İnce barsak patolojilerinde enteroklizis yönteminin etkinliği
The Value of entroclysis in small bowel pathology
- Tez No: 115821
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
VI. ÖZET Enteroklizis yöntemiyle çift kontrast ince barsak tetkikleriyle ilgili klinik tecrübelerimizi içeren bu çalışma GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Radyoloji kliniğinde yapılmıştır. Bizim bu çalışmadaki amacımız batıda oldukça popüler olan ve güvenilirliği ispatlanmış olan enteroklizis yöntemini tanımak ve tecrübelerimizi artırarak,yöntemin endikasyonlarını, avantaj ve dezavantajları ile komplikasyonlarını saptamaktır. İnce barsak patolojisi düşünülen 30 olguda enteroklizis yöntemiyle çift kontrastlı ince barsak tetkiki yapıldı. Nasojejunal kateter yutturulan 30 olguya kateter vasıtasıyla önce dilue baryum daha sonra % 0,5 lik metilsellüloz eriyiği verilerek ince barsak tetkiki yapıldı.Tetkik sonunda bulunan radyolojik bulgular klinik veriler,laboratuar, endoskopik ve histopatolojik bulgularla karşılaştırıldı. Çalışma sonunda 17 olgunun radyogramlarında farklı hastalıklara ait değişik radyolojik bulgular saptandı. Radyogramlarında patoloji saptanmayan 4 olguda gastrointestinal sistemin ince barsaklar dışında kalan diğer bölgelerine ait patolojik bulgular saptandı. Patoloji saptanamayan 9 olgu ise normal olarak değerlendirildi. Enteroklizis mukoza yapısının daha ayrıntılı incelenmesine olanak sağlayan barsak anslarının süperpozisyonunu ve flokülasyonu ortadan kaldıran bir yöntemdir.Ayrıca motilite tayinine olanak sağlaması, kısa sürmesi, kabaca kolonlar hakkında da bilgi vermesi önemli avantaj larıdır. Teknik olarak geleneksel ince barsak pasaj grafileriyle kıyaslandığında manipülasyon gerektiren, invazif bir 70yöntem olması, alınan radyasyon miktarının biraz fazla olması tanısal üstünlükleri nedeniyle gözardı edilebilir. 71
Özet (Çeviri)
Vn. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) Our study about double contrast small bowel examination with enteroclysis method was done at radiology department of GATA Haydarpaşa Training Hospital. The aim of this study was to learn and develop our experiences about the technique of enteroclysis that is safe and fairly popüler at western countries and to determine the advantages, disadvantages and the indications of the technique. For thirty patients suspected small bowel pathology, double contrast small bowel imaging was performed with enteroclysis technique. For all these patients first nasojejunal catheter was swallowed and than by giving barium and % 0.5 methycellulose small bowel imaging was done. At the end of the imaging the radiologic findings were compared with clinic, laboratory, endoscopic and hystopathologic findings. At the end of the study different radiological findings were determined at 17 patients radiography, owing to different disease. Pathologic findings were determined at other parts of gastrointestinal system except small bowell at the four patients that have no radiologic findings. 9 patiens have no pathologic findings at enteroclysis,were accepted as normal. Enteroclysis is a technique makes possible to examine the mucosa more detailed and prevents bowel superposition and floculation.The other advantages of technique are possibility of observing motility, taking short time, and observing colon roughly. The disadvantages of the technique compared with conventional small bowell examination 72like invasion of cathater,more radiation dose, difficulty to manipulating the cathater are undervaluable because of diagnostical superiority.