İmplant destekli protezlerde, implant-destek-protez bağlantısının mekanik davranışlarının sonlu elemanlar stres analiz yöntemi ile incelenmesi
Evaluation of the mechanical behaviours of implant-abutment-prosthetic connection with finite element stress analysis at implant supported prosthesis
- Tez No: 116004
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA SERTGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 384
Özet
1. ÖZET Klinik çalışmalarda en çok rapor edilen komplikasyon, destek veya protetik tutucu vidanın kaybı veya kırılması olarak gösterilmektedir. İn vitro sonlu elemanlar çalışmamızın amacı, okluzal kuvvetler altında 3 farklı implant destek bağlantı sistemine sahip, ön yükleme uygulanmış dental implant vidalarında oluşan stresleri araştırmaktır. Çalışmamızda iki implant sistemi, ITI Straumann ve Branemark dental implant sistemi ve üç destek dizaynı; a) Model I : Eksternal Altıgen Destek (Branemark, Nobel Biocare, Sweden) b) Model II : 8° Morse Tapered Destek (ITI Straumann, Switzerland) c) Model III : 8° Morse Tapered ve internal Sekizgen Destek (ITI Straumann, Switzerland) analiz edildi. Tüm ölçümler, iki sistemin orijinal parçalarından, koordinat ölçüm makinası (Geoboy 500, Mitotuyo, Japan) ile yapılmıştır. Bunu takiben bu ölçümler üç boyutlu sonlu elemanlar modellerini oluşturmak için bilgisayara aktarılmıştır. Üç boyutlu modeller implant, destek vida, altm silindir, protetik tutucu vida ve porselen kuronu içermektedir. Porselen kuronun desteğe siman ile yapıştırıldığı düşünüldüğü için, protetik tutucu vida model H'de hazırlanmamıştır. Ön yükleme, sonlu elemanlar modellerinde kontak analizi kullanılarak elde edilmiştir. Bu nedenle modellerin bireysel parçaları arasındaki kontak yüzeyleri, parçalar arasındaki düğüm noktalan birleştirilmeden tanımlanmıştır. Modeller implantın alt ve yan yüzeylerindeki düğüm noktalarından her yönde sabitlenmiştir. Tüm modellerde destek ve protetik tutucu vida için tavsiye edilen ön yükleme değerleri, her iki vidanın boyun bölgelerine termal yükler uygulanarak elde edilmiştir. Üç yük miktarı, ön yükleme uygulanmış modellere uygulanmıştır: Horizontal ısırma kuvveti ( Fi = 10 N), dikey ısırma kuvveti ( F2 = 35 N) ve oblik ısırma kuvveti (F3 = 70 N). Von Mises stres kriterleri model parçalarındaki stresleri göstermek için kullanılmıştır. Tüm modellerde yatay kuvvet, hem destek hem de protetik tutucu vidada ön yükleme stres değerlerinde artış göstermiştir. Buna karşın, dikey kuvvet ön yüklemestres değerlerinde Model H'de artış, Model I ve IlI'de azalma göstermiştir. Oblik kuvvet uygulanımı ise protetik tutucu vida için ön yükleme stres değerlerinde Model III' de artış, Model I'de ise azalma göstermiştir. Destek vidalarda ise ön yükleme stres değerlerinde Model II için artış Model I ve III için azalma gözlenmiştir. Üç yükleme ortamında elde edilen maksimum Von Mises stres değerleri, ön yükleme uygulanmış vidaların hazırlanmış oldukları materyallerin akma dayanıklılıklarının altında kalmıştır. Böylece bu iki implant sistemindeki üç destek dizaynının, vida kaybı olmaksızın, okluzal kuvvetler altında başarılı olduğunu söyleyebiliriz. TC YÛKSEKÖĞRCTgM fCUÎIUUS mâ
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Clinical studies have been shown that frequently reported complication is the loosening or fracturing of abutment or prosthetic retaining screw. The purpose of this in vitro finite element study was to investigate stresses within the preloaded dental implant screws in three different implant-abutment joint systems under occlusal forces. In particular two implant systems, ITI Straumann and Branemark dental implant systems, and three abutment designs; a) Model I: External Hexagonal Abutment (Branemark, Nobel Biocare, Sweden) b) Model II : 8° Morse Tapered Abutment (ITI Straumann, Switzerland) c) Model III: 8° Morse Tapered Plus Internal Octogonal Abutment (ITI Straumann, Switzerland) were analyzed. All measurement were made with coordinate measuring machine (Geoboy 500, Mitotuyo, Japan) from the original parts of two system. These measurements were then transferred to computer in order to construct the three dimesional finite element models. Three-diomensional models included fixture, abutment screw, gold cylinder, prosthetic retaining screw and porcelain crown. Since the porcelain crown was considered to be cemented to the abutment, prosthetic retaining screw was not consructed in the model II. Preload condition was achieved by the use of contact analysis in the finite element models. For this purpose, contact surfaces between the individual parts of models were defined by the way of not merging the nodes between the components. Models were constrained in all directions at nodes on the base and outer surfaces of the fixture. In all models, recomended preloads for abutment and prosthetic retaining screws were applied by a placing thermal load on the shank of both screws. Three forces were applied to preloaded model: a horizontal bite force (Fi = 10 N), a vertical bite force (F2 = 35 N) and an oblique bite force ( F3 = 70 N). The Von Mises stres criteria was used to display the stres in the parts of models. In all models, horizontal force was increased preload stresses within both abutment and prosthetic retaining screws. However, vertical force provided an increase the preload stresses in Model IIscrews. However, vertical force provided an increase the preload stresses in Model II and a decrease in Model I an III. Oblique loading increase preload stresses in prosthetic retaining screws in Model III, whereas decreased in Model I. In abutments oblique force increase preload stresses in Model II, whereas decrease in model I and III. In three load conditions, maximum Von Mises streses occured in both preloaded screws were well below the yield strength of the component materials. Therefore, we concluded that three abutment designs in these two implant systems could be withstanding the oclusal forces without any screw failures.