Adana kenti çocuk bahçeleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 11569
  2. Yazar: ZEHRA ARGUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNGÖR UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
37 6. Özet Adana kenti Anakent, Seyhan ve Yüreğir ilçe Belediye sınırları içerisinde toplam 76 çocuk bahçesi bulunmaktadır. Ancak, Turhan Emeksiz, Zübeyde Hanım ve halen inşaat halindeki Fuzuli caddesi çocuk bahçelerinin sorumluluğu belirlenmemiştir. Çocuk bahçelerinden 3'ti Anakent Belediyesi 53'ü Seyhan İlçe Belediyesi, 17 'si Yüreğir İlçe Belediyesi sorumluluğu altındadır. Toplam çocuk bahçesi alanı 155.509 m2'dir. Sayıca çok olarak görülen çocuk bahçelerinin ortalama alan büyüklükleri yaklaşık 2 dekardır. Adana kenti ilkokullarında öğrenimini sürdüren 6-12 yaş grubu çocuk sayısı 142.687 'dir. Araştırma sonuçlarına göre, bu yaş grubu dışındaki çocuklarında çocuk bahçelerinden yararlandıkları saptanmıştır. Bunun nedeni, Adana kentinde yaş gruplarına göre oyun alanlarının bulunmamasıdır. Oyun alanlarının muhtelif yaş gruplarına göre sınıflandırılması gerekir. Araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre; Çocuk bahçeleri (Playlots): Çocukların okul öncesi dönemine ait olan bu oyun yerleri, 1-3 ve 3-6 yaş grubundaki çocuklara hizmet edecek şekilde planlanırlar. Adana kentinde bu amaçlar için kurulmuş çocuk bahçeleri bulunmamaktadır. Oyun alanları (Playgrounds): Bu tip oyun alanları, 6-12 ve 13-17 yaş grupları için düzenlenmiş, belirli kurallara bağlı fiziki hareketlere olanak sağlayan yerlerdir. Adana kentinde bu kapsam içinde yer alan oyun alanı 76 adettir. Ancak, bunlar çocuk bahçesi olarak isimlendirilmektedir. 0-12 yaş grubu çocuk sayısı, çocuk bahçelerinin niceliğini saptamada önemli bir kriterdir. Bu rakam, hesaplamalar sonucu Adana kenti çocuk bahçeleri için yaklaşık 348.87 olarak ele alınmıştır. Buna göre, çocuk başına düşen oyun alanı 0,44 m2 'dir (Bu değere inşaat halindeki çocuk bahçeleri dahil değildir). Oysa bunun en az' 6.5 m2 olması gereklidir. Bu durum, Adana kenti çocuk bahçelerinin nicelik olarak yetersizliğini ortaya koymaktadır. Halk tarafından bilinçsizce yapılan tahripler, bakım ve korumanın yetersiz olması, oyun aletleri, oturma ve dinlenme üniteleri, altyapı olanakları, sirkülasyon sistemi ve döşeme, bitkilendirme, sınırlandırma gibi fiziksel çalışmaların tam anlamıyla uygulanmamış olması sonucunda; Adana kenti çocuk bahçeleri nitelik olarak yetersiz bir durum göstermektedir. Yapılan anket çalışmaları bu sonucu doğrulamaktadır. Tahriplerin ortadan kaldırılması, alınması gereken önlemlerin yerine getirilmesi ve nitelikli yeni çocuk bahçelerinin oluşturulması için yöresel idarelerde yeterli sayıda Peyzaj Mimarı ve eğitilmiş teknik kadroya gerek vardır. Bu çalışmanın sonuçlan ve ilgili kuruluşlann ciddi yaklaşımlan ile nitelikli çocuk bahçeleri yaratılabilir. Böylece geleceğimizin güvencesi olan çocuklar için sağlıklı yannlann temeli atılmış olur.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY Anakent, Seyhan and Yüreğir Municipalities have 73 children playgrounds except the three that have not the manager yet. 3 of the children playgrounds by Anakent, Municipality, 53 of them by Seyhan Municipality and 17 of them by Yüreğir Municipality are been managed. Total area of the playground is 155.509 m2 However, the number of them is more, but each area of them is not larger than about 2 decars. The number of 6-12 age group at prelimineary school is 142.67 in Adana. According to the result of research, the children except this groups use these playgrounds. Because, the lack of playgrounds for children in all age groups in Adana, children playgrounds have to classified for all age groups. Two main groups as playlots and plagrounds have been pointed out by some researches. The playlots are designed for preschool children in 1-3 and 3-6 age groups. There are not the playlots in Adana. The playgrounds that have some facilities for physical activities based on the rules are designed for children in 6-12 and 13-17 age groups. The playgrounds in Adana have this characteristics. But they are named as playlot in Turkish.The number of children in 0-12 age group is an important enter to know the quantity. This number has been calculated as about 348.87 for playgrounds in Adana, and so the area of playground was founded 0.44 m2 per child. Whereas it has to be 6.5m2 per child. In this case, it can be explained the inadequnacy of quantity of playgrounds in Adana.The playgrounds in Adana have not sufficient. Quality of the facilities as play tools, resting units (benches, pergolas, etc.) infrastructure (sewerage.drainage, lightining, surrounding, circulation, floor system, etc.) plantation and have some problems as damages (vandalizm) and inadequancy of maintenance conservation. These results have been also confirmed by questionnaire applied for the children and parents in Adana. The municipalities need to employ the Landscape Architects and the qualified technical persons for developing the playgrounds have sufficient quality and quantity in Adana. If the playground are sufficient quality and quantity in a country, thus, the children becoming guarantee of future will be growth happiest and healtiest.