Palatal vida destekli distal jet apareyi ile molar distalizasyonunun dentofasiyal yapılar üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of palatal screw supported distal jet appliance on dentofacial tissues
  1. Tez No: 293357
  2. Yazar: HASAN TAHSİN ALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK DORUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada palatal vida destekli Distal Jet apareyi kullanılarak yapılan üst molar distalizasyon yönteminin dentofasiyal yapılar üzerine etkileri, lateral sefalometrik röntgenler ve model analizleri ile incelenmiştir.Çalışmamız iskeletsel Sınıf I veya Sınıf II maloklüzyona sahip, dişsel Sınıf II molar ilişki gösteren, dik yön gelişimi horizontal veya normal olan, ön bölgede normal veya derin kapanışa sahip, yaş ortalaması 17.5 olan 6 erkek, 12 kız toplam 18 birey üzerinde yürütülmüştür. Molar dişlerde meydana gelebilecek devrilmenin önüne geçebilmek için hastaların tümünde ikinci molar ve premolar dişlerin sürmüş, var olan sağ ve sol üst üçüncü molar dişlerin ise çekilmiş veya germektomi yapılmış olmasına dikkat edilmiştir. Molar distalizasyonu için ankraj ünitesi mid-palatal suturdan uzak ve palatinal anatomiyi takip edecek şekilde, insiziv kanalın sağına ve soluna yerleştirilen iki adet palatal kemik içi vida ile oluşturulmuştur. Distal Jet apareyinde kullanılan Ni-Ti açık yaylar ile 250 g kuvvet uygulanmış ve dört haftada bir aktivasyon yapılmıştır. Distalizasyon sonrasında meydana gelen dişsel ve iskeletsel değişiklikler lateral sefalometrik röntgen ve alçı modellerin analizleri yardımıyla değerlendirilmiştir.Kullandığımız ağız içi distalizasyon yöntemiyle ortalama 8.12 ayda 4,06 mm distalizasyon sağlanarak süper Sınıf 1 molar ilişki elde edilmiştir. Transseptal liflerin yardımıyla birinci ve ikinci premolar dişlerde sırasıyla 1,33 mm ve 1,76 mm distalizasyon ile birlikte 4.63º ve 5.03º distal yönde devrilme meydana gelmiş, üst keser dişlerde ise 2,30º retrüzyon gözlenmiştir. Overbite ve overjette ise değişiklik saptanmamıştır.Sonuç olarak palatal vida destekli modifiye Distal Jet apareyi ile hasta kooperasyonuna ihtiyaç duyulmadan ve ankraj kaybı olmadan molar distalizasyonu elde edilmiş ve üst molar dişlerde süper Sınıf 1 ilişki sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, dentofacial effects of intraosseos screw supported Distal Jet appliance are evaluated by analyses of cephalometric radiographs and dental casts.18 patients (12 female ,6 male and mean age 17.5) who have Class I or Class II skeletal malocclusion and dental Class II molar relationship, deep or normal overbite, and normal or sagittaly directed growth pattern are treated in this study. All second molars of the patients had erupted and upper third molars of patients were extracted before molar distalization to avoid tipping of first and second molars during distalization. For molar distalization, an anchorage unit of two intraosseous screws placed right and left of the incisive canal with a safe distance away from the midpalatal suture following the palatinal anatomy. Distal jet appliance with 250 g Ni-Ti coil springs was used and the appliance was reactivated on 4 weeks of intervals. Dental and skeletal effects of intraosseos screw supported Distal Jet appliance were evaluated by analyses of lateral cephalometric radiographs and dental casts.By this method of distalization, super Class I molar relationship was achieved in 8.12 months on average. Mean distalization amount of first molars were found as 4.06 mm.First and second premolars were also tipped distally respectively 4.63º and 5.03º and distalized 1.33 and 1.76 mm due to the tension of transseptal fibres. Although upper incisors retruded 2.30º, overbite and overjet remained stabil.Finally, immediately-loaded intraosseous screw-supported Distal Jet appliance efficiently distalized maxillary molar teeth to a super Class I molar relationship without need of patient cooperation and anchorage loss.