Yüksek riskli gebelik kliniğinde takipli, gebeliğinde COVİD--19 hastalığı geçirmiş kadınlarla geçirmemiş kadınların geç postpartum depresyon sıklığının karşılaştırması
Comparison of late postpartum depression prevalance of women with covid-19 disease in pregnancy and women without COVİD--19 disease in a high risk pregnancy clinic
- Tez No: 670476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜL YAPAR EYİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Çalışmamızda, postpartum depresyon risk faktörlerini belirleyerek, taramaların risk faktörlerine yönelik yapılması; riskli grupta ruh sağlığını korumaya yönelik önlemlerin alınması ve tedavilerin uygulanabilmesi hedeflendi. Aynı zamanda çalışmamızın gelecekte karşılaşılabilecek benzer durumlar için yol gösterici olması amaçlandı. Çalışmamızın amacı; 1) COVID-19 pandemisi sırasında postpartum kadınlarda depresyon sıklığını değerlendirmek 2) COVID-19 hastalığı geçirmiş olmanın postpartum depresyona etkisini değerlendirmek 3) Postpartum depresyon risk faktörlerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma Türkiye Cumhuriyeti başkenti Ankara'da, COVID-19 pandemi sevk hastanesi, üçüncü basamak bir merkez olan 'Ankara Şehir Hastanesi' yüksek riskli gebelik kliniğinde yürütüldü. Çalışmamız kesitsel tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Anket çalışması olarak planlanmıştır. Çalışmaya Ankara Şehir Hastanesi 2 No'lu Klinik Araştırmalar Etik Kurul Başkanlığı'ndan 16.12.2020 tarihinde E2-20-84 karar nolu onay alındıktan sonra başlanmıştır. Anket 01.01.2021- 01.03.2021 tarihleri arasında polikliniğe başvuran postpartum kadınlara uygulandı. Çalışmaya katılımda gönüllülük esas alındı. Hastalardan yazılı ve sözlü onam alındıktan sonra veriler toplandı. Katılımcılara tek araştırmacı Dr. Büşra Tsakir tarafından anket formları dağıtıldı ve kendilerinin okuyup doldurmaları istendi. Katılımcılara önce çalışmamız için hazırladığımız 31 soruluk anket formu ardından 'Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği' (EPDS) soruları uygulandı. Formlar dağıtıldıktan 30 dk sonra geri toplandı. Anket çalışmaları 2 ay içinde tamamlandı. Çalışmaya %80 power ve 0.05 yanılma düzeyinde, her grupta 105 kişi olmak üzere toplam 210 postpartum kadın alınması gerektiği hesaplandı. Çalışmaya Ankara Şehir Hastanesi perinatoloji kliniğinde doğum yapmış olan, postpartum 6. haftasını doldurmuş ve ilk 6 ay içindeki kadınlar alındı. Postpartum ilk 6 hafta içindeki kadınlar, okuma yazma bilmeyen, antenatal depresyon tanısı olan, değerlendirme sırasında psikiyatrik hastalığı mevcut olan ve/veya psikiyatrik ilaç kullanan kadınlar çalışma dışı bırakıldı. Değerlendirmelerde IBM SPSS Statistics 20 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya 216 kadın alındı. Kadınların yarısı gebeliğinde COVİD-19 hastalığı geçirmişti. COVID-19 hastalığı geçiren gebelerin %43,4'ü hastalığı asemptomatik atlatmış olup, %35,8'i hafif şikayetlerle hastanede yatmıştı, %33,4'ü hastalık için ilaç kullanmıştı. Kadınların %56,5'inde baş ağrısı, %53,8'sinde tat kaybı, %52,8'inde koku kaybı, %51,9'unda kas ağrısı, %47'sinde öksürük, %41,7'sinde bel ağrısı, %36,1'inde ateş, %34,3'ünde boğaz ağrısı, %29,7'unda nefes alamama, %22,2'sinde bulantı/kusma/ishal görüldü. Kadınların EPDS puanları ortalama 7.50±6.04 olup, COVID-19 hastalığı geçiren kadınların ortalama puanı 8.39±6.30, geçirmeyen kadınların ortalama puanı 6.62±5.65 bulundu, EPDS puanları arasında fark saptandı (p0.05). COVİD-19 tedbirleri sorgulandığında kadınların %97,7'si gebeliği süresince ellerini daima sabunla yıkamış, %22,7'si daima evde maske takmış, %55,6'sı daima ortak eşya kullanmaktan kaçınmış, %21,3'ü daima ev halkıyla odasını ayırmış, %6,0'sı evini ayırmış olarak bulundu. Gebelikte evde kalma süresi sorgulandığında gebelerin %47,2'si 'dışarıya hiç çıkmadım' diye belirtti. Postpartum depresyonu olan kadınlarla, olmayan kadınların COVİD-19 tedbirleri açısndan fark bulunmadı (p>0.05). Postpartum depresyonu olan kadınların, gebeliğinde evde kalma