Akrilik esaslı yumuşak astar maddelerinde candida albicans adezyonu ve rest monomer salınımının saptanması
Determination of residual monomer release and candida albicans adhesion in acrylic based soft relining materials
  1. Tez No: 115945
  2. Yazar: LÜTFİYE AYKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN SUCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
89 ÖZET Bu çalışmada; beş farklı yumuşak astar materyaline belirli sürelerde hızlandırılmış eskitme işlemi uygulanarak, yumuşak astar materyallerinden serbestleşen rest monomer miktarı tesbit edilmiş ve Candida albicans adezyonu değerlendirilmiştir. Çalışmamız, in vitro olarak gerçekleştirilmiş ve yukarıda belirtilen konuların araştırılmasında Viscogel, Vertex Soft, Coe Soft, Flexacryl Soft, Perma Soft yumuşak astar maddeleri kullanılmıştır. Candida albicans adezyon deneyi için 260 ve rest monomer salınım deneyi için 260 olmak üzere toplam 520 adet örnek test edilmiştir, öncelikle test edilecek örneklere Wheather Ometer cihazında 4, 8, 16, 24, 36, 48, ve 72 hafta sürelerde hızlandırılmış eskitme işlemi uygulanmıştır. Candida albicans adezyonunu değerlendirmek için; hazırlanan Candida albicans süspansiyonu petri kapları içinde bulunan örnekler üzerine dökülmüştür, örnekler üzerine tutunmuş olan Candida albicanslar metanolde tesbit edilmiş ve kristal viole ile boyanarak ışık mikroskobu altında sayılmıştır. Rest monomer miktarlarını tesbit etmek için; örnekler ISO 1567 nolu standarda göre çözülmüştür. Çözülmüş örnek solüsyonlardan enjektör yardımı ile 2 pl solüsyon çekilerek gaz kromatografi cihazına enjekte edilmiş ve bilinen konsantrasyondaki monomer pik alanlarından yararlanarak bilinmeyen konsantrasyondaki rest monomer miktarları hesaplanmıştır. Araştırmamızın sonuçlarına göre; ısı ile sertleşen yumuşak astar maddesi hariç diğer tüm maddelere hızlandırılmış eskitme işleminden sonra belirli sürelerde Candida adezyonunda artış olmuştur.Malzemelerdeki rest monomer miktarlarının ise eskitme süresinin uzaması ile azaldığı tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-90- SUMMARY In this study, having applied the accelerated aging process to five different soft lining materials in determined period of time, it has been found out that quantity of teachable residual monomer in soft lining materials and evaluated the Candida albicans adhesion. Our study is realised as in vitro and in order to research the above- mentioned subjects, soft lining materials of Viscogel, Vertex Soft, Coe Soft, Flexacrly Soft, Perma Soft are used. Of the 520 units of sample are tested 260 of them are for the experiment of Candida albicans adhesion and 260 of them are for teachable experiment of residual monomer. First of all, accelerated aging process is applied to the samples to be tested in device of Wheather Ometer for the periods of 4,8,16,24,36,48 and 72 weeks. In order to evaluate the Candida Albicans adhesion, the prepared suspension of Candida albicans are poured over the samples in petri-pots. Candida albicans, held on the samples, are found out in methanol and counted under light microscope via painted with crystal viole. In order to determine the quantity of residual monomer, the samples are solved according to standard of ISO numbered 1567. Via the assistance of injector 2 pi solution is pulled from solved sample solutions and injected to gas chromatography and having benefited from monomer cast iron fields of known concentration, residual monomer quantities in unknown concentration are calculated. According to the results of our study, there has been an increase of Candida adhesion in determined period of time after accelerated aging process in all91 materials except heat cured soft lining material. It is found out that the quantities of residual monomers reduce with the extending of aging period.