İzmir bölgesi erkek populasyonunda DXA kemik mineral yoğunluğu normal referans değerleri
DXA bone mineral density reference values in male population residing in the region of Izmir
- Tez No: 115819
- Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN MANİSALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Osteoporoz kemik kitlesinde kayıpla karakterize metabolik bir hastalıktır. Osteoporozun önemi özellikle kalça ve vertebral bölgelerde kemik kırıklarına yol açmasıdır. Fraktürlere bağlı morbidite ve sağlık giderleri yüksektir. Tedavi temel olarak duyarlı kişilerin erken saptanması, sigara, alkol ve sekonder osteoporoza neden olabilecek patolojilerin tedavisidir. Medikal tedavide hormonal tedavi, bifosfonatlar, kalsitonin, tiazidler, flor, PTH, GH uygulanır. Kemik dansitesini ölçmede bir dizi yöntem kullanılabilir, ancak günümüzde en sık kullanılanı DXA (Dual Enerji X-ışını Absorpsiyometrisi).incelemesidir.Bu yüntem şu anda büyük epidemiyolojik çalışmalarda fraktür riskim belirlemede kullanılmaktadır. SPA gibi yöntemler DXA kadar duyarlılığa sahip değildir. Pik kemik kitlesi seks, ırk, gonadal aktivite ve egzersiz gibi faktörlerden etkilenmektedir. Bu nedenle farklı toplumlarda farklı KMY değerleri ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda, İzmir bölgesi sağlıklı erkek popülasyonunda KMY referans değerleri incelenmiştir. 20-80 yaş arasında, kemik kitlesini etkileyebilecek bir risk faktörü taşımayan 261 erkek olguyu incelemeye aldık. KMY ölçümleri Hologic QDR 4500W Elite DXA cihazıyla, L1-L4 ve dominant olmayan kalçadan gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda 20-39 yaş arası sağlıklı genç erişkin vertebra ve femur KMY ortalamaları sırasıyla 0.97±0.14 g/cm2ve 1.00±0.13 g/cm2 bulunmuştur. Bu değerler grubumuzun pik kemik kütle değerini oluşturmaktadır.Ll-L4 ortalama KMY değerinde 40- 80 yaş arasında meydana gelen ortalama kayıp %8.2, femur ortalama KMY değerinde ise % 14 olarak hesaplanmıştır. Bu değer yıllık kayıp olarak vertebral düzeyde %0.2; femoral düzeyde %0.35'e denk gelmektedir. Sonuç olarak, çalışmamızda İzmir bölgesi sağlıklı erkek popülasyonunda referans KMY değerleri ölçülmüş, KMY değerlerinin Avrupa ve Amerikan, ve Hologic QDR 4500W Elite DXA cihazına yüklenen değerlerden daha düşük olduğu bulunmuştur. Genetik, antropometrik özellikler, menapoz yaşı ve beslenme gibi faktörler çalışma sonuçlarım etkilemiş olabilir. Ancak bir popülasyonda KMY değerlerinin düşük olması her zaman artmış fraktür riski anlamına gelmemektedir. Buna örnek olarak güney Avrupa' daki 6 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen Mediterranean Osteoporosis Study (MEDOS) çalışması verilebilir. Bu çalışmada en düşük yaşa göre standardize edilmiş fraktür oranlan Türk kadınlarında saptanmıştır. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY Osteoporosis is a metabolic disease characterized with loss in bone mass. In clinical practice there is the increased risk of bony fractures, especially in the hip and spine. The morbidity from fractures and the medical costs are high. The mainstay of management is early detection of susceptible individuals, management of risk factors such as smoking, alcohol, and diseases that may cause secondary osteoporosis. In medical therapy, hormonal therapy, biphosphonates, calcitonin; experimental drugs such as thiazides, fluoride, PTH, GH. are used. Several methods are available to measure bone density, but the most widely used technique is DXA (Dual Energy Xray Absorptiometry). This is the method used to characterize fracture risk in large epidemiological studies. Older methods such as single photon absorptiometry do not predict hip fractures as well as DEXA Peak bone mass is affected by several factors like sex, race, gonadal activity and exercise. Thus, different BMD values can be seen in different societies. In this study, we aimed to establish the dual energy x-ray absorptiometry (DXA) bone mineral density (BMD) reference of values of healthy Turkish men residing in Izmir, west of Turkey. We examined 261 men, aged 20-80 years, who did not have any known risk factor known to affect bone mass. BMD measurements were performed by Hologic QDR 4500W DXA instrument from the lumbar spine (L1-L4) and non-dominant hip. In our group, the mean BMD (g/cm2) ± standard deviation (SD) of the normal reference group between 20-39 years of age was 0.97±0.14 g/cm2 in the lumbar and 1.00±0.13 g/cm2 in total femoral region. The percentages of annual and total BMD losses between 40-80 years of age were 0.2% and 8.4% at spinal level and 0.35% and 14% in femoral region, respectively. The average BMD between 20 to 39 years of age was 0.97±0.14 g/cm2 in the lumbar spine and 1.00±0.13 g/cm2 in femoral region.. In conclusion, the BMD values of Turkish men residing in İzmir are lower than most European countries, US and preinstalled Hologic values. Parameters like genetics, anthropometrics, menopause age and nutrition may be the factors influencing the results. Nonetheless, lower BMD values in a given population do not always mean increase in fracture risk. In support to this, the results of Mediterranean Osteoporosis Study (MEDOS) undertaking hip fracture rate among women from six countries in southern Europe could be given. In this study, the lowest rate of age-standardized hip fracture among women was reported to be in Turkey. 44