Ülkemizde uygulanan periodontal sağlık hizmetlerinin analizi
Analysis of periodontal health care in Turkey
  1. Tez No: 115944
  2. Yazar: YUSUF ASFUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET YALIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
75 ÖZET Periodontal hastalıklar, gerek ülkemizde ve gerekse dünya popülasyonunda yaygın olarak görülen hastalıkların başında gelmekte ve diş kayıplarının büyük bir yüzdesi periodontal hastalıklar nedeniyle olmaktadır. Periodontolojide bireylerin ve kitlelerin, hastalığın etiyolojisi ve önlenmesi doğrultusunda kalıcı alışkanlıklar edinmesi, bir anlamda işin özünü oluşturur. Bu nedenle kişilerin eğitimi çok önemlidir. Ağız sağlığının korunmasında bilgiler, aile eğitimi, okul eğitimi başvurulan dişhekimi tarafından verilen klinik eğitimlerle bazı basın yayın kuruluşları tarafından verilmektedir. Bunlardan en önemlisi ve etkili olanı dişhekimleri tarafından bizzat uygulamalı olarak verilen eğitimdir. Ülkemizde periodontal epidemiyoloji konusunda yapılan araştırma ve çalışmalarda dişhekimliği ve dişhekiminin bu anlayışını irdeleyen ve tutum ve uygulamalarını ortaya koyan çalışmaların hemen hemen olmadığı görülmüştür. Yeni bir yüzyıla girmiş olmamıza rağmen, periodontal hastalıkların ülkemizde hala % 70-80 oranında varlığı ve bu oranın ciddi bir düşüş göstermemesinden dolayı, hekimlerimizin periodontal koruyucu hekimlik anlamındaki inanç, davranış ve uygulamalarının araştırılması planlanmıştır. Böylece önceden gönderilmiş anket formları yerine kurulacak iyi bir diyalog ortamında ve bizzat kliniklerde karşı karşıya konuşarak, aldıkları periodontoloji76 eğitimi, uygulama şekil ve şartlarının yeterliliğinden, saptadıkları periodontal hastalık oranından, hastalarının davranış ve anlayışlarına kadar olayın çeşitli boyutlarının irdelenmesi amaçlanmıştır Ülkemizin farlı beş ilinden seçilen serbest hekimlerle, aynı illerde bulunan SSYB-SSK hastane ve diş hekimliği hizmetleri veren kurumlarda görevli dişhekimleri ve periodontoloji alanında çalışan periodontologlardan oluşan 308 dişhekimi ile görüşüldü. Sonuç olarak inceleme olanağını bulduğumuz dişhekimlerinin, periodontal tedavilerinin koruyucu dişhekimliği ve ağız-diş sağlığının sürdürülmesi açısından öneminin farkında oldukları görülmektedir. Kurum hekimlerinin periodontal tedavilerin uygulanması aşamasında yeterince aktif olamadıkları, bunun sebebinin ise kurumların hekimlere sundukları ortamın ve olanakların uygun olmaması ve başvuran hastaların dişeti sağlığına gösterdikleri ilginin yeterli olmaması olarak tespit edildi. Peirodontal sağlığın sağlanmasında periodontologların öncü rolünü oynamaları gerekli olacaktır. Özellikle kurum hastanelerinde periodontologlar öncülüğünde ağız-diş sağlığının korunmasına yönelik uygulamaların başlatılması, gerçek anlamda periodontal sağlığın korunmasında yönelik uygulamaların sürdürülmesi açısından, çok önemli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
-75- post sisteminin de ağızda oluşabilecek kuvvetlere karşı yeterli dayancı gösterebileceği ve klinik olarak da kullanılabileceği sonucuna varıldı.78 The information of 308's dentist's from 5 different cities was recorded. The dentist has chosen working at SKK Hospitals, SSYB Hospitals and dental offices, Both periodontologists and dentist were included in this study. As a result, our investigation showed that dentists are aware of the importance of periodontal treatments, preventative dentistry and maintenance of dental health. Dentist in the institutions are not productive enough regarding periodontal treatment due to in appropriate facilities and working environment and in sufficient care from the patients to their own periodontal health. Periodontists will have to play leading role in the establishing of periodontal health. Especially in institutions hospitals, periodontists will play an important role in initiation of procedures toward establishing and subsequent maintenance of periodontal health.