Hipotiroidik hastalarda tedavi öncesi ve tedavi sonrası trombin ile aktive edilebilen fibrinoliz inhibitör antijen düzeyi
The plasma levels and activitiy of thrombin activatable fibrinolysis inhibitor in patient with primary hypothyroidism before and after treatment
  1. Tez No: 230358
  2. Yazar: NİLAY ERMANTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL GÜLDİKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Hipotiroidi, toplumda yaygın olarak görülen bir tiroit hastalığıdır. Hipotiroidinin, kardiyovasküler hastalıklara eğilim yarattığı ve düşük tiroit hormon seviyeleriyle kardiyovasküler hastalıkların seyri arasında ilişki olduğu bilinmektedir. Bu bilgiler ışığında hipotiroidinin hemostaz mekanizmaları üzerine etkileri güncel olarak araştırılmakta olan bir konudur. Yapılan araştırmalarda ılımlı hipotiroidi olgularında (Tiroit stimülan hormon< 50UIu/ml) fibrinolitik aktivitede azalma, şiddetli hipotiroidi olgularında (Tiroit stimülan hormon>50 UIu/ml) ise fibrinolitik aktivitede artış olduğu gösterilmiştir. Son yıllarda insan plazmasından izole edilmiş bir molekül olan trombin tarafından aktive edilebilen fibrinoliz inhibitörü; fibrin polimerlerinden lizin ve arjinin kalıntılarını uzaklaştırarak plazminojenin fibrin ile etkileşimini engellemekte, fibrin yıkımının yavaşlamasına neden olmaktadır. Bu çalışmada, hipotiroidinin trombin ile aktive edilebilen fibrinoliz inhibitör antijen konsantrasyonu ve trombin ile aktive edilebilen fibrinoliz inhibitör aktivitesinin yanı sıra, doku plazminojen aktivatör ve plazminojen aktivatör inhibitör-1 düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştırÇalışmaya aşikar hipotiroidili 31 olgu ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 25 sağlıklı olgu alındı. Hipotiroidili hasta grubuna kan örneklerinin alınmasından sonra L-tiroksin tedavisi başlandı. Tedavi başlanan hastalar 8 haftalık aralar ile tiroit fonksiyon testleri ile değerlendirildi. Ötiroit durumun sağlanmasından sonra kan örnekleri tekrarlandı. Enzim bağlı immun assay yöntemiyle trombin ile aktive edilebilen fibrinoliz inhibitör antijen konsantrasyonu, doku plazminojen aktivatör ve plazminojen aktivatör inhibitör-1 düzeyleri, kromojenik metodla trombin ile aktive edilebilen fibrinoliz inhibitör aktivite düzeyleri çalışıldıHipotiroidi grubunda sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında trombin ile aktive edilebilen fibrinoliz inhibitör antijen konsantrasyonu (%1.63±0.42, %1.32±0.36, p=0.006) ve trombin ile aktive edilebilen fibrinoliz inhibitör aktivite düzeyleri (14.20±4.12 µgr/ml, 11.6±3.49 µgr/ml, p=0.0016) yüksek olarak saptandı. Grupların doku plazminojen aktivatör ve plazminojen aktivatör inhibitör-1 düzeylerinde anlamlı farklılık tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Hypothyroidism is a common thyroid disorder in the community. It is well known that hypothyroidism causes tendency for cardiovascular diseases and there is a close relationship between low thyroid hormone levels and the course of cardiovascular disorders. In this regard the effects of hypothyroidism on hemostasis mechanisms are topics of ongoing research. Several studies indicated a decreased versus increased fibrinolytic activity in patients with mild (Thyroid-stimulating hormone50 IU/mL) hypothyroidism. It was recently shown that thrombin-activatable fibrinolysis inhibitor, a novel molecule isolated from human plasma, inhibits fibrinolysis and also fibrin-plasminogen interaction by removal of lysine and arginine residues from fibrin monomers. The aim of this study was to determine the effects of overt hypothyroidism on thrombin-activatable fibrinolysis inhibitor antigen levels, thrombin-activatable fibrinolysis inhibitor activity and also tissue plasminogen activator and plasminogen activator inhibitor-1 levelsThirty one overt hypothyroid patients and age-sex matched 25 healthy controls were enrolled in the study. Patients were treated with L-thyroxine following collection of bloodsamples. Thyroid function tests were measured at 8 weeks intervals. Thyroid functions were reevaluated following attainment of euthyroid status. Thrombin-activatable fibrinolysis inhibitor antigen, tissue plasminogen activator, plasminogen activator inhibitor-1 levels and thrombin-activatable fibrinolysis inhibitor activity were measured with enzyme-linked immunosorbent assay and chromogenic assay, respectivelyThrombin-activatable fibrinolysis inhibitor antigen concentration (%1.63±0.42, %1.32±0.36, p=0.006) and thrombin-activatable fibrinolysis inhibitor activity (14.2±4.12 ?g/mL, 11.6±3.49 ?g/mL, p=0.0016) levels were elevated in hypothyroid patient compared to controls. Tissue plasminogen activator and plasminogen activator inhibitor-1 levels were not significantly different between groups.