İatrojenik psödoanevrizma olgularında ultrasonografi eşliğinde kompresyon tedavisi
Ultrasound quided compression therapy in iatrogenic pseudoaneurysms
- Tez No: 115822
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
39 VII. ÖZET Amaç: Bu çalışmadaki amacımız ekstremite arter kateterizasyonu sonrasında gelişen psödoanevrizma olgularında, ultrasonografi eşliğinde kompresyon tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bir yıllık dönem içerisinde, kardiyak kateterizasyon sonrasında gelişen ondört femoral ve bir brakial psödoanevrizma olgusu renkli Doppler yöntemi ile incelendi. 14 femoral psödoanevrizma olgusuna, Fellmeth tarafından tanımlanan teknikle ultrasonografi eşliğinde kompresyon tedavisi uygulandı. Brakial arter psödoanevrizmalı bir olguda spontan tromboz gözlendi. Femoral psödoanevrizmalı olgular, işlemden 24 saat sonra yeniden renkli Doppler ultrasonografi ile değerlendirildi. Bulgular: Olguların onüçünde (%93), ultrasonografi eşliğinde kompresyon tedavisi ile başarı sağlandı. Bu olgulardan kompresyon sırasında antikoagülan tedavi alan iki tanesinde işlemden bir gün ve üç gün sonra rekürrens saptandı. Bu olgulara, ultrasonografi eşliğinde kompresyon tedavisi tekrarlandı. Kooperasyon sağlanamayan bir olguda ise işlem başarısız oldu. İşlem sırasında ve takip süresince herhangi bir komplikasyon ile karşılaşılmadı. Sonuç: Ultrasonografi eşliğinde kompresyon tedavisi, psödoanevrizmaların tedavisinde etkin ve güvenli bir yöntemdir. İşlem öncesinde ve sırasında hasta ile iyi kooperasyon kurulması, antikoagülan tedavi alan ve multilobe psödoanevrizmalı olgularda kompresyon süresinin uzun tutulması ya da antikoagülan kesildikten sonra işlemin tekrarlanması, basan oranını artıran faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
40 VIII. ingilizce özet Purpose: Our purpose was to evaluate the efficacy of ultrasound guided compression repair in cases with pseudoaneurysms due to extremity artery catheterizations. Material and Methods: In one year period, fifteen patients with fourteen femoral pseudoaneurysm and one brachial pseudoaneurysm, which developed after cardiac catheterizations, were examined with color Doppler imaging. By using the technique described by Fellmeth US-guided compression was applied to fourteen femoral pseudoaneurysm. One patient who had a brachial pseudoaneurysm was demonstrated spontaneous thrombosis. All of the patients with femoral pseudoaneurysm were reevaluated with color Doppler imaging with in 24 hours after the procedure. Results: In the initial attempt, ultrasound guided compression repair was successful in thirteen (93%) of the patients. Two recurrence was encountered one day and 3 days after the procedure. Recompression was performed successfully without further problems. Adequate compression could not be achieved in an uncooperative patient. No complications were observed during and after the procedures. Conclusion: Ultrasound guided compression repair is a safe and effective method for the treatment of pseudoaneurysms. To achieve high success rates, good cooperation has to be obtained with the patient. In patient with anticoagulated and multiloculated pseudoaneurysms longer compression periods or recompression after cessation of anticoagulation may improve success rates.