Epirubicin'in çeşitli yüzey aktif maddelerle etkileşimi
The Interaction of epirubicin with various surfactants
- Tez No: 116025
- Danışmanlar: PROF.DR. MELDA TUNÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bir antitümöral ilaç olan Epirubicin (E)'in çeşitli yüzey aktif maddelerle; anyonik sodyumdodesilsülfat (SDS); noniyonik Tween 20 ve Triton X-100 (TX-100); katyonik setiltrimetilamonyum bromür (CTAB); sulu, NaCl'lü ve glukozlu ortamlardaki etkileşimi, yüzey aktif madde derişimine bağlı olarak spektrofotometrik yöntemle çalışıldı. E 'in yüzey aktif madde misellerine bağlanma sabitleri ve bağlanma kesirleri Benesi-Hildebrand Eşitliği ile hesaplandı. E'in misellere bağlanma etkinliğinin aşağıdaki sırayı izlediği saptandı. TX-100> Tween 20> SDS >CTAB E'in anyonik bir yüzey aktif madde olan SDS ile kritik misel derişimi altındaki derişimlerdeki etkileşimi, sulu ve NaCl'lü ortamlarda Job yöntemi kullanılarak çalışıldı. Sonuçlar E ile SDS arasında SDS'nin kritik misel derişiminin altındaki derişimlerde, 1:1 moleküler kompleksin oluştuğunu ve sulu ortamdaki kompleks oluşum sabitinin %0.9 NaCl' dekine göre daha büyük olduğu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Interactions of Epirubicin, an antitumoural drug, with various surfactants; anionic sodiumdodecylsulfate (SDS), nonionic Tween 20 and Triton X-100 (TX-100), cationic cetyltrimethylammonium bromide (CTAB); were studied spectrophotometrically as a function of surfactant concentration in purely aqueous media and in the presence of NaCl and glucose. Binding constants and binding fractions of Epirubicin to surfactant micelles were calculated from Benesi-Hildebrand Equation. Binding efficiency of Epirubicin to micelles followed the order as; TX-100> Tween 20> SDS >CTAB The interaction of Epirubicin with an anionic surfactant SDS at the concentrations below the critical micelle concentration was studied in purely aqueous media and in the presence of NaCl by means of Job's method. The results of Job's method indicated that 1:1 molecular complex formed between Epirubicin and SDS at the concentrations below the critical micelle concentration and higher complex formation constant obtained in purely aqueous media than in the presence of NaCl. 2 tc YtiKsmö?mm wmw