Nikel titanyum esaslı genişletme aygıtlarının mikro yapısal ve mekanik özelliklerinin deneysel olarak incelenmesi
In vitro assessment of micro structure and mechanical properties of nickel titanium based expansion devices
  1. Tez No: 115971
  2. Yazar: HAKAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELEK YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
9. ÖZET Yan çapraz kapanışların tedavisinde kullanılan ve ısıyla aktive olan Nikel Titanyum esaslı genişletme aygıtları prefabrik olarak çeşitli boyutlarda bulunurlar ve klinik uygulamaları kolaydır. Aktivasyonları sadece başlangıçta yapılır, hasta işbirliği gerektirmezler ve sürekli ve hafif kuvvetler uygularlar. Bu çalışmada, literatürde malzeme ile ilgili teknik bilgiye rastlan ılmaması sebebiyle, Nikel Titanyum esaslı genişletme aygıtlarının laboratuar ortamında mikro yapısı ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu çalışmada, aygıtların uygulandığı genişlikte artış olması ve olmaması koşullarında, aygıtların uyguladığı kuvvette, meydana gelen değişikliklerin araştırılması amaçlanmıştır. A kodlu (Ortho Organizers) ve B kodlu (Ultimate Wireforms) Nikel Titanyum esaslı genişletme aygıtlarında, İ. T. Ü. Elektron Mikroskobisi laboratuarında aşağıdaki analiz çalışmaları yapılmıştır: 1. İn-situ Geçirimli Elektron Mikroskobisi (TEM) ile kayrojenik sıcaklıklarda şekil bellekli alaşımların davranış özellikleri deneyi, 2. Taramalı Elektron Mikroskobisi (SEM) ve Enerji Dağılım Spektrometresi (EDS) ile malzeme karakterizasyon deneyi, 3. İnstron 1 1 95 yay sabiti (çekme) deneyi. İ.Ü.Dişhekimliği Fakültesi Mikrobiyoloji Bilim Dalı'nda ise kuvvet ölçüm deneyi yapılmıştır. 110Bu deneyler sonucunda aşağıdakiler bulunmuştur: 1. A kodlu Nikel Titanyum esaslı genişletme aygıtı (Ortho Organizers); Nikel- Titanyum ve Paslanmaz Çelik alaşımlarını içermektedir. B kodlu Nikel Titanyum esaslı genişletme aygıtı (Ultimate Wireforms); Nikel-Titanyum, Paslanmaz Çelik, Krom-Kobalt alaşımlarını içermektedir. 2. Nikel Titanyum esaslı genişletme aygıtında kullanılan Nikel-Titanyum alaşımı, oda sıcaklığında Ni-Ti kübik B2 kristal yapıya aittir ve östenitik faz yapısındadır. -150°C'de homojenizasyon işlemine tabi tutulduğunda, Rombohedral kristal yapısında iğnesel martensitik faz yapısına dönüşmektedir. Malzeme herhangi bir ısıtma işlemine tabi tutulmadan oda sıcaklığına ulaşırken, -25°C ila -30°C arasında yapıda tekrar taneli kübik Ni-Ti östenitik faz yapısının oluşmaya başladığı gözlenmiştir. Bu da, Nikel- Titanyum alaşımının geçiş sıcaklık aralığını belirtmektedir. 3. Nikel Titanyum esaslı genişletme aygıtının yay sabiti (k) ; yaklaşık 3.7 x 10 4 N / m olarak bulunmuştur. 4. 6 mm. lik başlangıç aktivasyonu ile uygulanan, A kodlu Nikel Titanyum esaslı genişletme aygıtları, 474.5309 gr. - 702.5432 gr. arasında, B kodlu Nikel Titanyum esaslı genişletme aygıtları ise 530.7037 gr. - 651.1852 gr. arasında kuvvet uygulamışlardır. Sonuç olarak; A ve B kodlu Nikel Titanyum esaslı genişletme aygıtlarının mikro yapıları ve dizaynları birbirinden farklı olup, uyguladıkları kuvvet değerleri de farklıdır. Uyguladıkları kuvvet değerleri 474 gr. - 702 gr. arasında değişmektedir ve yavaş genişletme kuvvet sınırları içindedir. Aygıtların uyguladığı kuvvetler sabit olmayıp psödoelastik özellikleri dolayısıyla zamanla azalmaktadır. Yine de, yavaş genişletme işlemi için gerekli olan kuvvet sınırları içinde kalmaktadır. ill
Özet (Çeviri)
10. SUMMARY Nickel Titanium based expansion devices, which are used in the correction of posterior crossbites, and which are thermally activated are commercially available in different dimensions, and they can easily be applied to the patient. They just need an initial activation, do not require patient cooperation, and they apply continuous and low forces. In this study, in vitro assessment of micro structure and mechanical properties of Nickel Titanium based expansion devices was aimed. Evaluation of the differences in the forces applied by these devices, under activation/nonactivation, was also aimed. A coded (Ortho Organizers), and B coded (Ultimate Wireforms) Nickel Titanium based expansion devices were analyzed by the following experiments in Istanbul Technical University, Electron Microscopy Laboratory: 1. In situ behavioural features experiment of the shape memory alloys by Transmission Electron Microscope, 2. Material characterization experiment by Scanning Electron Microscope, and Energy Dispersive Spectrometer, 3. Spring constant experiment by Instron 1 1 95. Also force measurement experiment was carried out in Istanbul University, Faculty of Dentistry, Oral Microbiology Laboratory. 112The results are as follows: 1. A coded Nickel Titanium based expansion devices contain Nickel Titanium, and Stainless Steel alloys. B coded Nickel Titanium based expansion devices contain Nickel Titanium, Stainless Steel, and Chrome Cobalt alloys. 2. Nickel Titanium alloy used in Nickel Titanium based expansion devices is in Ni-Ti cubic B2 crystal, and austenitic phase structure at room temperature. It is in rhombohedral crystal, and martensitic phase structure at -150°C. It is again forming a cubic crystal and austenitic phase structure at -25°C_-30°C. This shows the transition temperature range for the alloy. 3. The spring constant (k) for Nickel Titanium based expansion devices is approximately 3.7 x 10 4 N / m. 4. With an initial activation of 6 mm., A coded devices applied 474.5309 gr.- 702.5432 gr., and B coded devices applied 530.7037 gr.- 651.1852 gr. The micro structure and designs of A and B coded Nickel Titanium based expansion appliances are different. The forces they apply are also different. These forces range between 407 gr.- 702 gr. and are within the slow expansion force limits. The forces applied by the A and B coded Nickel Titanium based expansion appliances decrease by time, due to their pseudoelastic properties, while staying within the slow expansion force limits. 113