Kanin dişlerin distalizasyonunda iki farklı kuvvet sisteminin etkilerinin incelenmesi
An investigation of the effects of two different force systems on canine distalization
  1. Tez No: 115993
  2. Yazar: MELİH YÜCEL SUERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TAMER TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
IV ÖZET KANİN DİŞLERİN DİSTALİZASYONUNDA İKİ FARKLI KUVVET SİSTEMİNİN ETKİLERİNİN İNCELENMESİ Melih Yücel SUERİ, Doktora Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Ağustos 2002 Bu çalışma, devamlı ve kesik kuvvet meydana getiren iki farklı kuvvet sistemi ile seviyeleme döneminde yapılan kanin retraksiyonu sırasında retrakte edilen ve ankraj dişlerde meydana gelen değişimlerin incelenerek, karşılaştırılması amacı ile yapılmıştır. Araştırma kapsamına üst ve/veya alt çenede mevcut çapraşıklığın tedavisi için 1. küçükazı dişlerinin çekimi yapılan ve moderate ankraj gereksinimi olan, kronolojik yas ortalaması 14 yıl 11 ay olan 15 birey (12 kız, 3 erkek) alındı. Tüm bireylerde üst kanin, 13 bireyde de aynı zamanda alt kanin distalize edildi. 0.012“ NiTi telin yerleştirilmesi ile beraber alt ve üst çenede anterior çapraşıklığı çözmek için kanin distalizasyonu bir tarafta 150 gram kuvvet veren süperelastik NiTi kapalı sarmal zemberekler diğer tarafta ise 0.010”ligatür teli kullanılarak lace back'ler ile yapıldı. Ortalama olarak 2.67 ay (80 gün) devam eden çalışmamızda, retraksiyon öncesi ve sonrası lateral sefalometrik ve sub-mento vertikal filmler alındı. Her kontrolde ağız içi ölçümler yapıldı. Retraksiyon süresince değişkenlerde meydana gelen değişimlerin önem kontrolü“Wilcoxon”testi ile yapıldı. İki farklı kuvvet sisteminin kanin dişlerin retraksiyonunda etkili olduğu görüldü. Hafif ve devamlı kuvvet uygulayan süperelastik NiTi sarmal zemberekler ile daha fazla kanin distalizasyonu ve kanin hareket hızı elde edildi. Ankraj kaybı açısından iki farklı kuvvet sistemi karşılaştırıldığında, ağır ve kesik kuvvet kaynağı olarak nitelendirilebilen lace back uygulaması ile daha az ankraj kaybı bulundu. İki kuvvet sistemi ile elde edilen sonuçların üst ve alt çene arasında karşılaştırılmasında, üst çenede kanin hareket miktarının ve hareket hızının daha fazla olduğu görüldü. Molar dişlerin meziyal hareketi açısından üst ve alt çene arasında fark bulunmadı. Süperelastik NiTi kapalı sarmal zemberek kullanımı ile üst çenede kanin dişlerde disto-palatinal rotasyon ve üst-alt kanin dişlerde distal devrilme izlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF TWO DIFFERENT FORCE SYSTEMS ON CANINE DISTALIZATION Melih Yücel SUERİ, Ph.D. Thesis University of Ondokuz Mayıs Samsun, August 2002 The aim of this study was to investigate the effects of two different force systems on the retracted and anchorage teeth during canine retraction carried out in the leveling stage. Fifteen patients (12 girls, 3 boys), with mean chronological ages of 14 years 1 1 months, who had crowding in the upper and/or lower jaws were included in this study. First premolars were extracted in all of these moderate anchorage cases. Upper canines were distalized in all cases and lower canines were distalized in 13 cases. After the insertion of 0.012“ NiTi arch wire, superelastic NiTi closed coil springs generating 150 gr. of force were applied on one side. On the other side, lace backs made”from 0.010" ligature wire were used. Lateral cephalometric and sub-mento vertical radiographs were taken at the onset and the end of the retraction period averaging 2.67 months (80 days). Intra-oral measurements were taken at each control. The skeletal and dental changes were investigated using Wilcoxon statistical analysis. The results of this study showed that both force systems were effective on canine retraction. Greater canine movement and rate were obtained with the superelastic NiTi closed coil springs generating a light and continuous force. The comparison of the two different force systems demonstrated less molar movement with the application of lace backs. The comparison of the same force systems between the jaws showed greater canine movement and rate in the upper jaw. There was no statistically significant difference between the upper and lower mesial molar movements. The disto-palatinal rotation of upper canines and the distal tipping of upper and lower canines were observed with the superelastic NiTi closed coil springs.