Farklı konumlarda yerleştirilen distraktörlerin aktive edildiklerinde oluşturdukları streslerin sonlu elemanlar stres analizi yöntemi (FEM) ile değerlendirilmesi
FEM (finite element method) evaluation of the stresses produced by activation of distractors placed in different locations
  1. Tez No: 115947
  2. Yazar: HASAN KÜÇÜKKOLBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. NECİP MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
6-OZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ağız-Diş-Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA - 2002 Dt. Hasan KÜÇÜKKOLB AŞI Farklı Konumlarda Yerleştirilen Distraktörlerin Aktive Edildiklerinde Oluşturdukları Streslerin Sonlu Elemanlar Stres Analiz Yöntemi (FEM) ile Değerlendirilmesi Bu çalışmada mandibulaya distraksiyon osteogenezis için farklı konumlarda yerleştirilmiş distraktörlerin aktivasyonları sonucu, meydana gelen stres dağılımlarının değerlendirilerek, distraktörün yerleştirilmesi gereken en uygun konumun belirlenmesi amaçlandı. Bilgisayar ortamında üç boyutlu olarak bir mandibula modeli elde edildi. Angulus, ramus, korpus ve simfiz bölgelerinde düzgün bir hat üzerinde keşi oluşturuldu. Ramusta anterior, orta, posterior, angulusta ve korpusta superior, orta ve inferior pozisyonlarda olmak üzere farklı konumlarda distraktörler yerleştirildi. Daha sonra farklı konumlarda yerleştirilmiş olan bu distraktörlein herbiri 10 mm aktive edildi. Çalışmada sonlu elemanlar stres analizi yöntemi kulanıldı. Bu amaçla SAP2000 stres analizi programından yararlanılarak, Von Misess stres analizi ile mandibula üzerinde oluşan stresler incelenildi. Sonuç olarak, ramusta posterior, angulus ve korpusta inferior bölgeye yerleştirilecek olan distraktörlerin aktivasyonları sonucu oluşan stres dağılımının diğer pozisyondakilere göre daha az olduğu görüldü. Simfiz bölgesinde ise superior ve inferior pozisyonlarda yerleştirilmiş distraktörlerin aktivasyonları sonucu oluşan stres dağılımı arasında belirgin bir farklılık görülmedi. 83
Özet (Çeviri)
7-SUMMARY FEM (Finite Element Method) Evaluation of The Stresses Produced By Activation of Distractors Placed In Different Locations This study aims to clarify the best positioning for mandibular distractors by evaluating stress distributions caused by activation of distractor located in various positions. A 3-D model of mandible was constructed on computer media. Straight virtual cuts were done on angulus, ramus, corpus and symphysis. Virtual distractors were placed on anterior, middle and posterior positions on ramus and superior, middle and inferior positions on corpus and angulus. These distractors were virtually activated 10 mm Finite element stress analysis of mandible was performed with SAP2000 software using Von Misess. Posterior location in ramus and inferior locations in corpus and angulus revealed less stress values compared to other locations. No significant differences were found between inferiorly or superiorly placed distractors on symhysis. 84