süresi daha kısa saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF LATE POSTPARTUM DEPRESSION PREVALANCE OF WOMEN WITH COVID-19 DISEASE IN PREGNANCY AND WOMEN WITHOUT COVID-19 DISEASE IN A HIGH RISK PREGNANCY CLINIC Aim: In our study, we aimed to determine the risk factors of postpartum depression, to apply postpartum depression screening according to risk factors, to take measures and protect mental health in the risky group, to be able to apply their treatments. At the same time, our study was aimed to be a guide for similar situations that may be encountered in the future. Purpose of the study; 1) To assess the frequency of depression in postpartum women during the COVID-19 pandemic 2) To evaluate the effect of having COVID-19 disease during pregnancy on postpartum depression 3) To determine the risk factors affecting postpartum depression scores. Materials and Methods: The study was conducted in a tertiary center 'Ankara City Hospital', which is the COVID-19 pandemic referral hospital in Ankara, the capital of the Republic of Turkey. Our study is a prospective cross-sectional descriptive study. It was planned as a survey study. The study was initiated after the approval of the Ankara City Hospital No:2 Clinical Research Ethics Committee on 16.12.2020 with the decision number E2-20-84. The questionnaire was applied to postpartum women who applied to the outpatient clinic between January 01, 2021 and March 01, 2021. Participation in the study was based on volunteerism. Data were collected by obtaining written and verbal consents from the patients. Questionnaires were distributed to the participants by a single researcher Büşra Tsakir in the outpatient clinic and they were asked to read and complete the questionnaires themselves. First the 31-question questionnaire form which we prepared for our study followed by the 'Edinburgh Postpartum Depression Scale' questions were answered, and the forms were collected 30 minutes after they were distributed. Survey studies were completed within 2 months. It was calculated that a total of 210 postpartum women should be included in the study, 105 people in each group at 80% power and 0.05 error level. Women between 6th week postpartum and 6th month postpartum, who gave birth in Ankara City Hospital perinatology clinic were included in the study. Women in the first 6 weeks postpartum, illiterate women, women who has a psychiatric illness at the time of the study and using psychiatric drugs were excluded.IBM SPSS Statistics 20 program was used for evaluations. Results: 216 women were included in the study. Half of the women had COVID-19 disease during their pregnancy. 43.4% of women had the disease asymptomatic, 35.8% were hospitalized with mild symptoms, 33.4% had used medication for the disease. Women who have had COVID-19 disease; 56.5% had headache, 53.8% had loss of taste, 52.8% had loss of smell, 51.9% had muscle pain, 47% had cough, 41.7% had back pain, 36.1% had fever, 34.3% had sore throat, 29.7% was unable to breathe and 22.2% had nausea/vomiting/diarrhea. The mean EPDS score was 7.50±6.04, the mean EPDS score of the women who had COVID-19 disease was 8.39±6.30, the mean EPDS score of the women who did not have the disease was 6.62±5.65, and there was a significant difference between the EPDS scores (p0.05). During the pandemic period, 97.7% of the women always washed their hands with soap during pregnancy, 22.7% always wore a mask at home, 55.6% always avoided using common items, 21.3% separated their room with the household, 6.0% separated their homes. When asked about the duration of staying home during pregnancy, 47.2% of the pregnant women said“I have never been out”. No difference was found among precautions of COVID-19, between women who had depression and women who did not (p>0.05). The average daily duration of staying at home was shorter for women with depression (p0.05). Women who had COVID-19 disease had a higher rate history of COVID-19 disease in their family members.