Levovist eşliğinde geç faz 'pulse inversion' harmonik ultrasonografi tekniğinin okült hepatik metastazların saptanmasındaki rolü
Detecting occult hepatic metastasis : The Evaluation of the efficacy of late phase pulse inversion harmonic imaging with levovist
- Tez No: 115833
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
73 ÖZET Amaç: Rutin sonografik incelemelerinde hepatik metastaz saptanmayan malignansi olgularında Levovist eşliğinde geç faz“pulse inversion”harmonik ultrasonografi (US) tekniğinin okült lezyonları saptamadaki etkinliğinin araştırılması ve bulguların spiral bilgisayarlı tomografi (BT) ile karşılaştırılması. Gereç ve Yöntem: Yeni tanı almış ya da tanıdan sonra ilk bir yılın içinde olan, rutin sonografik incelemesinde karaciğerde metastaz saptanmayan, primer malignansisi bulunan 32 olgu (21 kadın, 11 erkek; yaş aralığı: 20-87; ortalama yaş: 51) çalışmaya dahil edilmiştir. Konvansiyonel US ve kontrast öncesi“pulse inversion”harmonik US incelemeleri tamamlandıktan sonra IV yoldan 4 gr. Levovist enjekte edilmiş ve PI HUS 3 dakika sonra tekrarlanmıştır.Tüm olgularda ayrıca trifazik spiral BT ve bir olguda da Mn-DPDP ile manyetik rezonans(MR) incelemesi de gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Levovist enjeksiyonu sonrasında geç fazda yapılan incelemelerde olguların 4/32'sinde (% 12.5), 1 ya da daha çok sayıda hipoekoik lezyon izlenmiştir. Bir olguda multipl lezyon mevcuttur. Saptanan dört lezyonun ortalama boyutu 12 mm' dir. Bu olguların hepsinde lezyonlar trifazik BT incelemesinde de saptanmıştır. Tanılar bir olguda BT bulguları ve olgunun takibi sonucunda, iki olguda tipik BT bulguları ve biyopsi ile, bir olguda da BT ve MR bulguları ile doğrulandı. Sonuç: Levovist eşliğinde geç faz“pulse inversion”harmonik US tekniği, rutin sonografik incelemelerde gözden kaçan özellikle izoekoik karakterdeki hepatik metastazların saptanmasında başarılı olan bir yöntemdir. Okült metastazların saptanmasında BT ye eş değer bir değerlendirme sağlayan geç faz Pl HUS, malignite olgularının evrelendirilmesi ve tedavi planlanmasında rutin olarak kullanılabilecek bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY Purpose: The purpose of this study was to investigate the efficacy of late-phase pulse inversion harmonic imaging to detect occult metastases and to compare the results with spiral CT in a group of patients whose fundamental liver ultrasonography examinations were normal Material and Methods: Thirty - two patients ( 21 women and 11 men; age range, 20-87; mean age, 51 years) with a known primer malignancy who were diagnosed through the last one year were evaluated. The patients were studied consequtively with conventional US, unenhanced PIH US and PIH US 3 min after the injection of Levovist. All patients also underwent contrast-enhanced triphasic helical CT examinations within one week after sonography. In one patient, MN-DPDP enhanced MRI was also performed as a part of her clinical work-up. Results: After Levovist injection, in 4 of 32 patients ( 12.5%), at least one hypoechoic lesion were detected by PIH US imaging. In one patient multiple lesions were shown. The mean diameter of detected lesions were 12 mm. Triphasic helical CT also demonstrated all of the lesions which were detected by PIH US. The final diagnoses were confirmed by means of biopsy and CT findings in two patients, by the typical CT and MRI findings in one patient. For the other patient, the diagnosis was confirmed by follow-up and CT. Conclusion: Late-phase PIH US improves detection of isoechoic metastases that might be missed during a conventional US examination. By detecting occult metastatic disease, PIH US may refine cancer staging and treatment planning and replace CT in diagnoses and follow-up of liver tumors in the future.