Asemptomatik ve nekroze dişlerde profilaktik antibiyotik ve antienflamatuvar kullanımının postoperatif semptomlar üzerine etkisinin incelenmesi
Effect of prophylactic amoxicillin or nonsteroidal anti-inflamatory on postoperative endodontic pain and swelling in asymptomatic necrotic teeth
  1. Tez No: 115919
  2. Yazar: MERAL GÜL UZMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEYSER PİŞKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
90 vn. 0ZET Çalışmamızın amacı, asemptomatik ve nekroze olan dişlerin endodontik tedavileri ile birlikte antibiyotik profilaksisi ve NSAİİ kullanımının postoperatif semptomlar üzerine etkisinin klinik olarak incelenmesidir. Sistemik rahatsızlığı olmayan 15 - 55 yaş grubu arasında 53 hasta çalışmaya dahil edilmiş ve preoperatif asemptomatik olan 64 maksiller ön keser dişin endodontik tedavileri tek seansta bitirilmiştir. Antibiyotik profilaksisi, NSAİİ ve kontrol grupları oluşturuldu. Antibiyotik profilaksisi için, Amoksisilin + Klavulanik Asit, NSAİİ olarak flurbipropen ve tüm gruplarda, ihtiyaç halinde kullanılması için ek analjezik olarak, parasetamol, seçilmiştir. Bu çalışmaya, 17. 10.2001 tarih ve 01-8/1M-639 sayı ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu“ onayı alındıktan sonra başlanmıştır. (Ek-1 ) UYGULAMA Yukarıda belirtilen özelliklerde fakat periapikal lezyonu kistik görünümünde olan veya kanal açıldıktan sonra kanal içi eksudanın aynı seansta kurutulamadığı dişlere sahip hastalar, çalışma dışı bırakıldı. Diğer hastaların tedavileri, aşağıda anlatılan yöntem ve tetkikler uygulanarak aynı araştırıcı tarafından yapıldı ve araştırmaya dahil edilen dişlere endodontik tedavinin ilk kez uygulanacak olmasına dikkat edildi. Hasta gruplarını rastgele yöntemle oluşturmak, hasta yada hekimin tercih kullanmasını engellemek amacıyla, hasta gruplarını belirlemek için kendilerine kırmızı-mavi-beyaz renklerinden hangisini seçtikleri soruldu ( Tablo 3 ).91 TabIo-3; Renk seçimine göre grupların belirlenmesi ve uygulama biçimleri Kanallar, step-back tekniğine göre temizlenip şekillendirildi. Her eğe değişiminde %2,6'lık sodyum hipoklorit ile irrigasyon yapıldı ve lateral kondansasyon tekniğine uygun olarak kanallar dolduruldu. Kompomer dolgu maddesi ile kaide uygulamasından sonra kompozit ile giriş kaviteleri kapatıldı; çürük nedeniyle temizlenmiş kavite varsa kompomer ve / veya kompozit dolgu ile restorasyonlar tamamlandı. Okluzal kapanış kontrolleri yapıldı. Postoperatif semptomların düzeyini ölçmek için ”Görsel benzerlik Şkalası“ (Visual Analog Skala -VAS- ) ve Sözel Skala ( Category Rating Scala) kullanıldı (22,27,62,68). Ağrı tanımlanması sübjektif olduğu için iki skala uygulanarak birbirini tamamlaması amaçlandı. VAS ve Sözel Skalaya göre hazırlanmış ”Olgu Takip Formları“ ve ek olarak ”Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu" hastalara verildi. Olgu Takip Form'larında, postoperatif 6,12,24. saatler ve 2,3,4,5. günler için ağrı, perküsyon-palpasyon ağrısı değerlendirildi. Formlar, postoperatif 24. saat, 3.ve5.gün kontrollerinde hasta ile iletişimde bulunarak araştırıcı tarafından, diğer günler hasta tarafından dolduruldu İstatistiksel analiz olarak, grubun kendi içinde zamana göre değişimi incelenirken Friedman Testi, gruplar arası farklılıklar incelenirken Kruskall-wallis Testi ve gruplar arasında anlamlı bulunan farkların ikili gruplar halinde analizi için Bonferroni düzeltmesi yapılarak Mann - Whitney U testi ve Rimmer'in (İni) önerdiği flare-up indeks (FUI)'ine göre ANOVA ve Student t testleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
92 Vin. SUMMARY The purpose of this study was to evaluate clinically effectiveness of prophylactic penicilin and NSAİİ on postoperative symtoms and flare-up rate in asymptomatic necrotic teeth with/no periapical radiolucency. 53 patients who took part in the research with total 64 teeth received single visit endodontic therapy. They were administered either (i) prophylactic penicillin ( amoxicillin + clavunate),(ü) NSAÜ ( fiurbipropen lOOmg, 0,5h before treatment and then lOOmg every 12h for five days), or (in) no medication.The canals of all teeth were prepared and filled by a single operatör using the step-back and lateral condensation techniques. %2,6 solution of sodium hypochlorite were used as the irrigant. Pain was quantified self report of the patient with two different scales: visual analoque and category rating. The patients were given written postoperative instruction and all received 20 tablet paracetamol (500mg) four times daily, only if necessary. If severe pain and swelling developed, the patient was instructed to telephone immediately and was considered to have had a flare-up. There was a low incidence of postendodontic pain regardless of drug therapy when the patient was asymptomatic at the start of therapy. The data did not show a demonstrable benefit from prophylactic penicilin or NSAİİ. Statistical analysis showed no significant relation between the postendodontic pain and tooth type, sex, periapical lesion and age of the patients. No hypersensitivity responses occurred.