Mandibular bukkal shelf bölgesine farklı konumlarda yerleştirilen farklı materyale sahip mini vidaların üzerinde ve çevre kemikte farklı yönde uygulanan kuvvetler sonucu oluşan stresin ve vidadaki devrilme miktarının ölçülmesi
Measurement of the stress and deflection that occurs at the surrounding bone and on the mini screws which are made of different materials placed at the mandibular bukkal shelf region in different locations and DUE to forces at different directions
  1. Tez No: 797674
  2. Yazar: MUSTAFA YÜKSEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇAK KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı; iki farklı materyalden üretilen mini vidaların, mandibulada bukkal shelf bölgesine farklı konumlarda yerleştirilmesi ve farklı yönlerde, farklı büyüklüklerde kuvvet uygulanması sonucunda hem vidada hem de kemikte oluşan stres dağılımını ve vidadaki defleksiyonu değerlendirmektir. Bu araştırmada vida materyali olarak paslanmaz çelik ve titanyum kullanılmıştır. Vidalar oklüzal düzlemle 70° açı yapacak şekilde mandibular bukkal shelf bölgesine 2. molar dişin meziali ve distali olmak üzere iki farklı konumda yerleştirilmiştir. Bu doğrultuda 4 farklı FEM (sonlu elemanlar analizi) modeli oluşturulmuştur. Her bir modeldeki mini vidaya oklüzal düzleme paralel ve dik olacak şekilde sagital ve lingual yönde 200, 300, 400, 500 gr kuvvet uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler ışığında mandibular bukkal shelf bölgesi için en uygun vida materyali ve yerleştirme konumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızın sonuçlarına göre, kuvvet uygulanmasının ardından mini vida üzerinde meydana gelen en büyük stres birikimi mini vidanın boyun bölgesinde gözlenmiştir. Ayrıca artan kuvvetle birlikte stres miktarı da artış göstermiştir. Ayrıca paslanmaz çelik mini vidalar üzerinde biriken stres miktarının titanyum mini vidalara göre daha düşük olduğu gözlenmiştir. Bunlara ek olarak artan kortikal kemik kalınlığı ile stres miktarında azalma meydana geldiği bulunmuştur. Çalışmamızın diğer sonuçlarına göre, uygulanan kuvvetin miktarına bağlı olarak mini vidalarda eğilme meydana gelmiştir. Eğilme miktarı artan kuvvetle birlikte artış göstermektedir. Ayrıca paslanmaz çelik mini vidalarda meydana gelen eğilme miktarının titanyum vidalara göre daha düşük olduğu bulunmuştur. İlaveten, artan kortikal kemik kalınlığı ile eğilme miktarında bir azalma meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the stress distribution and deflection that occurs in the mini screw and bone as a result of placing mini screws produced from two different materials in different positions on the buccal shelf area of the mandible and applying different amounts of force in different directions. In this research, stainless steel and titanium were used as screw material. The screws were placed in 2 different locations such as mesial and distal to the second molar on the mandibular buccal shelf area with an angle of 70 ° with the occlusal plane. 4 different FEM models were created. In this manner 200, 300, 400, 500 gr forces were applied to the mini screw in each model in either sagittal or lingual directions, parallel or perpendicular to the occlusal plane. In the light of the data obtained from the study, it was aimed to determine the most suitable screw material and location for buccal shelf area. According to the results of our study, after the application of the force the greatest stress accumulation on the mini-screw was observed in the neck region of the mini-screw. In addition, the amount of stress increased with increasing force. Besides, it was observed that the amount of stress accumulated on stainless steel mini screws was lower than on titanium mini screws. On the other hand, it was found that the amount of stress decreased with increasing cortical bone thickness. According to the other results of our study, bending occurred in the mini screws depending on the magnitude of the applied force. The amount of bending increased with increasing force. In addition, the amount of bending observed in stainless steel mini screws was found to be lower than in titanium screws. Besides, a decrease in the amount of bending occurred with increasing cortical bone thickness.