Yoğun bakım ünitesinde sufentanil infüzyonuna eklenen haloperidol, propofol, midzolam infüzyonunun sufentanil tüketimine etkisinin bispektral indeks ile değerlendirilmesi
The addition of propofol, midazolam and haloperidol to sufentanil for intravenous for sedation in the intensive care unit with bispectral index
- Tez No: 164789
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER PAMUKÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Çalışmamızda yoğun bakım ünitesinde mekanik ventilasyon uygulanan, analjezi ve sedasyon gereksinimi duyulan hastalarda; sufentanil infüzyonuna eklenen haloperidol, propofol, midazolam infüzyonunun sufentanil tüketimine etkisini bispektral indeks monitörizasyonu kullanarak araştırmayı amaçladık. Ayrıca bu ilaçların hemodinamik ve solunumsal parametreler üzerine etkisini değerlendirdik. Çalışmaya alman 60 hasta dört gruba ayrıldı. Bütün olgulara 0.5 ugr/kg intravenöz bolus sufentanil verildikten hemen sonra, 6 saat süresince bir gruba 0,25 fj.gr/kg/sa sufentanil infuzyonu (grup S, n=15), diğer gruplara 0,25 ugr/kg/sa sufentanil infüzyonuna ek olarak, 3mg/sa haloperidol infuzyonu (grup SH, n=15), 25 ugr/kg/dk propofol infuzyonu (grup SP, n=15), 0,04 mg/kg/sa midazolam infuzyonu (grup SM, n=15) başlandı. Bispektral indeks (BİS) sürekli olarak monitörize edildi ve ortalama BIS değerleri 60-80, Sedasyon Ajitasyon Skalası 2-4, Ramsey Sedasyon Skalası 2-5 arasında tutulacak şekilde sufentanil dozlarında artma ve azaltma yapıldı ve saatlik sufentanil tüketimi belirlendi. Hemodinamik, solunumsal ve biyokimyasal veriler kaydedildi. Çalışma saatleri süresince, gruplar arasında hemodmamik, solunumsal ve biyokimyasal parametreler açısından fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
THE ADDITION OF PROPOFOL, MIDAZOLAM AND HALOPERIDOL TO SUFENTANIL FOR INTRAVENOUS FOR SEDATION IN THE INTENSIVE CARE UNIT WITH BISPECTRAL INDEX SUMMARY Inadequate sedative techniques may adversely affect morbidity and mortality in the intensive care unit (ICU) and the search for the ideal sedative agent continues. Combinations of hypnotics and opiates have become a commonly used for sedation. In our study, we aimed to assess addition of propofol, midazolam and haloperidol infusion did decrease or not the sufentanil requirements by using bispectral index (BIS). The study was planned 60 ICU patients. All patients received 0.5ug.kg_1 sufentanil IV. bolus. After immediately, Group S was received 0.25ng.kg“! sufentanil infusion, Group SP was received sufentanil infusion+ propofol 25ugr.kg.min”1 infusion, Group SM was received sufentanil infusion+midazolam 0,04mg.kg.h“1 infusion, Group SH was received sufentanil infusion+ haloperidol 3mg.li”1 infusion for 6 hours. Average BIS values were kept at range of 61-80 by decreasing or increasing sufentanil levels in all groups, hourly sufentanil consumption was determined. Hemodynamic, biochemical parameters, arterial blood gases were determined at baseline, and were repeated in study hours. There was no significant difference hemodynamic, biochemical parameters, arterial blood gases among the groups.