Laparoskopik tüp ligasyonu ve diagnostik girişimlerde postoperatif analjezi
Postoperative analgesia of laparoscopic tubal ligation and diagnostic laparoscopy
- Tez No: 115734
- Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ TÜZÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışmada lokal anestezikler ve non-steroid antiinflamatuar ilaçların kombinasyonu kullanılarak multimodal analjezi tekniği ile postoperatif analjezi hedeflenmiştir. Hastaların hızlı taburculuğu amaç edinilmiş olup, etkin postoperatif ağrı kontrolü sağlamak için preoperatif non-steroid anti-inflamatuar ilaçlardan naproksen sodyum, bupivakain ile port yeri infıltrasyonu ve intraperitoneal bupivakain uygulaması yöntemleri seçilmiştir. Bu çalışma AÜTF hastanesi kadın hastalıkları ve doğum ameliyathanesinde laparoskopik tubal ligasyon ve diagnostik laparoskopi yapilacak toplam 60 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hastalar her grupta on beşer olmak üzere 4 gruba ayrılmış; grup I bupivakain ile port yeri infıltrasyonu, grup II bupivakain ile port yeri infıltrasyonu + intraperitoneal bupivakain, grup III preoperatif 1 saat önce naproxen (oral) + bupivakain ile port yeri infıltrasyonu, grup IV ise preoperatif 1 saat önce naproxen (oral) + bupivakain ile port yeri infıltrasyonu + intraperitoneal bupivakain olarak belirlendi. Tüm hastalara premedikasyon için 0.5mg atropin + 25mg petidin intamusküler uygulandı. Operasyon sonunda 0., 5., 15., 30. dakikalarda ve 1., 2. ve 12. saatlerde aldrette ve steward derlenme skorları ile derlenmeleri, 0., 4., 8., 12. ve 24. saatlerde VAS, VPS, Pain relief ile ağrıları değerlendirildi. Hastalar 24 saat boyunca izlendi VAS skoru 4' ün üzerinde olanlar analjezik gereksinimi olan hastalar olarak belirlendi ve kaydedildi. Sonuç olarak laparoskopik tubal ligasyon ve diagnostik laparoskopi operasyonları geçiren hastalarda grupların hepsinde VAS, VPS, Pain Relief 52skorlarının değerlendirilmesinde anlamlı fark bulundu. Ancak VAS ve VPS 'nin en düşük skorlara, Pain Relief 'in en yüksek skorlara grup IV'de ulaşıldığı ve bu uygulamanın avantajlı seçim olabileceği saptanmıştır. Günübirlik laparoskopik cerrahi planlanan hastalarda, postoperatif ağrı kontrolünde opioidlerin yan etkilerine maruz kalınmaksızın güvenle non-steroid antiinflamatuar ilaçlarla birlikte bupivakainin port yeri infıltrasyonu ve intraperitoneal uygulama yöntemlerinin güvenle kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is having postoperative analgesi by using the combination of local anesthetics and non-steroidal anti-inflamatory drugs (NSAIDS). Patients discharging earlyer from the hospital is our main aim in this study. For an active postoperative pain control, preoperative^ naproxen sodium as a non-steroidal anti-inflamatory drug was choosen. For port infiltration and intraperitoneal bupivacaine injection techniques was used. 60 patients who are undergoing surgery for laparoscopic tubal ligation and diagnostic laparoscopy enrolled in the study. 4 grups were made whitin 15 patients in each. Grup I; port infiltration with bupivacaine, grup II; port surface infiltration with bupivacaine + intraperitoneal bupivacaine, grup III; one hour before surgery oral naproxen (550mg) + port surface infiltration with bupivacaine and grup IV; one hour before surgery oral naproxen (550mg) + port surface infiltration with bupivacaine + intraperitoneal bupivacaine. 0,5 mg atropine + 25 mg petidine IM was used for premedication. Aldrette and steward recovery scors were used at 0., 5., 15., 30. minutes and 1., 2., 12. hours after the surgery. VAS, VPS, pain relief scors were evaluated at 0., 4., 8., 12. and 24. hours for pain. The patients with a VAS scor>4 were whom need analgesic drugs. The result of the study there were main differences between each grups while comparing for VAS, VPS and pain relief scors. But in grup IV the lowest VAS and VPS scors and the highest Pain relief scors were reached. And the advantage of this pratice was choosen the best for pain control after laparoscopic tubal ligation and diagnostic laparoscopy surgery. 54The patients with one day laparoscopic surgery, the pain control can be provided essentially non-steroidal anti-inflammatory drugs and bupivacaine ( using for port surface infiltration and intraperitoneal ) instead of opioids and whithout their side effects. 55