Hemşirelerin empatik eğilim ve empatik beceri düzeylerinin incelenmesi
Investigation of level of empathic tendency and empathic skill of nurses
  1. Tez No: 115663
  2. Yazar: GÜLGÜN SEVİMLİGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
VI. ÖZET Araştırma, hemşirelerin empatik eğilim ve empatik beceri düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma, Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanesinde çalışan 92 lisans, 81 ön lisans, 61 açık öğretim ön lisans, 50 sağlık meslek lisesi ve 1 1 sağlık memuru üzerinde yapılmıştır. Araştırma verileri, araştırmacı tararından kodlanarak bilgisayarda ilgili analiz işlemlerinin yapılması SPSS-7.5 (Statistical Package for Social Science) paket programda tamamlanmıştır. Değerlendirmede yüzdelik, Pearson Korelasyon Analizi, t-testi, Kruskal Wallis testi, Tukey testi ve Varyans Analizi kullanılmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre; Araştırmadaki hemşirelerin yaş ortalamalarının 26.70 olduğu, %61,97'sinin bekar, %27,46'sının çocuğunun olduğu, %87,33'ünün yaşamının ilk 10 yılı çekirdek aile içinde geçirdiği, %2 1,48 'inin Sağlık Meslek Lisesi, %21,48'inin Açık Öğretim Ön lisans, %27,46'sının Ön Lisans, %29,58'inin Lisans mezunu, %6 1,61 'inin çalışma yılının 0-5 yıl, %82,04'ünün çalıştıkları servisteki çalışma süresinin 0-5 yıl, %54,23'ünün dahili bölümlerde, %75,35'inin çalışma saatlerinin değişken olduğu, %82,05'inin servis hemşiresi olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin %85,92'sinin empatik eğilim, %60,22'sinin empatik beceri düzeylerinin orta ve yüksek olduğu bulunmuştur. Empatik eğilim ve empatik beceri düzeyi ile yaş, medeni durum, çocuk durumu, aile yapısı, çalışma yılı, çalışılan servisteki çalışma süresi ve görev durumu, çalışma saatleri, arasındaki fark istatistiksel olarak önemsiz bulunmuş ve hemşirelerin çoğunluğunun etkisiz empatik yöntem olan 3. basamaktaki“akıl verme”yi daha az olarak da etkili yöntem olan 7. basamaktaki“destekleme”yi kullandıkları belirlenmiştir. Hemşirelerin mesleki eğitim düzeyleri yükseldikçe empatik eğilim ve empatik beceri düzeylerinin de yükseldiği bulunmuştur. Lisans mezunu hemşirelerin empatik eğilim ve empatik beceri düzeylerinin diğer okullardan mezun olan hemşirelerden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. 45Dahili bölümlerde çalışan hemşirelerin empatik eğilim ve empatik beceri puanlarının cerrahi bölümlerde çalışan hemşirelerden daha yüksek bulunmuştur. Empati eğitimi alan ve empati tanımım tam olarak tanımlayan hemşirelerin empatik eğilimleri yüksek bulunmuştur. Hemşirelerin empatik eğilim ve empatik beceri düzeylerim etkileyen faktörleri göz önüne alarak değişik kurumlarda çalışan tüm hemşireler üzerinde daha kapsamlı çalışmaların yapılması, empatik iletişim becerilerini geliştirmek amacıyla çeşitli empati teknikleri kullanılarak empati iletişim kurslarının yapılması, hemşirelere empati iletişim kursu öncesinde ve kurs bitiminde empatik eğilim ve empatik beceri ölçeğinin uygulanması şeklinde daha ileri çalışmaların yapılarak eğitimin değerlendirilmesi ve hemşirelere lisans eğitimleri süresince empatiye daha çok yer verilmesi önerilebilir. 46
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Investigation of level of empathic tendency and empathic skill of nurses The aim of the study determing empathic tendency level and empathic skill level of nurses. The study performed with 296 nurses whose work in Cumhuriyet Universty Hospital. The data oblaied at the and of this research were evaluated using percentage, t test, Kruskall Wallis test, Tukey test and analysis of varance. The results of this investigation may be stated as follows: The empathic tendency and skills of the study group was middle or high level %85,9 and %60,2. The difference between the empathic tendency, empathic skill and age, marital status, child status,famly structure, working year, the period of work in clinic, job status, working hours is found to be statistically insignificant. Empathic tendency and empathic skill points of nurses working in medical depertments are found to be higher than those of nurses working in surgical depertments. More comprehensive studies on all nurses working in differents instutious are advised cousidering factors affecing the level of empathic tendency and empathic skill of nurses. 47