Çise distalizasyon apareyinin etkinliğinin incelenmesi
Examination of the effectiveness of the cise distalization appliance
- Tez No: 674230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAT ÖZKALAYCI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı iskeletsel ankraj ünitesine sahip, iki adet Ni-Ti açık sarmal yay içeren, üst molar tüpüne uygulanan yeni bir distalizasyon apareyinin etkinliğinin in vitro olarak değerlendirilmesidir. Apareylerin yerleştirilmesi için 11 adet çalışma modeli elde edilmiştir. Bu modellerin 7'sine tek taraflı 4'üne çift taraflı olarak Çise distalizasyon apareyi yerleştirilmiştir. Toplamda 15 adet Çise distalizasyon apareyi incelenmiştir. Birinci yay ve ikinci yay olarak adlandırılan iki adet Ni-Ti açık sarmal yay içeren apareyler iki adet mini vidaya ve molar tüpüne yerleştirilmiştir. Molar tüplerinin üzerine yerleştirilen strain gauge yardımıyla apareyin ürettiği kuvvetler ölçülmüştür. Birinci yayın ve/veya ikinci yayın 3 mm, 6 mm, 9 mm ve tam aktivasyonu sonucu ortaya çıkan kuvvet değerlerine göre apareyin etkinliği değerlendirilmiştir. Apareyin ürettiği kuvvet miktarı yayların aktivasyonlarına göre değiĢkenlik göstermiştir. Birinci yay ve ikinci yayın eşit aktivasyonlarda ürettiği kuvvet değerlerinin büyük bir çoğunluğunda istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Her iki yayın beraber aktivasyonuyla tek bir yayın aynı aktivasyonuna göre daha yüksek kuvvet değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate in vitro the effectiveness of a new distalization appliance with a skeletal anchorage unit and two Ni-Ti open coil springs applied to the upper molar tube. 11 study models were obtained for the placement of the appliance. Cise distalization appliance was placed unilaterally on 7 of these models, and on 4 of these models bilaterally. A total of 15 Cise distalization appliances were evaluated. The appliance containing two Ni-Ti open coil springs called the first spring and the second spring are placed in two mini screws and molar tube. The forces produced by the appliance were measured with the help of strain gauge placed on molar tubes. The effectiveness of the appliance was evaluated according to the force values of the first spring and/or the second spring 3 mm, 6 mm, 9 mm and its full activation. The amount of force generated by the appliance varied according to the activation of the springs.