Meme kitlelerinin benign-malign ayırımında mammografi, ultrasonografi ve manyetik rezonans görüntülemenin yeri
  1. Tez No: 79827
  2. Yazar: MURAT BAŞTEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. C. TÜRKAY YALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Meme kanserinin erken tanı ve tedavisi prognoz açısından önemlidir. Konvansiyonel yöntemlerden mammografi ve ultrasonografi, meme incelemelerinde primer yöntem olmalarına rağmen, meme kanseri tanısında her zaman faydalı olmamaktadırlar. Bu nedenle yeni görüntüleme yöntemlerine ilgi artmıştır. Çalışmamızda, meme kitlelerinin benign-malign ayırımında mammografi, ultrasonografi ve manyetik rezonans görüntülemenin yerini araştırmayı amaçladık. 1998-1999 yılları arasında kliniğimize başvuran, klinik muayene, mammografi ve/veya ultrasonografik olarak lezyon tespit edilen 54 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastalara, bu modalitelere ilave olarak manyetik rezonans görüntüleme incelemesi yapıldı. Lezyonlann benign-malign ayırımında, morfolojik özellikler ve ayrıca, manyetik rezonans görüntülemede kontrastlanma paterni ve dinamik kontrastlanma özelliği de kullanıldı. Ellidört hastanın histopatolojik sonuçlan 23'ü benign, 3 Ti malign lezyon şeklindeydi. Benign-malign ayırımında, manyetik rezonans görüntülemenin sensiti vitesi mammografi ve ultrasonografiye nazaran üstünken, ultrasonografınin spesifıtesi hem mammografi hem de dinamik kontrastlı manyetik rezonansa göre yüksekti. Morfoloji ve kontrastlarıma paterni özelliklerine dayanılarak yapılan manyetik rezonans görüntülemenin spesifitesi, diğer modalitelere ve dinamik kontrastlı manyetik rezonans görüntülemeye göre üstündü. Ayrıca, manyetik rezonans görüntüleme, multisentrik- multifokal tümör tanısında, pektoral kas invazyonunun ortaya konulmasında faydalı bulundu. Meme lezyonlarının değerlendirilmesinde, manyetik rezonans görüntüleme mammografi ve ultrasonografiyle kombine kullanılmalıdır. Şüpheli meme kitlelerinde, hastalara cerrahi girişimde bulunmadan önce manyetik rezonans görüntüleme yapılırsa, birçok yersiz biyopsi ve operasyon önlenmiş olur.Anahtar Sözcükler metne neoplazmlan, mammografi, ultrasonografı, manyetik rezonans görüntüleme VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Early diagnosis and treatment of breast cancer is important for prognosis of patient. Although, conventional methods, mammography and ultrasonography, are the primary methods for breast examinations, they are not always useful in diagnosis of breast cancers. As a result, new imaging modalities has become popular. In this study, we aimed to evaluate the contributions of mammography, ultrasonography, and magnetic resonance imaging in benign-malign differentiation of breast masses. Fifty-four patients who admitted to our clinic with breast lesion detected by clinical examination, mammography and/or ultrasonography during 1998-1999 were included into the study. Magnetic resonance imaging was performed in these patients in addition to mammography and ultrasonography examinations. Morphologic findings on all methods, contrast and dynamic enhancement pattern on magnetic resonance imaging were used in differentiation of masses as benign or malignant. Histopathologic examinations revealed 23 benign and 31 malign lesions in 54 patients. While the spesificity of ultrasonography were higher than both mammography and dynamic contrast enhanced magnetic resonance imaging, the magnetic resonance imaging had a higher sensitivity than mammography and ultrasonography in benign- malignant differentiation. The spesificity of magnetic resonance imaging depending on morphologic features and contrast enhancement patterns of the lesions were higher both than the spesificity depending on dynamic enhancement pattern and the other two imaging modalities. In addition, magnetic resonance imaging was found useful in diagnosis of multicentric-multifocal tumor and in establishment of pectoral muscle invasion. Magnetic resonance imaging should be used in combination with mammography and ultrasonography in evaluation of breast lesions. Unnecessary biopsy and operations can be prevented if magnetic resonance imaging is performed in suspicious breast lesions before surgical interventions. VllKey Words breast neoplasms, mammography, ultrasonography, magnetic resonance imaging Vlll