Hipertiroidi ve hipotiroidide plazma doku faktörü yolu inhibitörü (TFPI) düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of plasma tissue factor pathway inhibitor levels in patients with hyperthyroidism and hypothyroidism
- Tez No: 115904
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜNER HAYRİ ÖZSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Tiroid fonksiyon değişkenliklerinde koagülasyon ve fibrinolitik sistemde farklı bozukluklar gözlenmektedir. Hipertiroidide tromboza yatkınlık, hipotiroidide ise kanamaya meyil söz konusudur. Doku faktörü yolu inhibitörü (TFPI) koagülasyon kontrolünde önemli rol üstlenen, farklı patolojik durumlarda trombotik süreç ile ilişkilendirilen bir proteindir. tPA ve PAI-1 fibirnolitik sistemin durumunun değerlendirilmesinde önemli parametrelerdir. Hipertiroidili 10 hasta, hipotiroidi ve subklinik hipotiroidili 10 hastada ve 16 sağlıklı kontrolde plazma total TFPI, serbest TFPI, tPA ve PAI-1 düzeyleri ELISA ölçümleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Abnormalities of blood coagulation and fibrinolysis can occur during hyperthyroidism and also hypothyroidism. Patients with hypothyroidism are at particular risk of hemorrage; in contrast, patients with hyperthyroidism display a tendency to develop thrombotic complications. Tissue factor pathway inhibitor (TFPI) inhibits the initial reaction of the tissue factor-mediated coagulation pathway. TFPI elevated in patients with various disease that associated with thrombosis. tPA and PAI-1 are moderators of blood fibrinolytic activity. In this study; plasma total TFPI, free TFPI, tPA and PAI-1 concentrations were measured by EUSA in 10 hyperthyroid, 10 hypothyroid, 10 subclinic hypothyroid patients and 16 control.