İki farklı yumuşak astar maddesinin akrilik kaide materyaline bağlanma dirençlerinin ve sertlik değişimlerinin zamana bağlı olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 116000
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KAHRAMAN GÜNDÜZ GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Yumuşak astar maddeleri günümüzde dişhekimliğinde geniş kullanım alam bulmuştur. Ancak yumuşak astar maddelerinin su emilimine bağlı olarak hacimsel değişiklik göstermeleri, zamanla sertleşmeleri, mantar üremesi, renk değiştirmesi, pöröz ve koku oluşması, akrilik kaidenin kırılmasına neden olması, akarilik kaide ile bağlantısının bozulması gibi nedenlerden dolayı seçiminde ve kullanımında çeşitli güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Çalışmamızda, yumuşak astar maddelerinin sertlik ve akrilik kaideye bağlantı direnci değişimleri incendi. Bunun için akrilik esaslı ısı ile polimerize olan Vertex soft, akrilik esaslı oda sıcaklığında polimerize olan Coe soft, silikon esaslı ısı ile polimerize olan Molloplast-B ve silikon esaslı oda sıcaklığında polimerize olan Mollosil plus kullanıldı. Birinci bölümde, her yumuşak astar maddesinin 24 saat, 1 hafta, 1 ay, 3 ay ve 6 ay sonunda akrilik kaideye bağlantı direnci ölçümleri yapıldı. Boyutları 40x10x10 mm olan ve 15 mm'lik bölümü inceltilmiş akrilik bloklar arasına 3 mm'lik yumuşak astar maddeleri yerleştirilerek örnekler hazırlandı. Her ölçümde 10 adet örnek kullanılacak şekilde toplam 200 adet örnek hazırlandı. Örnekler distile suda, oda sıcaklığında bekletildi. Bağlantı direnci 91ölçümü Testometrik Micro 500 test cihazıyla, 20 mm/dak'lık çekme hızıyla yapıldı. Veriler MPa olarak değerlendirildi. Çekme sonunda, örneklerdeki kopmaların adeziv ya da koheziv olduğu gözlendi. İkinci bölümde, her yumuşak astar maddesinin 24 saat, 1 hafta, 1 ay, 3 ay ve 6 ay sonunda sertlik ölçümleri yapıldı. İç çapı 20 mm, yüksekliği 12 mm olan ve her ölçümde 10 adet örnek kullanılacak şekilde toplam 200 adet örnek hazırlandı. Örnekler distile suda ve oda sıcaklığında bekletildi. Sertlik ölçümü Shore A cihazıyla yapıldı ve veriler Shore olarak değerlendirildi. Ölçümler sonunda, her bir yumuşak astar maddesinin beş farklı süredeki bağlantı direnci ve sertlik değişimleri, kendi içlerinde ve birbirleriyle istatistiksel olarak değerlendirildi. Akrilik esaslı yumuşak astar maddelerinin bağlanma dirençlerinin, silikon esaslılardan daha fazla olduğu ve en yüksek bağlanma direncine akrilik esaslı, ısı ile polimerize olan Vertex soft'un sahip olduğu gözlendi. Zamanla yumuşak astar maddelerinin bağlantı dirençlerinin azaldığı ve bu azalmanın akrilik esaslılarda silikon esaslılara göre daha fazla, oda sıcaklığında polimerize olanlarda ise ısı ile polimerize olanlara göre daha fazla olduğu belirlendi. Akrilik esaslı yumuşak astar maddelerinin silikon esaslılardan daha yumuşak olduğu ve en fazla yumuşaklığa akrilik esaslı, oda sıcaklığında polimerize olan Coe soft'un sahip olduğu gözlendi. Zamanla yumuşak astar maddelerinin yumuşaklıklarının azaldığı ve bu azalmanın akrilik esaslılarda silikon esaslılara göre, oda sıcaklığında polimerize olanlarda ise ısı ile polimerize olanlara göre daha fazla olduğu belirlendi. Sonuç olarak, yumuşak astar maddelerinin zaman içerisinde serleştiği ve bu sertleşme ile bağlantı direnci arasında negatif bir korelasyon olduğu tespit edilmiş olup, bunun her tip yumuşak astar maddesinde farklı düzeyde olduğu gözlenmiştir. 92
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, soft lining materials have been used widely in dentistry. However, there are difficulties for the choice of the type of the materials and their use because of change in the volume of the soft lining materials which depends on water absorption, loss of softness, colonization of Candida, change of the color of the soft lining materials, occurrence of smell and porosity, breaking the acrylic denture base and failure of adhesion between the denture base materials. hi this study, the changes in hardness and bond strength of soft relining were explored. For this purpose Vertex soft which was heat-cured acrylic based, Coe soft which was cold- cured acrylic based, Molloplast-B which was heat-cured silicon based and Mollosil plus which was cold-cured silicon based soft denture lining material used. In the first chapter bond strength of each soft relining materials was measured after 24 hours, 1 week, 1 month, 3 months and 6 months. For this measurement the acrylic blocks were prepared as 40x10x10 mm dimensions and 3 mm soft relining materials were put between the two acrylic blocks. In total 200 samples were prepared regarding 10 samples for each measurement. The samples were kept in room temperature. The samples were tested in tension using a Testometric Micro 500 instrument at a crosshead speed of 20 mm/min. Data were evaluated in MPa. The types of the failures were observed and recorded. hi the second chapter hardness of each soft relining materials was measured after 24 hours, 1 week, 1 month, 3 months and 6 months. Respecting 10 samples to be used at each measurement 200 samples were prepared. The samples had 20 mm inner radius and 12 mm 93height and they were kept in room temperature. The measurement of the hardness was made with a Shore A instrument and data were evaluated in Shore. After the measurement the changes of the bond strength and hardness of each soft lining material for the five time intervals were evaluated statistically within each group and between different groups. It was observed that the bond strength of acrylic based soft lining material were higher than silicon based liners. Vertex soft which was heat-cured acrylic based soft liner had the highest bond strength. Also it was determined that bond strength of soft lining material were decreased in time and the decrease was higher in the acrylic based soft liners than silicon based soft liners but the decrease in the soft lining materials cold-cured was rather high compare to the heat-cured ones. Furthermore, the acrylic based soft liners were obtained to be softer than silicon based ones and the most softness were obtain to be Coe soft which was acrylic based cold-cured soft liner. Moreover, it was observed that the softness of the soft lining materials was decreased in time and it was determined that the decrease was less in acrylic based soft lining materials than silicon based ones and higher in the materials which was cold-cured than the one heat- cured. In conclusion the soft lining material was becoming hard in time and the hardness effects the bond strength of the soft lining materials with a negative corelation and for each type of soft lining materials these effects were observed to be at different level. 94