Akut iskemik inme tanısında dinamik perfüzyon BT incelemenin etkinliği
The effectiveness of the dynamic CT perfusion imaging of acute ischemic stroke
  1. Tez No: 115820
  2. Yazar: CELALETTİN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EŞREF KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
VI.ÖZET inme dünyada en sık ölüm nedenleri arasında kardiovasküler hastalıklar ve kanserden sonra üçüncü sırada yer almaktadır. İnme olgularının %95'inde neden serebrovasküler patolojilerdir. Serebrovasküler patolojilere bağlı inme vakalarının yaklaşık %80'inin sebebi ise iskemik nedenlerdir. Son zamanlarda görüntüleme yöntemlerindeki gelişmelere paralel olarak akut iskemik inmenin, semptomların ortaya çıkışından sonraki 4-6 saat içinde trombolitik tedavi ile tedavi edilebileceği gösterilmiştir. Erken görüntüleme ve doğru tanı koymanın tedavinin başarısını arttırması, radyologun ve nöröradyolojinin akut serebral iskemi tanı ve tedavisindeki rolünü daha önemli bir duruma getirmiştir. Biz çalışmamızda, dinamik perfüzyon BT incelemenin akut iskemik inme tanısında kullanılabilirliğini ortaya koyabilmek için; 16.05.2000-15.07.2002 tarihleri arasında Hastanemiz acil servisine semptomların ortaya çıkışından sonra 4-48 saat içinde akut iskemik inme klinik ön tanısı ile gelen 25 hastaya; rutin konvansiyonel BT inceleme sonrası dinamik perfüzyon BT uyguladık. Bu yöntem tüm hastalara komplikasyonsuz olarak ve çok kısa bir zaman periyodunda uygulandı ve sonuç parametreleri olarak serebral perfüzyonun göstergesi olan CBF, CBV ve TTP haritaları elde edildi. Dinamik perfüzyon BT bulguları ile 4-6 gün sonra çekilen takip BT incelemeler karşılaştırıldı ve istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,204 veya p>0,05). Bizim çalışmamızda dinamik perfüzyon BT tekniğinin %78,5 duyarlılık ve %100 özgüllüğe sahip olduğu bulundu. Dinamik perfüzyon BT, konvansiyonel BTye ilave olarak çok kısa bir zaman periyodunda düşük komplikasyon riski ile uygulanabilecek bir yöntem olup; perfüzyonu bozulan serebral alanları erken dönemde gösterebilmesi yanında“iskemik penumbra”alanlarının ayrımında da değerli bilgiler verebilmektedir. Gelecekte, multislice BT tarayıcıların kullanımının yaygınlaşması ve daha gelişmiş yazılımların geliştirilmesi ile perfüzyon BT incelemenin akut iskemik inme tanısında daha etkin bir rol alacağı düşünülmektedir. 54
Özet (Çeviri)
Vn. SUMMARY Stroke is the third leading cause of death in the world after cardiovascular diseases and cancers. Cerebrovascular pathologies represent 95% cause of strokes. Approximately 80% of strokes are due to cerebral ischemia. Recently, acute ischemic stroke could be diagnosed and treated by means of thrombolytic therapy within 4-6 hours after symptoms onset, due to the development of the screening methods. The effectiveness of radiologist and neuroradiology are more significant in the diagnosis and treatment of acut cerebral ischemia because of the importance of rapid and accurate diagnosis. Dynamic perfusion CT was performed within 4-48 hours of symptom onset in 25 patients with possible stroke to show the usefulness of perfusion CT after conventional CT was performed, between 16 th May 2000 and 15 th July.2002. CT perfusion examinations were performed to the patients in a short period of time without any complication and CBF, CBV and TTP maps which are indicator of cerebral perfusion, were obtained as result parameters. The findings were compared with the follow-up CT images and statistically no significant difference was identified (p = 0.204 or p > 0.05). The sensitivity was 78.5 % and the spesificity was 100 % in dynamic perfusion CT technique. Dynamic perfusion CT is an additional method to conventional CT that could be performed in a short period of time with low risk of complication. It not only allows early detection of cerebral ischemia, it also yields valuable information about the ischemic penumbra areas. Perfusion CT technique may become more important in the management of acute ischemic stroke with widespread use of multislice CT and more approved software. 55