Serum lipid düzeyleri ile periodontal hastalık ve dişeti oluğu sıvısı sitokin düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between serum lipid levels and periodontal disease and gingival crevicular fluid cytokine levels
- Tez No: 115946
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MİHTİKAR GÜRSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 771
Özet
6.0ZET S.Ü.Sağlık Bilimleri Enstitüsü Periodontoloji Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/KONYA-2002 ENGİN YILMAZ BAŞKAYA Serum Lipid Düzeyleri ile Periodontal Hastalık ve Dişeti Oluğu Sıvısı Sitokin Düzeyleri Arasındaki İlişkinin Değerlendirilmesi Kronik gram-negatif bir enfeksiyon olan periodontitisin; sistemik sağlık üzerine derin etkileri olduğu gösterilmiştir. Periodontal hastalık ve sistemik hastalıklar arasındaki olası ilişkinin; periodontitis nedeniyle oluşan immün hücre fonksiyonundaki değişiklikler ve pro-enflamatuvar sitokinlerin salınımı sonucu lipid metabolizmasında meydana gelen bozukluğa bağlı olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı; periodontitisli bireylerde serum lipid düzeyleri ile periodontal hastalığın radyografik ve klinik parametreleri ve dişeti oluğu sıvısı (DOS) İL- 1(3 ve TNF-a düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemekti. 53'ü erkek ve 25'i bayan toplam 78 generalize periodontitisli hastanın klinik olarak değerlendirilmesinde tüm ağız (20 yaş dişleri hariç) plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), papil kanama indeksi (PKİ) ve sondlama cep derinliği (SCD) ölçümleri yapıldı. Alveoler kemik kaybı (AKK) miktarı panoramik radyograflar üzerinde Shei cetveliyle yüzde oram (%) olarak ölçüldü. Tüm bireylerden serum örnekleri alınarak; trigliserid, total kolesterol, LDL ve HDL değerleri belirlendi. DOS kağıt stripler ile 30sn örneklendi ve örnek hacmi belirlendi. IL-ip ve TNF-a düzeyleri, ticari EIA kitleri kullanılarak analiz edildi. Sitokin konsantrasyonları (ng/ml) ve total miktarları (ng) 51hesaplandı. Verilerin istatistiksel analizi sonucunda serum lipid düzeyleri ile periodontal klinik ve radyografik parametreler arasında anlamlı bir ilişki saptanamadı. IL-lb'nın total miktarı ile serum total kolesterol ve LDL kolesterol düzeyleri arasında ise istatistiksel olarak önemli pozitif korelasyon olduğu belirlendi. Periodontitis ve hiperlipidemi arasındaki ilişkiye ve bu ilişkinin mekanizmasına ışık tutabilecek daha kapsamlı uzun süreli çalışmalara ihtiyaç vardır. 52
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY Evaluation of the Relationship Between Serum Lipid Levels and Periodontal Disease and Gingival Crevicular Fluid Cytokine Levels Recent studies indicate that periodontitis, which is a chronic gram negative infection; may have profound effects on systemic health. In terms of the potential relationship between periodontitis and systemic disease, it is possible that periodontitis induced changes in immune cell function cause metabolic dysregulation of lipid metabolism through mechanisms involving pro-enflammatory cytokines. The aim of this study was to investigate the relationship between serum lipid levels and the clinical and radiologic parameters of periodontal disease and gingival crevicular fluid (GCF) IL-ip and TNF-oc levels in periodontitis patients. The study population was comprised of 78 patients with generalized periodontitis including 53 males and 25 females. The study subjects were clinicaly examined by full-mouth (except wisdom teeth) probing depth (PD), plaque index (PI), gingival index (GI) and papil bleeding index (PBI). The amount of alveoler bone loss was measured by means of Shei ruler on panoramic radiographs and defined as percentage. Fasting serum samples were taken from all participants and total cholesterol, triglycerides (TG), high-density lipoproteins (HDL) and low-density ipoproteins (LDL) were determined. GCF was collected for 30 seconds using a paper strip and the volume of the sample determined. Following elution of the fluid, assays for IL-ip and TNF-oc were carried out by EIA. The concentrations (ng/ml) and total amounts (ng) of both cytokines were calculated. Statistical analysis of data revealed no significant associations between fasting serum lipid levels (total cholesterol, TG, LDL, HDL) and periodontal clinical and 53radiographic parameters.