Radiküler kistlerde nitrik oksit, malondialdehit ve antioksidan parametrelerin incelenmesi
Investigation of nitric oxide, malondialdehyde and antioxidant parameters on the radicular cysts
- Tez No: 115937
- Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ GÜNAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
VII. ÖZET RADİKÜLER KİSTLERDE NİTRİK OKSİT, MALON Dİ ALDEHİT VE ANTİOKSİDAN PARAMETRELERİN İNCELENMESİ Serbest radikallerin ve lipit peroksidasyonunun organ ve/veya dokularda meydana getirdiği hasar ve hastalıkların patogenezi arasındaki ilişkiler yoğun bir şekilde araştırılmaktadır. Yaşlanma, kas distrofileri, dejeneratif hastalıklar, yanıklar, akciğer hastalıkları, karsinogenez, diabet, ateroskleroz ve katarakt oluşumunda serbest radikallerin etkisi çeşitli çalışmalarla kanıtlanmıştır. Dişhekimliği alanında da serbest radikaller ile onları detoksifiye eden antioksidan enzim sistemlerinin ağız dokularındaki mevcudiyeti, normal ve patolojik durumlardaki miktarı, hastalıkların etyopatogenezindeki önemi ve tedavi uygulamaları üzerinde çalışılmaktadır. Bu çalışma ile nitrik oksit, antioksidan enzimler ve malondialdehit ile radiküler kistler arasındaki ilişkinin aydınlatılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, radiküler kist hastalarında ve sağlıklı kontrol grubunda doku bakır çinko süperoksit dismutaz (CuZn SOD), selenyum bağımlı glutatyon peroksidaz (Se-GSH-Px), malondialdehit (MDA), nitrit/nitrat (NO2VNO3) ile eritrosit CuZn SOD, Se-GSH-Px, MDA ve plazma NO2/NO3" seviyeleri incelendi.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY INVESTIGATION OF NITRIC OXIDE, M ALONDI ALDEHYDE AND ANTIOXIDANT PARAMETERS ON THE RADICULAR CYSTS The relationship between the damage caused by free radicals and lipid peroxidation in organs and/or tissues and the pathogenesis of diseases has been extensively investigated. The involvement of free radicals in the development of muscle distrophies, burns, degenerative diseases, aging, lung diseases, carcinogenesis, diabetes mellitus, atherosclerosis and cataract has been proved by different studies. Also, the presence of the free radicals and their scavengers in normal and pathological oral tissues, their role in ethiopathogenesis of diseases and their possible therapeutic uses are already important focuses in dental research. The aim of the study is to investigate the relationship between nitric oxide, antioxidant enzymes and malondialdehyde in radicular cysts. For this purpose, tissue copper zinc superoxide dismutase (CuZn SOD), selenium dependent glutathione peroxidase (Se-GSH-Px), malondialdehyde (MDA), nitrite/nitrate (N027NO.O levels and erythrocyte CuZn SOD, Se- GSH-Px, MDA and plasma NO2VNO3" levels were measured in radicular cyst patients and control group.