan hastalarda yapılmış ve 73 hasta araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmada veriler; Hasta Bilgi Formu, Akut MI Bakım Protokolü, Bakım İzlem Cetveli, Hasta Bakım Hedefleri Formu, Hasta Memnuniyetini Değerlendirme Anketi, Hasta Eğitimi Kitapçığı, Akut MI Hemşirelik Bakım Planı, Hemşirelerin İş Memnuniyetini Değerlendirme Anketi, Hemşire Niteliklerini Değerlendirme Formu, Evde İzlem Formu kullanılarak elde edilmiştir. Vaka yönetimi modelinin etkinliğini saptamak amacıyla, araştırmadan elde edilen veriler; İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi, Mann-Whitney U Testi, Wilcoxon İşaret Testi ve Ki-Kare Testi kullanılarak, SPSS 10.0 paket programında analiz edilmiştir. Değerlendirme sonuçlarına göre; vaka yönetimi modeli uygulanan hasta grubunda bakım kalitesinde yükselme, yatış sürelerinde azalma (uygun yatış süresinin sağlanması), hasta ve hemşire memnuniyetlerinde artma sağlanmıştır. Ev ziyaretleri ile hastaların izlenmesi yoluyla hasta rehabilitasyonu uygulamaları daha etkili hale getirilmiştir. Elde edilen sonuçlar ve deneyimler doğrultusunda; sağlık kurumlarında bakım kalitesinin arttırılması için vaka yönetimi modelinin uygulamaya konulması, sağlık ekibinin tüm üyelerinin yapması gereken girişimleri içeren bakım protokollerinin geliştirilmesi ve hemşirelerin vaka yöneticisi rolünü gerçekleştirecek şekilde eğitilmelerinin yararlı olacağı değerlendirilmiştir. 79
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was planned experimentally to apply“Case Management Model”on the care of patients with acute Myocardial Infarction and to find out the effect of this model on the quality of care, satisfaction of patients and nurses, and the length of stay at the hospital. This research was performed on the patients hospitalised with acute Myocardial Infarction during the period of from July 2001 to April 2002 in Gülhane Military Medical Academy Cardiology Department Coronary Care Unit, and 73 patients were included in the research. In the study, data were obtained by Patient Information Form, Acute MI Care Protocol (Clinical Pathway for Acute MI), Care Follow Up Form, Objects of The Patient Care Form, Evolution of Patients' Satisfaction Questionnaire, Patient Education Booklet, Nursing Care Plan For Acute MI, Evolution of Nurses' Work Satisfaction Questionnaire, Evolution of Nurses' Quality Form, Home Follow Up Form. To determine the effect of case management model, data was evaluated by using Two Independent Sample T-Test, Mann-Whitney U Test, Wilcoxon Signed Ranks Test and Chi- Square Test on the SPSS 10.0 Pocket Program. According to the evaluated results, it has been determined that quality of care has improved, length of stay has decreased (to get appropriate LOS), satisfaction of patients and nurses has increased in the group that was applied case management model. In the same group, patient rehabilitation implications were became more effective by home follow up. According to the results, it is suggested that health institutes should put into practice case management model to improve quality of care, care protocols (clinical pathways) should be improved include implications that all of the members of the health care team, and nurses should be educated to work as a case manager. 80