Tavşanlarda oluşturulan medullaspinalis iskemi modelinde diltiazem, insülin ve C vitamininin koruyucu etkileri
The Protective effects of diltiazem inculin and C vitamin on spinalcord ischemia in rabbits
  1. Tez No: 115757
  2. Yazar: NAGİHAN DAMAR (GÜNER)
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMÜR MAVİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 525
Özet
ÖZET Bu çalışmada tavşanlarda oluşturulan medulla spinalis geçici iskemi modeli ile diltiâzem, insülin ve G vitamini bir arada kullanılarak hücre hasarım önlemeye yönelik ortak. etkinlikler araştırıldı. Çalışmada deney öncesinde nörolojik hasarı bulunmayan 1.5-2.5 kg ağırlığında 24 adet tavşan kullanıldı. (New Zetland White Rabbit ) İntramusküler xylazin ve ketamin ile anestezileri sağlanan tavşanlara spontan solunumları korunarak, nazal kanül ile 2L/dk oksijen verildi. Tavşanlar randomize olarak dört gruba ayrıldı: GrupD (n=6): Sistemik ÎV diltiâzem uygulaması GrupD+İ (n=6): Sistemik İV diltiazem+İV insülin (kan şekeri en fazla 100mg/dl olacak şekilde ÎV kristalize insülin infiizyonu) uygulaması Grup D+İ+C (n=6): Sistemik ÎV diltiazem+İV insülin (kan şekeri en fazla 100mg/dl olacak şekilde İV kristalize insülin infuzyonu)+İV C vitamini uygulaması Grup K (n=6, kontrol): İV %0.9 NaCl uygulaması. Abdominal aortada 30 dakika süre ile oklüzyon oluşturulan deneklerin çalışma boyunca kalp atım hızlan, invaziv ortalama arteriyel basınç değerleri ve rektal ışılan monitör ize edildi. Cerrahi işlem başlamadan önce bazal değerlerin elde edilmesi amacıyla kan gazları, potasyum, laktat ve glukoz analizleri için arteriyel kan örnekleri alındı. Kan ömelderinin alınması işlemi kros-klemp uygulamasından sonraki 5., 15. ve 30. dakikalarda ve kros- klempin kaldırılmasından sonra reperfüzyonun 5. ve 1 5. dakikalarında tekrarlandı., Postoperatif 1., 18. ve 24. saatlerde tavşanlarda sağkalım ve Tarlow Skor Sistemi kullanılarak nörolojik derlenme değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda; Grup D+İ ve Grup D+İ+C 'de pH, potasyum, laktat, glukoz ve Tarlow Skorlan açısından benzer sonuçlar bulundu. En olumlu sonuçların bu iki gruba ait olduğu gözlendi. Grup K ile karşılaştırıldığında Grup D'deki sonuçların ılımlı olarak daha iyi olduğu belirlendi.. Laktat ve glukoz açısından en olumsuz, pH ve Tarlow Skorlan açısından ise en düşük değerlerin Grup K'da olduğu saptandı. 45Sonuç olarak bu çalışma; kalsiyum kanal blokeri olarak kullanılan diltiazem ile iskemi ve reperfüzyon hasarına karşı bir miktar koruma sağlanabildiğini ancak insülin ile sağlanan düşük kan glukoz düzeylerinin korumada daha etkin olduğunu telkin etmektedir. C vitamini eklenmesi ile öngörülen olumlu sonuçların elde edilememesi bir çok çalışmacının da ifade ettiği gibi bu ilacın bu amaçla kullanılan diğer farmakolojik ajanlar için de geçerli olmak üzere optimal dozlarda, sadece iskemi sırasında değil, iskemi öncesi ve sonrasında da uygulanması gerektiğini desteklemektedir. Bununla birlikte elde edilen bu sonuçların histopatolöjik çalışmalarla veya bu ilaç kombinasyonlarının farklı dozlardaki uygulamaları ile elde edilip edilemeyeceğinin gelecek çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY The neuroprotective effects of diltiazem, insulin and vitamin C were investigated when they were used together on experimental spinal cord ischemia in rabbits. 24 adult rabbits (New Zelland White Rabbit) weighing 1.5-2.5 kg, which don't have any neurologic deficit were used. Anesthesia was induced using intramuscular xylazin and ketamine. Animals were allowed to breath spontaneously and 21t/ oxygen was given by nasale canule. Animals were randomly allocated to 4 groups; Group D (n=6): treated with systemic diltiazem infusion Group D+İ (n=6): treated with systemic diltiazem and insulin (used to provide blood glucose level below 100mg/dl) Group D+Î+C (n=6): treated with systemic diltiazem+insulin (used to provide blood glucose level below 100mg/dl) and 500 mg vitamin C Group K (n=6, control): received IV %0.9 NaCl. Animals underwent abdominal aortic cross-clamping for 30 minutes. Heart rate, invazive mean arterial pressure and rectal temperature were continuosly monitored during the study. Before the surgery to get the baseline parameters of arterial blood gasses, potassium, lactat and glucose analysis, first arterial blood sampels were taken. Arterial blood samples were taken after 5, 15, 30 minutes of the cross-clamping and 5 and 15 minutes after the unclamping of the abdominal aorta. Neurologic status was evaluated using Tarlow Scale at 1, 18 and 24 hours after ischemia. Results of the study;pH, potasium, lactat, glucose and Tarlow Neurologic Scores were similiar in group D+İ and group D+İ+C. The optimal results of all parameters and neurologic scores were obtained from these two treatment groups. When compared with group K, all parameters and Tarlow Neurologic Scores were found to be better in group D. Unsatisfactory results of glucose, lactat and low pH, Tarlow Neurologic Scores were found in group K. Although it is beleived that some protection is provided against ischemia and reperfusion injury using diltiazem as a Ca channel blocker, the main protection stems from lower blood glucose levels as a result of insulin administration. Since, the expected resuls with the addition of vitamin C were not obtained, it is thought that this drug and other pharmacologic agents used with the same purpose should be used in optimal dosages, not only during ischemia but also before and after the ischemic period. Results of this study should be proved by histopatologic examination and using different dosages of different combination of these drugs with new experiments at the future. 47