Miyokart perfüzyon sintigrafisinde farmakolojik stres ajanı olarak iv adenosinin Anabilim Dalımızdaki ilk uygulama sonuçları
Preliminary results of iv adenosine as pharmacological stress agent in myocardial perfusion scintigraphy
  1. Tez No: 294283
  2. Yazar: AHMET YANARATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL KUMANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Miyokart perfüzyon sintigrafisinde (MPS) kardiyak stres oluşturmak için egzersiz stres uygulanamayan hastalarda farmakolojik ajanlar kullanılarak benzer etkiler sağlanabilir. Çalışmamızda farmakolojik stres ajanlarından adenosinin koroner arter hastalığı (KAH) tanısındaki etkinliğinin ve yan etkilerinin tespit edilmesini, oral dipiridamollü stres ile kıyaslamasını, elde olunan bulguların koroner anjiografi (KA) sonuçları ile uyumluluğunu ve Anabilim Dalımızda rutin olarak kullanılanabilirliğini göstermeyi amaçladık. Bu amaçla Haziran 2010 ile Mart 2011 tarihleri arasında, KAH araştırılması amacıyla MPS için Anabilim Dalımıza yönlendirilen 65 hasta çalışmaya dahil edildi. 50 hastaya i.v. adenosin ile, 15 hastaya ise oral dipiridamol ile farmakolojik stres uygulandı. Farmakolojik stres uygulanması sırasında hastalar monitörize edilerek kan basıncı ve elektrokardiyografi takipleri yapıldı, gelişen yan etkiler not edildi. Farmakolojik stres uygulanması sırasında i.v. adenosin uygulanan grubun % 68'inde, oral dipiridomollu stres uygulanan grubun ise % 46'sında en az bir yan etki ortaya çıktı. Her iki grup arasında farmakolojik stres sırasında oluşan yan etkiler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Adenosin uygulanan grupta yan etkiler infüzyonun sonlandırılması ile geriledi. Adenosin ile stres uygulanan grupta kalp atım sayısı maksimum stres sırasında +15,80±11,60 atım/dk, oral dipiridamol verilen grupta ise +5,53±4,54 atım/dk artmış olup, iki grup arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı bulundu. Ancak maksimum stres sırasında her iki grubta hesaplanan sistolik kan basınçları ve diyastolik kan basınçlarındaki azalmalar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Adenosin uygulanan grupta koroner anjiografisi (KA) olan 12 hasta incelendiğinde KA ve elde olunan MPS bulguları uyumlu saptandı. Sonuç olarak i.v. adenosin stresli MPS koroner arter hastalığı tanısında güvenli ve etkin bir yöntemdir. Ayrıca adenosinin kısa yarı ömrü ve kısa infüzyon protokolü nedeniyle takip ve hospitalizasyon gerektirmemesi, hastaların çalışma süresini azalttığından rutin uygulamada dipiridamole kıyasla tercih edilebilir güvenli bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In order to form cardiac stress in myocardial perfusion scintigraphy (MPS), similar effects can be created by utilizing pharmacological agents for patients for whom exercise stress cannot be applied. In our study, we aimed to establish the efficiency and side effects of adenosine that is among pharmacological stress agents in the diagnosis of coronary artery disease (CAD), to compare it with oral dipyridamole stress, and to demonstrate the conformity of the findings in hand with the results of coronary angiography (CA) and its routine usability in our Department. To this end, 65 patients that were referred to our Department between June 2010 and March 2011 for MPS in order to investigate CAD were included in the study. Pharmacological stress was performed on 50 patients with IV adenosine and on 15 patients with oral dipyridamole. During the performance of pharmacological stress, patients were monitored and their blood pressure and electrocardiography follow-ups were carried out; any developed side effects were noted. At the time of pharmacological stress, at least one side effect emerged in 68% of the group that were given IV adenosine and 46% of the group that were given oral dipyridamole. A statistically significant difference was not observed between the two groups in terms of the side effects occurring at the time of pharmacological stress. Side effects remitted along with the termination of infusion in the group that was administered adenosine. Heart beat count in the group that underwent stress with adenosine increased by +15.80±11.60 beat/min under maximum stress and in the group that were given oral dipyridamole rose by +5.53±4.54 beat/min, and the difference between the two groups was found to be statistically significant. However, a statistically significant difference was not established between the decreases in estimated systolic blood pressures and diastolic blood pressures of both groups under maximum stress. When 12 patients with coronary angiography (CA) from the group that were given adenosine were examined, CA and the MPS findings in hand were found to be in conformity. Consequently, IV adenosine stressed MPS is a reliable and efficient method in the diagnosis of coronary artery disease. In addition, since adenosine shortens the process duration in patients as it does not require follow-up and hospitalization due to its short half-life and short infusion protocol, this proves it to be a reliable method that can be preferred over dipyridamole in routine applications.