Akut pyelonefritli çocuklarda intravenöz kontrastlı power doppler sonografinin tanıya katkısı
Diagnostic value of intravenous contrast enhanced power doppler sonography in children with acute pyelonephritis
  1. Tez No: 88799
  2. Yazar: GONCA ERBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Radiology and Nuclear Medicine, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
92 VII. ÖZET Akut pyelonefrit (APN), çocukluk çağında kalıcı renal skar formasyonu ile sonuçlanabilen önemli bir morbidite nedenidir. Klinik ve deneysel çalışmalar, APN'in erken tanısı ve yoğun tedavisiyle kalıcı renal hasarın azaltılabileceği ve engellenebileceğini göstermiştir. APN tanısında klinik bulgular ve laboratuar testlerinin sensitivitesi oldukça düşüktür. Günümüzde Tc 99m- DMSA renal kortikal sintigrafi altın standart yöntem olarak kabul edilmektedir. Bu yöntem fonksiyonel bilgi vermekle birlikte detaylı anatomik ve morfolojik bilgi sağlamaz. Ayrıca hastaya iyonizan radyasyon riskini yüklemektedir. Renal perfüzyonun gösterilmesinde alternatif bir yöntem de power Doppler sonografidir (PDUS). Özellikle ultrason kontrast maddeleri ile birlikte kullanıldığında daha önceden izlenemeyen çok küçük çaptaki ve yavaş akımh vasküler yapıların saptanabilmesine olanak sağlamaktadır. Çalışmamızın amacı IV kontrastlı PDUS'nin pediatrik yaş grubunda önemli bir morbidite nedeni olan APN tanısmdaki etkinliğini belirlemekti. Bu amaçla Temmuz 1999 - Şubat 2000 tarihleri arasında APN ön tanısıyla pediatri kliniğine yatırılan 23 hastaya ( 20 kız, 3 erkek; 5 ay-9 yaş ) B mod US, PDUS, IV kontrastlı PDUS ve Tc 99m - DMSA renal kortikal sintigrafi tetkikleri yapıldı. Ultrasonografi (US) ile elde edilen sonuçlar, bu çalışmada altın standart inceleme yöntemi olarak kabul edilen sintigrafi sonuçlan ile korele edildi. B mod US, PDUS ve IV kontrastlı PDUS ile ulaşılan sensitivite değerleri ( sırasıyle) %30, % 78, % 86; spesifite değerleri % 84.09, % 59.09, % 79.54; kesinlik %64.49, %65.94, %81.88; pozitif öngörme değeri %51.72, %52.00, %70.49; negatif öngörme değeri %67.88, %82.53, %90.90 olarak bulundu.93 B mod US sensitivitesi oldukça düşüktür ve APN'deki tanısal değeri tartışmalıdır. PDUS'nin sensitivitesi yüksek ancak yalancı pozitifliği de yüksek olduğundan spesifitesi düşüktür. IV kontrast uygulanmasını takiben yapılan PDUS'nin, ulaştığı yüksek sensitivite ve spesifîte değerleriyle APN'li olguların tam ve takibinde güvenilir ve standart bir inceleme yöntemi olarak renal kortikal sintigrafînin yerini alabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
94 VIII. ABSTRACT Acute pyelonephritis ( APN) is a major cause of morbidity in children with urinary tract infection ( UTI ) and can result in irreversible renal scarring. It has been shown that the younger the children the higher the risk of renal damage. Clinical and experimental studies have demonstrated that renal scarring can be prevented or diminished by early diagnosis and aggressive treatment of APN. Diagnosing APN in children on the basis of clinical and laboratory findings can be difficult, especially in infants; in whom, physical examination findings are nonspecific. DMSA renal cortical scintigraphy is a highly sensitive and reliable technique for detection of APN. Therefore at present, DMSA scanning appears to be the best clinically applicable standart of referance for the diagnosis of APN. However it can not provide detailed anatomic and morphological information. Furthermore, patients who evaluated with scintigraphy are under the risks of ionising radiation. B mode sonograms underestimate the number and extend of pyelonephritic lesions in majority of patients as compared with DMSA scans but provide additional diagnostic information in such patients with renal abbscesses and collecting system dilatation. Power Doppler sonography ( PD) with IV contrast administration is a new imaging modality, for evaluating perfusion of tissues The vessels with low calibration and slow flow velocities can be easily detectible and visible with this method. The purpose of our prospective study was to determine the effectivity of PD with IV contrast administration in diagnosis of APN; which is an important cause of morbidity in pediatric population.95 For this purpose, 23 patients ( who had hospitalised with suspicion of APN according to their clinical and laboratory findings; 20 female, 3 male; 5 months to 9 years) were evaluated; with renal B mode sonography, PD sonography, PD sonography with IV contrast administration and Tc 99m DMSA renal cortical scintigraphy. DMSA scintigraphy was used as the standart of reference for the diagnosis of APN. The sonographic findings were correlated with the scintigraphic data. The sensitivity rates of B mode sonography, PD sonography and PD sonography with IV contrast administration were ( respectively) ) %30, % 78, % 86; spesifity rates were % 84.09, % 59.09, % 79.54; accuracy rates were %64.49, %65.94, %81.88; positive predictive values were %51.72, %52.00, %70.49 and the negative predictive values were %67.88, %82.53, %90.90. The sensitivity of B mode US in diagnosis of APN is very low and the diagnostic value of this modality is suspicious. The sensitivity of PD sonography without IV contrast administration is high enough but because of the high percentage of false positive results; specifity of this technique is lower than expected. PD sonography with IV contrast administration may achieve high sensitivity and specifity rates. Therefore; we concern that this imaging modality will be able to take place in the diagnostic and follow up protocol for APN as a reliable and standart imaging modality and may replace with scintigraphic techniques in routine clinical practice.