Çürüksüz servikal lezyonla ilişkili izole dişeti çekilmelerinin kombine restoratif ve periodontal cerrahi ile tedavisinde restorasyon bitim seviyesinin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of restoration finish level's impact on the care of isolated gingival retraction related to NON caries cervical lesion using combined restorative and periodontal surgery
  1. Tez No: 808940
  2. Yazar: CEREN TURHANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SILA ÇAĞRI İŞLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çalışmamızda, çürüksüz servikal lezyonla (ÇSL) ilişkili izole dişeti çekilmelerinin (DÇ), de-epitelize serbest dişeti grefti (DSG) ve koronale pozisyone flep (KPF) tekniği ile tedavisinde, mine sement sınırının (MSS) oluşturulması amacıyla yapılan farklı parsiyel restorasyon bitim seviyelerinin; klinik, estetik, hasta-merkezli sonuçlarının erken dönem etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Kliniğine DÇ'ye bağlı estetik ve hassasiyet şikayetleriyle başvuran, alt ya da üst çenede MSS belirgin olmayan ve servikal basamağı >0,5mm ÇSL'si, >1 mm DÇ'si olan, Cairo çekilme tip 1 çekilmeye sahip 40 gönüllü hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Araştırmamızda bitim seviyesi MSS ve MSS'nın 1 mm apikali olarak belirlenen restorasyonların, kök kapanma üzerinde etkisi karşılaştırılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 22-62 yaşları arasında, ÇSL'nin eşlik ettiği izole DÇ'ye sahip hastalar randomize olarak 2 farklı grupta incelenmiştir. Klinik ölçümler tüm ağızdan plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), cep derinliği (CD), sondlamada kanama (SK), klinik ataşman seviyesi (KAS) , ilave olarak operasyon bölgesinden keratinize doku genişliği (KDG), çekilme derinliği (ÇD), çekilme genişliği (ÇG) ve dişeti kalınlığı (DK) değerleri operasyon öncesi ve sonrası 1., 3. ve 6. aylarda kayıt edilmiştir. Çalışmamızda her iki gruptaki tedavi sonrası 6. ay Modifiye Kök Kapanma Estetik Skoru (Modified Root Coverage Esthetic Score) (MRES) ve kök yüzeyi kapanma (KYK) oranı karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, it was determined that different partial restoration finish levels performed to create the cement enamel junction (CEJ) in the treatment of isolated gingival recessions (GR) associated with a non-carious cervical lesion (NCCL) with de-epithelialized free gingival graft (DFGG) and coronally positioned flap (CPF) technique. ; It is aimed to evaluate the early effects of clinical, aesthetic and patient-centered outcomes. Cairo recession type 1, who applied to Gazi University Faculty of Dentistry, Department of Periodontology with aesthetic and sensitivity complaints due to gingival recession, had a NCCL, horizontal step of >0.5 mm, gingival recession of >1 mm, with no clear CEJ in the lower or upper jaw. 40 volunteer patients with withdrawal were included in our study. In our study, the effect of the restorations, whose finishing level was determined as 1 mm apical of the CEJ and CEJ, on root closure was compared. Patients aged between 22 and 62 years, who were included in the study, with isolated GR accompanied by NCCL were randomly analyzed in 2 different groups. Clinical measurements are whole-oral plaque index (PI), gingival index (GI), pocket depth (PD), bleeding on probing (BOP), clinical attachment level (CAL), additionally keratinized tissue width (KTW) from the operation site, recession depth (RD), recession width (RW) and gingival thickness (GT) values were recorded before and at the 1st, 3rd and 6th months after the operation. In our study, the Modified Root Coverage Esthetic Score (MRES) and complete root coverage (CRC) rates were compared at the 6th month after the treatment in both groups. Although CEJ 1mm apical approach (80.86± 21.58) provided a higher root closure percentage than CEJ group (85.65 ± 20.21) in terms of the amount and percentage of CRC, which are the primary results of the study, there was no significant difference.