Dipiridamol ile farmakolojik stres uygulanan hastalarda elde edilen EKG bulgularının miyokard perfüzyon SPECT (Tek Foton Emisyon Bilgisayarlı Tomografi) sonuçlarına etkisi
  1. Tez No: 115875
  2. Yazar: TUNÇ ÖNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TURGUT TUROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu retrospektif çalışmaya Haziran 1997 tarihinden, Aralık 2002 tarihine dek bölümümüze MPS ile değerlendirilmesi için refere edilen ve bu tetkik sırasında dipiridamol ile farmakolojik stres uygulanan hastalar alındı. Değerlendirme kriterlerine uygun olduğu saptanan toplam 69 olguya dipiridamol infüzyonu standart bir protokol ile uygulandı. Çalışmamızda ki olguların %41'i Tc99m-MIBI, %59'u ise TI-201 ile görüntülendi. Dipiridamol infüzyonu sırasında ve sonrasında olguların kalp hızı, kan basıncı ve EKG bulgularının kaydı alındı. Değerlendirme aşamasında koroner anjiyografi sonuçları
Özet (Çeviri)
During the period from June 1997 to December 2002, the patients who were referred for evaluation with MPS and underwent dipyridamole pharmacological stress were included in this retrospective study. Total 69 patients who fullfilled the evaluation criteria, underwent dipyridamole infusion according to a standard protocol. Fourty one percent and fifty nine percent of the cases in the study were imaged with Tc99m-MIBI and TI-201, respectively. The cardiac rhythm was monitored continously and ECG, heart rate and blood pressure were recorded during and after dipyridamole infusion. The results of the coronary angiography were accepted as a