Kontrollü salınım aracı olan tetrasiklin hidroklorid fibrillerinin peri-implantitis olgularında kullanımı
The use of controlled release device tetracycline hidrochloride in peri-implantitis patients
  1. Tez No: 115972
  2. Yazar: OĞUZHAN HAKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAYFUN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
7. ÖZET Periodontal literatürle karşılaştırıldığında, peri-implantitis tedavisinde lokal antibiyotik uygulaması ile ilgili yeterli bilgi ve araştırma mevcut değildir. Çalışmaya, 16' sı kontrol ve 16' sı deney grubu olmak üzere toplam 32 implant ve 10 hasta dahil edilmiş ve implantlar en az 2 yüzde peri-implantitis belirtisi göstermişlerdir. Subgingival küretaj tedavisinin yapıldığı 16 implant kontrol grubunu oluşturmuştur. Diğer 16 implant ise deney grubunu oluşturmuş ve bu implantlara subgingival küretaj tedavisini takiben %25 tetrasiklin HCI içeren etilen vinil asetat fibrilleri (Actisite®) uygulanmıştır. Tedaviden evvel ve tedaviden sonraki 1, 3 ve 6. aylarda klinik ölçümler (peri- implant cep derinliği, peri-implant dişeti çekilmesi, klinik ataşman kaybı ve sondalamada kanama) ve peri-implant cepten mikrobiylojik örneklemeler yapılmıştır. Friedman testi, Dunn's çoklu karşılaştırma testi, Mann-Whitney testi ve McNemar ki kare testi elde edilen verilerin gruplar arasında istatiksel olarak değerlendirilmeleri için kullanılmıştır. Değerlendirilen değişik klinik parametreler açısından, iki grup arasında istatiksel bir farklılığa rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY 10 recall patients with 16 study and 16 control group total of 32 implants, presenting at least 2 sites with peri-implantitis at cross-arch localization were included into the study. Half of the implants treated with subgingival curettage was included into the control group. The other half of the implants was received 25% tetracycline-HCI coated etylene vinyl acetate fiber (Actisite®) following subgingival curettage. Clinical measurements (pocket depths, gingival recession, clinical attachment loss, bleeding upon probing) and peri-implant pocket microbiological samples were obtained before and after 1, 3 and 6 months following therapy. Friedman test, Dunn's multiple comparison test, Mann-Whitney test and McNemar %2 test were used to statistically evaluate the data between different groups. There was no statistical difference among the two groups for various clinical parameters.