Vajinal yol ve sezaryenle doğum yapan kadınların doğumdan sonra kendi ve yenidoğan bakımında yaşadığı sorunlar
The problems experienced by the women delivery both vaginal and caesarian way care of themselves and newborn after delivery
  1. Tez No: 115685
  2. Yazar: ŞENAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SEVİĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
VII.ÖZET Çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi kadın doğum servisi perinatoloji bölümünde normal vajinal yolla ve sezeryanla doğum yapan annelerin doğumdan sonraki ilk 24 saatte kendi ve yenidoğan bakımı sırasında yaşadıkları sorunları tespit etmek amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini, 15 Ocak-15 Nisan 2000 tarihleri arasında vajinal yolla ve sezeryanla doğum yapan 250 anne oluşturmuştur. Çalışmanın verileri araştırmacı tarafından literatüre dayalı olarak hazırlanan formlar aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, ki-kare, fisher kesin ki-kare testi ve yüzde hesaplamaları kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda epizyolu vajinal doğum yapan annelerin bütün uygulamalara başlama oranlarının sezeryanla doğum yapan annelerden daha fazla olduğu, epizyolu vajinal doğum yapan annelerin neredeyse tamamının kendi bakımları ile ilgili uygulamalara ilk 8 saatte başladığı, sezeryanla doğum yapan annelerin çok büyük bir kısmının bu uygulamaları 8 saatten sonra yapmaya başladıkları, hatta sezeryanla doğum yapan annelerin bazı uygulamalara doğumdan sonraki 24 saat içinde hiç başlayamadıkları tespit edilmiştir. Kendi ve yenidoğanın bakımı ile ilgili uygulamalarda, özellikle sezeryanla doğum yapan annelerin büyük bir bölümünün sorun yaşadığı, bütün uygulamalarda en çok ifade edilen sorunun ağrı olduğu, her iki doğum şeklinde de annelerin refakatçilerinden yardım aldıkları bulunmuştur. Her iki doğum şeklinde de, annelerin perinelerini antiseptik solüsyonlar yerine istendik olmayan yöntemlerle temizledikleri, ped yerine hasta bezini tercih ettikleri ve bu hasta bezlerini de çok geç aralıklarla değiştirdikleri belirlenmiştir. Sezeryanla doğum yapan annelerin epizyolu vajinal doğum yapan annelere göre yenidoğanla daha geç bir zamanda fiziksel temas kurdukları, emzirdikleri ve sezeryanla doğum yapan annelerin yenidoğanlarını epizyolu vajinal doğum yapan annelere göre daha kısa süre emzirdikleri tespit edilmiştir. 54
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study, in perinatology part of the woman delivery service of Erciyes University Medicine Faculty Gevher Nesibe Hospital, was performed in order to describe the problems which the babies suffered at the first 24 hours after delivery, besides the mothers making delivery in normal vaginal and cesarean ways. In study, the patterns of searching consisted of 250 mothers who made vaginal delivery with insizyon and cesarean ways between 15 January - 15 April 2000. The datum of study are collected by the forms prepared, being supported to the literature by studies. In the end of the study, it was attained that the beginning measure of all applying were more among the mothers making vaginal delivery with insizyon than the ones by cesarean, and that almost all mothers making vaginal delivery with insizyon started to the applyings about themselves at the first 8 hours, and that most of the mothers in cesarean started these applications after 8 hours, and in cesarean could never make some applications after 24 hours of the delivery the applications in care of herself and new-born baby. That especially a great many of mothers in cesarean suffered a very big trouble, and that it was a pain, the problem pronounced mostly, in all application and that the mothers in both delivery ways had helps from their keepers were found. In both delivery ways, it was observed that the mothers preferred the cloth instead of the sanitary napkin and they changed these clothes very late and that the mothers cleaned methods by the ways of unaccepted methods instead of antiseptic solutions. In contrast to the mothers making vaginal delivery with insizyon way, the ones in cesarean way connected the later physical touch with the new-born baby, and suck them in a shorter time. 55