Yüz protezlerinin yapımında kullanılan silikon elastomerlerin farklı renklendirici ajanlarla üç temel renkte renklendirilen örneklerinin U.V. ışınları karşısında uğradıkları renk değişimlerinin araştıırılması
The color changes of the silicone elastomers used for facial prostheses dyed with three basic colors of different coloring agents, under ultraviolet radiation
  1. Tez No: 115969
  2. Yazar: FUAT NOYUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
140 ÖZET Araştırmamızın amacı; yüz protezlerinin yapımında kullanılan A2000-1 (FactorlI Inc.), VST 50 (FactorlI Inc.), ve MDX 4-4210 (DOW Corning) silikon elastomerlerinin iç boyama tekniği kullanılarak 4 farklı renklendirici ajan ve 3 temel renk ile renklendirilip ısı ve nem kontrollü bir yaşlandırma apareyi içerisinde ultraviole ışına maruz bırakılmak koşuluyla; yüz protezlerinde en sık karşılaşılan dezavantajların en önemlilerinden olan zamana bağlı renk kaybına; farklı silikon elastomerlerin renk tutabilme kapasitelerinin, farklı renklendirici ajanların, renklendirme aşamasında kullanılan renklerin, hızlandırılmış dış etkenlerin(ısı,nem,ultraviole) etkilerinin, elde edilen AL*,Aa*,Ab*,AE* değerlerinin, çalışmada oluşturulan tüm gruplarda grup içi ve gruplar arası istatistiksel olarak incelenmesine dayanmaktadır. Çalışmamızda kullanılan silikon elastomerlerin renklendirilmesi için FactorlI Inc.Lakeside Az. tarafından piyasaya sürülen Intrinsic II iç boyama seti ile birlikte, Kryolan GmbH d-13409 Berlin tarafından üretilen su ve yağ bazlı artistik boyalar ve doğal kök boyalar karşılaştırma amacıyla kullanılmıştır. Araştırmamızda kullanılan dört farklı boya setinden temel renk olarak kabul edilen mavi,sarı ve kırmızı renkler alınarak her bir renklendirici ajanın her bir rengi ile her bir silikon elastomer den 5'er örnek hazırlanarak gruplandırıldı. Böylece renklendirilmiş silikon elastomerlerden oluşan 5'erli 36 grup oluşturuldu. Hazırlanan 180 örnek test edildi. Ultraviole ışın cihazındaki yaşlanma süresince içine yerleştirilecekleri standart kalıplara uygun olabilmesi amacıyla 4cm boyunda, lcm eninde ve 0.3 cm kalınlığında 12' şer tane örnek yapılabilecek şekilde metal kalıplar planlanmıştır. Kalıpların tüm yüzeylerinin cilalı olmasına dikkat141 edilmiş ve her hazırlanan örnekten sonra kalıplar ultrasonik temizleyici yardımıyla temizlenmiştir. Hazırlanan renklendirilmiş silikon elastomer örneklerinin yaşlandırma işlemi ultraviole ışın,ısı,nem, ve zaman değişkenlerinin ayarlanabildiği XENOTEST ALPHA ATLAS GmbH marka yaşlandırma cihazı yardımı ile yapıldı. Çalışmamızda renklendirilmiş ve yaşlandırma cihazında ultraviole ışın ve kontrollü ısı ve neme maruz bırakılan örneklerin renk değişimlerini ölçmek amacıyla X-Rite SP78 GmBH Köln seri no:A10276084- 02639 marka bir spektrofotometre cihazı kullanılmıştır. X-Rıte SP78 GmBH. Köln marka spektrofotometre ile, yaşlanmış silikon elastomer örneklerin renk ölçümleri yapılmış ve L*,a*,b* ve AE* değerleri ölçülmüştür. Bu çalışmada istatistiksel analizler GraphPad Prisma V.3 paket programı ile yapılmıştır. Renklendirilmiş silikon örneklerin sayısı ve değişkenlerin dağılımları göz önüne alınarak nonparametrik testlerle çalışılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma) yanı sıra çoklu grupların karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi alt grup karşılaştırmalarında Dunn's çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
142 SUMMARY The objective of this research study is to statistically examine the effects of color maintaining capacities of different elastomers used in facial prosthesis, the effects of different coloring agents, different colors and accelerated external factors (temperature, humidity, ultraviolet) on color losses resulting from ageing which is one of the most common disadvantage of facial prosthesis and to examine the AL*,Aa*,Ab*,AE*values on inner group and inter group basis for all groups; in the study groups formed of A2000-1 (Factor II Inc.), VST 50 (Factor II Inc.), and MDX 4-4210 (DOW Corning) silicon elastomers exposed to ultraviolet rays in a temperature and humidity controlled ageing apparatus after being dyed by 4 different coloring agents and 3 fundamental colors by using internal dyeing technique. The silicon elastomers used in our study were dyed by using Intrinsic II internal pigment set manufactured by Factor II Inc. Lakeside Az., together with water and oil based artistic dyes manufactured by Kroyolan GmbH d. 13409 Berlin and natural madder which were used for comparison. 5 samples were prepared from each silicon elastomer by each color of each coloring agent using the fundamental colors blue, yellow and red from four different dye sets used in our study. Thus 36 groups each composed of 5 colored silicon elastomers were prepared. 180 samples were tested. In order to make the preparations fit with the standard moulds used during the ageing process in ageing device, metal moulds of 4 cm. height, 1 cm. width, 0.3 cm thickness each designed to make 12 samples, were planned. The surface of the moulds was varnished and after the preparation of each sample, the moulds were cleaned by ultrasonic cleanser. The ageing of dyed silicon elastomers was done by ultraviolet ray,143 temperature, humidity and time controlled) XENOTEST ALPHA ATLAS GmbH ageing machine. In order to measure the color changes of our research samples which were dyed and exposed to ultraviolet rays, controlled temperature and humidity in ageing machine; X-Rite SP78 GmBH Koln series no:A1027608402639 spectrophotometer device was used. The measurement of color and L*,a*,b* and AE* values of aged silicon elastomer samples were made by X-Rite SP78 GmBH spectrophotometer. Statistical analyses are carried out by using Graph Pad Prisma V 3 package program. Having taken the number of colored silicon samples and the distribution of variables into consideration, nonparametric tests were used. Besides descriptive statistical methods (mean, standard deviation) other tests like; Kruskal Wallis test for the comparative analysis of multiple groups and Dunn's multiple comparison test for sub group comparative analysis were used in data evaluation.