Monitörize anestezik bakım ve bispektral indeks ile hipnoz düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of level of hypnosis with monitored anesthetic care and bispectral index
- Tez No: 115756
- Danışmanlar: DR. AYŞE GÜNAY KAYA, DR. BÜLENT BALTACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
VI- ÖZET Çalışmamızda lokal anestezi uygulanan hastalara intravenöz yolla midazolam/fentaniL propofol/fentanil ve plasebo uygulanarak midazolam ile propofolün hemodinamik stabilite, sedasyon, hasta konforu ve yan etkileri yönünden değerlendirmeyi amaçladık. Ayrıca sedasyon derinliğinin tahmininde BİS monitörizasyonunun sedasyon skorlarıyla uyumluluğunu araştırdık. Elektif cerrahi geçirecek 18-70 yaş arası, ASA I-II grubu 45 hasta çalışmaya dahil edildi ve randomize olarak üç gruba ayrıldı. I. ve II. grup hastalara lokal anestezi yapılmadan 5 dakika önce 50 u-g fentanil yapıldı. Lokal anesteziden 5 dakika sonra I. Gruba 30 mg i.v. bolus dozunun ardından 2 mg/kg/h dozunda propofol infüzyonu; II. Gruba 0.03 mg/kg bolus dozunun ardından 0.1 mg/kg/h dozunda midazolam infüzyonu; III. Gruba damar yolu açık kalacak şekilde % 0.9 NaCl infüzyonu uygulandı. Sedasyon öncesi, 3. dakika, 5. dakika ve operasyon sonuna dek her 5 dakikada KAH, S AB, DAB, OAB, SS, O2 satürasyonu, BİS değeri, OAA/S skoru, infüzyon hızı ve yan etkiler gözlemlendi. Veriler Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek Testi, Kruskal Wallis ve Mann- Whitney U, Ki Kare Testi ve Fisher Kesin Ki Kare Testi kullanılarak değerlendirildi. Hastalara ait demografik veriler arasında anlamlı bir fark yoktu. Midazolam ve propofol gruplarında ikinci dönemde OAB, nabız ve solunum sayısında azalma saptandı. Ancak bu azalma fizyolojik sınırlar içinde kalmıştır ve bu değişiklikler gruplar arasında karşılaştırıldığında fark gözlemlenmemiştir. Midazolam ve propofol gruplarında istatistiksel olarak anlamlı sedasyon ve hasta memnuniyeti gerçekleşti. Propofol grubunda istatistiksel olarak anlamlı enjeksiyon yerinde ağrı mevcuttu. Kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı eksitasyon mevcuttu ve hasta memnuniyeti 45olumsuzdu. Sedasyon derinliğinin değerlendirilmesinde ise OAA/S skoru ile BÎS skorunun birbirleri ile uyumlu olduğu görüldü. Sonuç olarak; propofol ve midazolamın MAB'da sedasyon için güvenle kullanılabileceği, sedasyon derinliğinin tespitinde de BİS'in faydalı olabileceğini gözlemlememize rağmen geniş hasta serilerinde değişik doz çalışmalarının yapılması gerektiği kanaatindeyiz. 46
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY In our study we aimed to assess the hemodynamic stability, level of sedation, patient and surgeon comfort and side effects of midazolam and propofol by giving combinations of midazolam/fentanyl, propofol/fentanyl and placebo to patients under local anesthesia. Also we observed the correlation between sedation scores and BIS monitorization in establishing the depth of sedation. 45 patients, ASA I-II group, ages between 18-70 years who were undergoing elective surgery were included in the study and randomized into three groups. 5 minutes before local anesthesia 50 pg fentanyl were given to both I. and II. groups. 5 minutes after local anesthesia; to group I propofol 30 mg i.v. bolus and afterwards 2 mg/kg/hour infusion, to group II midazolam 0.03 mg/kg i.v. bolus and afterwards 0.1 mg/kg/hour infusion and to group III only 0.9% NaCl infusion were given. Heart rate, systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, mean arterial pressure, respiratory rate, oxygen saturation, BIS value, OAA/S score, infusion rate and side effects were recorded before sedation, at 3rd after sedation and 5 minutes intervaUy till the end of the operation. Wilcoxon signed rank test, Kruskall Wallis and Mann- Whitney U, Chi-square and Fisher's exact chi-square tests were used for statistical analysis of the data. There were no statistically significant differences between the demographic data of the patients. In the second period mean arterial pressure, heart rate and respiratory rate were decreased in propofol (group I) and midazolam (group II) groups but these decreases were in physiologic limits and comparing these changes there were no 47significant differences between the groups. No statistically significant difference was found between the groups regarding the effect on SpC>2. In propofol and midazolam groups the level of sedation and patient comfort were statistically satisfactory. In propofol group there was statistically significant pain at injection site. In control group there was statistically significant excitation (state) and patient comfort was inadequate. Assessing the depth of sedation OAA/S score and BIS score were in correlation. As a result we concluded that propofol and midazolam can be safely used for sedation in MAB. BIS can be used to assess the depth of sedation but further investigations are still needed. 48