Probenesid'in tavşanlarda Sevofluran ile Aminoglikozid'in nefrotoksik etkilerini önlemesindeki yeri
- Tez No: 115748
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER L. ERHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
1. ÖZET Genel anestezide kullanılan inhalasyon anestezikleri sistemler üzerinde toksik etkilere neden olabilmektedirler. Bu deneysel çalışmada nefrotoksik etkisi olan sevofluran ile diğer bir nefrotoksik ajan gentamisinin birlikte kullanımının böbrek üzerine etkisini ve probenesidin bu nefrotoksik etkiyi önlemedeki yerinin araştırılması amaçlandı. Etik Kurul onayı ile, 50 yetişkin Yeni Zelanda tipi tavşan çalışmaya alındı. Denekler rasgele beş eşit gruba (n=10) ayrıldılar. Deneklere sevofluran (%50 O2 + %50 Hava içinde %4 Sevofluran), gentamisin [10 mg/kg/gün, (10 gün)] ve probenesid [0.5 mmol/kg, (sevofluran öncesi ve 10 saat sonra)] verildi. Uygulanan yönteme göre grupların özellikleri: Grup K Kontrol grubu olarak kabul edildi. Hiçbir ajan uygulanmadı. Grup S sadece sevofluran, Grup PS probenesid ve sevofluran, Grup GS gentamisin ve sevofluran, Grup GPS gentamisin, probenesid ve sevofluran verildi. Tüm deneklerden sevofluran uygulamasından önce (1. dönem), uygulamadan hemen sonra (2. dönem) ve 24 saat sonra (3. dönem) kan ve idrar örnekleri alındı. Serum üre, kreatinin; idrar protein, glukoz ve kreatinin klirensi ölçüldü. Gruplar arası değerlendirme için Mann Withney-U, grup içi anlamlılık durumunda Wilcoxon Signed Ranks testi uygulanarak bulgular değerlendirildi. Kontrol grubu dışındaki deneklerde üre ve kreatinin değerlerinde 2.
Özet (Çeviri)
2-ABSTRACT Inhaled anesthetics may cause toxic effects on systems. It was aimed in this experimental study to search the effect of nephrotoxic agent sevofiurane on kidney when used with another nephrotoxic agent gentamicin and also role of probenecid to prevent this nephrotoxicity. After Ethics Committee approval, 50 adult New Zelland rabbits were inserted to this study. All subjects were randomly divided to five groups. Rabbits received sevofiurane (4% in 50% O2 +50% Air), gentamicin [10 mg/kg/day (10 days)] and probenecid [0.5 mmol/kg, (before sevofiurane and 10 hours later)]. Group K received no agent and accepted as control. Group S received only sevofiurane, Group PS probenecid and sevofiurane, Group GS gentamicin and sevofiurane, Group GPS gentamicin, probenecid and sevofiurane. Blood and urine samples were taken before sevofiurane administration (1. term), just after administration (2. term) and 24 hours later (3. term). Serum urea, creatinine; urine protein, glucose and creatinine clearance were measured. Mann Withney-U and Wilcoxon Signed Ranks tests were used for statistical analysis. Urea and creatinine values increased at 2.