Periapikal lezyonlu alt ve üst azı dişlerin kanal tedavisinde döner alet kullanımının başarıya etkisi
Clinical success of one-visit root canal treatment of molar teeth with periapical lesions by rotary instruments
  1. Tez No: 502813
  2. Yazar: İREM KÖSELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamızın amacı, nekroze pulpalı ve periapikal lezyonlu dişlerde tek seansta ProTaper Universal döner alet kullanılarak tamamlanan kanal tedavisinin başarısının klinik ve radyografik olarak incelenmesidir. Bu çalışma 18-65 yaş aralığında 53 hastada 56 adet alt ve üst çene birinci büyük azının dahil edildiği prospektif klinik bir çalışmadır. Tüm kanal tedavileri tek bir uygulayıcı tarafından standart bir protokol ile gerçekleştirildi. Giriş kavitesi açılarak çalışma boyları tespit edildi ve crown-down yöntemi ile ProTaper Universal döner aletler kullanılarak 2 ml % 2,5'lik sodyum hipoklorit ile irigasyon yapılarak tamamlandı. Şekillendirme tamamlandıktan sonra kanallar 5 ml % 17' lik EDTA, 2 ml % 2,5' luk NaOCl, serum fizyolojik ve ardından 5ml % 2'lik CHX ile son irigasyon yapılmasının ardından, ProTaper Universal güta perka ve AD Seal kanal patı kullanılarak tek kon yöntemi ile dolduruldu. Aynı seansta üst restorasyonlar kompozit ile yapıldı.Kanal tedavisi sonrası ağrı visüel analog skala (VAS) kullanılarak değerlendirildi. İyileşmenin değerlendirilmesinde radyografiler, Strindberg ve Rud ve arkadaşlarının belirlemiş oldukları değerlendirme kriterlerinin modifikasyonuna göre iki kör gözlemci tarafından yapıldı. Çalışmamızın sonuçlarına göre, asemptomatik periapikal lezyonlu molar dişlerde tek seansta tamamlanan kanal tedavisi sonrası 24. saatte görülen ağrı değerleri 48.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the clinical and radiographic outcome of one visit endodontic treatment of necrotic molar teeth with periapical lesions using Ni-Ti rotary instruments. This prospective study included 55 teeth in 53 patients aged between 18-65 years. All treatment procedures performed by one operator with a standart treatment protocol. After rubber-dam isolation and access cavity preparation, all of the root canals were prepared using ProTaper Universal rotary instruments with crown-down technique using 2.5% NaOCl irrigation. Final irrigation was performed with 17% EDTA, 2.5% NaOCl, sterile saline and 2% chlorhexidine. Then, root canals were obturated with gutta-percha and resin based root canal sealer. Teeth were restorated with composite resin. The outcome measures were the postoperative pain at 24-48 hours, presence of clinical symptoms at 12 months and the change in apical bone density at 12months. In a blind evaluation, the treated teeth radiographs were examined according to the criterias that are modifications of evaluation procedures used by Strindberg and Rud et al.