Akut iskemik inme tanısında perfüzyon BT incelemenin etkinliği
Effectiveness of CT perfusion in diagnosis of acute ischemic stroke
- Tez No: 289132
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnme dünyada kardiyovasküler hastalıklar ve kanserden sonra en sık görülen ölüm nedenidir. İnme olgularının %95'inden serebrovaskuler patolojiler sorumludur. Serebrovasküler patolojilere bağlı inme vakalarının %80 sebebi iskemik nedenlerdir. Serebral iskemi, serebral perfüzyonun azalmasına bağlı gelişen bir patolojidir.Son yıllarda görüntüleme yöntemlerindeki gelişmelere paralel olarak akut iskemik inmenin, semptomların ortaya çıkışından sonraki 4 ? 6 saat içinde trombolitik tedavi ile tedavi edilebileceği gösterilmiştir. Erken görüntüleme ve doğru tanı koymanın tedavinin başarısını arttırması, nöroradyoloğun akut iskemi tanı ve tedavisindeki rolünü daha önemli bir duruma getirmiştir.Çalışmamızda, serebral iskemi sonrası erken tanı ve tedavide kullanılabilirliğini ortaya koyabilmek için; acil servisi ve nöroloji polikliniğine akut serebral olay tablosu ile Aralık 2010 ? Eylül 2011 tarihleri arasında ilk 48 saat içinde başvuran 42 hastaya; konvansiyonel BT sonrası 64 - dedektörlü (VCT XTe Light Speed; General Electric, Milwaukee, USA). BT ile BT perfüzyon incelemesi yapıldı.GE perfüzyon 4 yazılımı kullanılarak analiz gerçekleştirildi. Sonuç parametreleri olarak serebral perfüzyon göstergesi olan CBF, CBV ve MTT haritaları elde edildi. Perfüzyon BT bulguları ile birkaç gün sonra alınan kontrol BT ve/veya difüzyon MR'lar ile karşılaştırıldı. İstatistiksel analizleri yapıldı. İstatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı ( p>0.05). Çalışmamızda perfüzyon BT tekniğinin %96 duyarlılık ve %100 özgüllüğe sahip olduğu bulundu.Perfüzyon BT konvansiyonel BT'ye ek olarak çok kısa bir sürede düşük komplikasyon riski ile ve gelişmiş yazılımlar kullanılarak uygulanabilecek bir yöntem olup perfüzyonu bozulan alanları erken dönemde gösterebilmesi ve penumbra alanı hakkında değerli bilgiler vermesi tanı ve tedavi açısından çok değer arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Stroke is the third most common death reason after the cardiovascular diseases and cancer. Cerebrovascular pathologies are responsible from the 95% of the stroke cases. Stroke incidences associated with cerebrovascular pathologies are caused by the ischemic reasons with 80%. Cerebral ischemia is a pathology that stems from the decrease in cerebral perfusion.In recent years, parallel to the developing screening methods, it is shown that, acute ischemic stroke can be cured by the trombolitic treapy within 4-6 hours after symptoms onset. Since rapid screening and accurate diagnosis increases the success of the treatment, the role of neuroradiology in acute ischemia diagnosis and treatment has become more important.We have used 42 patients that applied to the emergency service and neurology outpatient clinic with the symptoms of acute cerebral incidence in the first 48 hours between the dates Decmber 2010 and September 2011. Perfusion CT was performed after conventional BT (VCT XTe Light Speed; General Electric, Milwaukee, USA) in order to show the applicability of perfusion CT in early diagnosis and treatment.Analysis was performed by using the GE 4 perfusion software. CBF, CBV and MTT maps which are indicators of cerebral perfusion were obtained as result parameters. The findings of perfusion CT were compared with the follow-up CT and/or diffusion MRI. The statistical analyses were made. No statistically significant difference was identified ( p>0.05). The sensitivity was 96% and the specificity was 100 % in our perfusion CT technique.Perfusion CT is an additional method to the conventional CT that could be performed by using developed softwares, in a short period of time and with low risk of complications. Perfusion CT not only allows early detection of cerebral ischemia but also gives valuable information about the ischemic penumbra which are very important in early diagnosis and treatment.