BT rehberliğinde elektronik navigasyon sistemi ile yapılan diskografi sonrası olguların düşük doz izotropik, yüksek rezolüsyonlu multi-slice BT ile değerlendirilmesi
Clinical evaluation of electronic navigation guided discographies with isotropic low dose high resolution CT
  1. Tez No: 115889
  2. Yazar: ALPAY FEVZİ ERTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
99 ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı BT rehberliğinde elektronik navigasyon sistemi ile yapılan diskografi tetkiklerinin tetiklediği ağrı provokasyon cevaplarının, semptomları ile uyumlu ve bu semptomlara benzeyen (S-PP) veya benzemeyen (D-PP) diye sınıflandırılan olguların ve Modifîye Dallas Diskogram Klasifikasyonu'na (MDDC) göre lumbar diskografîlerin düşük doz, izotropik, yüksek rezolüsyon multi-slice BT ile klinik değerlendirilmesi idi. Gereç ve Yöntem: Elektronik navigasyon sistemi BT rehberliğinde kullanıldı. Bu sistem manyetik sensörlerin real-time izlenmesi temelinde çalışır. Lokalizasyon araçları cilde tutturulmuş bir şekilde lumbar bölgenin düşük doz, helikal BT (120kV, 50mAs) kesitleri alındı. Manyetik sensörler lokalizasyon aracına ve 1 8G diskografi iğnesine bağlandı. C kollu fluoroskopi ünitesinde önceki BT görüntüleri üzerinde diskografi iğnesinin hedefe doğru aldığı yol real-time olarak izlendi. Altmışdört diskografi tetkiki 18G yolu İle 22G iğne ile koaksiyel teknikle yapıldı. Onsekiz ve 22G iğnelerin pozisyonları kolimasyon uygulanarak kısa süreli fluoroskopi ile doğrulandı. Bulgular: Ellidokuz disk seviyesinde diskografi iğnesi ilk seferde uygun pozisyonda yerleştirildi. 5 olguda bir veya iki deneme daha yapılması gerekti. 34 disk seviyesinde S-PP ve 16 disk seviyesinde D-PP tespit edildi. MDDC'na göre genel dejenerasyonu değerlendirilen 64 diskin 20'si GD-5, 7'si GD-4, 8'i GD-3, 9'u GD-2, 8'i GD-1 ve 12'si GD-0 idi. Annuler bozulmanın MDDC'na göre değerlendirilmesinde ise 34'ü AD-3, 4'ü AD-2, 14'ü AD-1 ve 12'si AD-0 idi. 2 olguda diskografi sonrası diskitis tespit edildi.100 Sonuç: BT ile elde edilen bilgiler ışığında elektronik navigasyon sistemi rehberliğinde, radyasyonsuz ortamda diskografik iğnenin uygun pozisyonda virtual, real-time yerleştirilmesinin mümkün olduğu görüldü. BT cihazı dışında etkili idi ve fluoroskopi altında da uygulanabilir idi. Bu BT ünitesinin değerli zamanından tasarruf ederken aynı zamanda klinisyenin ve hastanın radyasyon alımını önemli derecede azaltır. Ağrı provokasyon cevabı (PPR) ile intra diskal yırtılmanın GD ve AD dereceleri arasında önemsiz bir ilişki vardı, halbuki herniye disklerde PPR oranı yüksek idi. Bu bulgu intra diskal bozulma ile ağrı cevabı arasındaki önemsiz ilişkiyi gösterirken, nukleus pulpozus herniasyonun varlığı veya yokluğunun ağrı cevabı ile ilişkisinin çok önemli olduğunu ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
101 SUMMARY Purpose: The aim of this study is to evaluate of concordant pain response as classified similar and dissimilar pain provocation (S-PP, D-PP) on awake discography using new electronic CT-guidance system and to clinically evaluate of isotropic low-dose isotropic high resolution multi-slice CT (IHRMSCT) of lumbar spine discography based on Modified Dallas classification ( MDDC). Materials and Methods: Electronic navigation system was used under BT guidance. It utilizes real-time tracking of magnetic sensors. Low-dose helical CT sections of the lumbar spine (120kV and 50mAs) were acquired with localizing device attached to the skin. Magnetic sensors were connected to the localizing device and 18G discography needle. The needle trajectory and its target were displayed in real time on the pre-acquired CT images during needle placement in the C-arm fluoroscopy unit. Sixtyfour discographies were performed using coaxial technique of 22G via 18G needles. The 18G and 22G needle positions were confirmed by a short and collimated pulsed-fluoroscopy. Results: Fiftynine discs were approached in the first pass. One or two minor endpath corrections were required in 5 procedures. S-PP was present in 34 discs and D-PP in 16 discs. Of the 64 discs the GD grade according to MDDD was GD-5 in 20 discs, GD-4 in 7, GD-3 in 8, GD-2 in 9, GD-1 in 8 and GD-0 in 12. The AD grade according to the MDDC was AD-3 in 34 discs, AD-2 in 4, AD-1 in 14 and AD-0 in 12. There was one complication of discitis.102 Conclusion: Virtual real-time guidance by pre-acquired CT data allows discographic needle placement to be performed without radiation. It is effective outside the CT suite, and can be performed with a C-arm fluoroscopy unit. This can save expensive CT suite time and significantly reduce intra-procedural physician and patient radiation exposure. There was little correlation between pain provocation response (PPR) and the grade of GD or the grade of AD with respect to intradiscal rupture, whereas in herniated discs PPR was high. This findings demonstrated that PP has little correlation to intradiscal deterioration but a strong correlation to the presence or absence of herniated nucleus pulposus.