Post uzunluğunun, post çapının ve simanın prefabrik post care sistemlerinde çekme (tensile) ve basma-kesme (compressive-shear) kuvvetlerine karşı retansiyona etkisinin in vitro olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 115996
  2. Yazar: ZELAL SEYFİOĞLU POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SUAT ALTUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81262
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, prefabrik post-core sistemlerinde post uzunluğunun, post kalınlığının ve yapıştırma simanının retansiyona etkisinin in vitro olarak incelenmesidir. Çalışmada 360 adet tek köklü diş kullanıldı. Dişler % 5'lik formol solüsyonunda bekletildi. Dişlerin kronları, mine-sement hududundan 2 mm. kronalden olmak üzere frez ile uzaklaştırıldı. Çekme ve basma-kesme kuvvetleri uygulanması için dişler 180 tanelik iki gruba ayrıldı. Bütün dişlere endodontik tedavi uygulandı. Basma-kesme. kuvveti uygulabilmesi için dişler standart kalıplara gömüldü. Para-post sistemi, çinkopolikarboksilat siman, cam iyonomer siman ve kompozit esaslı siman kullanılarak simante edildi. Hazırlanan deneklere, Instron Test Cihazı'nda çekme ve basma-kesme kuvveti uygulandı. Veriler, Faktöriyel Varyans Analizi ve Duncan Çoklu Karşılaştırma Testi ile değerlendirildi. Sonuç olarak en fazla retansîyon değeri, 1 1 mm.' İlk post uzunluğunda elde edilmiştir. Post kalınlığı arttıkça, post retansiyonunda da artış olduğu gözlenmiştir. En fâzla retansiyonu çinkopolikarboksilat siman sağlamıştır. 1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim pf this study is to determine how the post length, post diameter and» luting cements effect the retantive properties in prefâbric post core systems. The study used 360 single roated teeth, that were extracted recently and stored in % 5 formalin solution. The crowns -wgre ground flat 2 mm. above the cementoenemal junction. The pulp chambers were opened and all canals -were exposed. Endodontic treatment were applied.for all speciment teeth. For compressive-shear test speciment teeth were put in standard blocks. Para-post system were luted with luting agents which were, zinc policarboksilate cement, glass ionomer cement and composite resin cement. Tensile and compressive-shear test were applied in Instron Testring Machine. The resultes indicated that the most retantive length is, 1 1 mm. and increasing the diameter, the retantive properties also increase. The most retantive luting cements is zâncpoücarboksilate cement. II 1